1 kwietnia 1997 0:00
Kronika miasta: 1998 - Kwiecień   1 kwietnia

Arcybiskup Damian Zimoń poświęcił nową świetlicę "Christoforos", przeniesioną z osiedla F do budynków parafii p.w. błogosławionej Karoliny. "Christoforos" to filia Caritas Archidiecezji Katowickiej. Tyski ośrodek rozpoczął działalność przed ośmiu laty, założył go ksiądz Józef Szklorz.

1 kwietnia

W Browarach Tyskich nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa - Mariana Wszołę zastąpił Roman Kusznir. Kusznir jest wrocławianinem. Wcześniej pełnił już funkcję dyrektora handlowego w firmach Gillette, Wedel, Nestle. W Browarach Tyskich pracował od dwóch miesięcy jako doradca prezesa.

3 kwietnia

Teatr Mały był miejscem XII Okręgowego Zjazdu Lekarzy. Brało w nim udział prawie 500 uczestników. Tematem przewodnim Zjazdu była reforma służby zdrowia. Tyscy hokeiści wywalczyli brązowy medal w Mistrzostwach Polski Oldbojów. W naszej drużynie zagrało wielu świetnych zawodników znanych z gry w GKS-ie Tychy, m.in. Dariusz Wieczorek, Józef Chrząstek, Marek Król, Janusz Kwiatkowski, Witold Pułka, Krystian Woźnica.

13 kwietnia

Drugi dzień świąt wielkanocnych i znów śnieg! Śnieg i zimno odstraszyły zwykłe w tym dniu grupki nadmiernie aktywnych dyngusowiczów, biegających po podwórkach i ulicach z butlami i wiaderkami wody; w tym roku było spokojnie. Najmilszy śmigus-dyngus urządzili ojcowie franciszkanie w swej kaplicy w Paprocanach - po mszy ojciec Bernardyn wychodzące z kościoła panie polewał elegancko, z buteleczki po perfumach, zaś ojciec Symplicjusz potężniej, z wielkiego rozpylacza. Amatorski Teatr Ruchu i Pantomimy "Migreska" przygotował kolejne przedstawienie. Tym razem premierowy spektakl odbył się w Centrum Polskim w Brukseli. "Kwidam", bo taki tytuł nosi przedstawienie, przypadł do gustu zarówno europejskiej, jak i tyskiej publiczności, której spektakl został pokazany po powrocie z wojaży zagranicznych.

17 kwietnia

W Katowicach powołano Konferencję Specjalnych Stref Ekonomicznych. Organizacja, której sygnatariuszami są wszystkie polskie specjalne strefy ekonomiczne, ma reprezentować wspólne interesy tych enklaw gospodarczych wobec administracji państwowej. Pierwszym przewodniczącym Konferencji został tyszanin Piotr Wojaczek - prezes Katowickiej Strefy Ekonomicznej S.A.

21 kwietnia

W tyskiej Elektrociepłowni wmurowano akt erekcyjny budowy nowego bloku ciepłowniczego BC-35. Budowa tego bloku możliwa jest dzięki kontraktowi wartości 40 milionów dolarów zawartego pół roku wcześniej z fińską firmą IVO Power Engineering.
23 kwietnia

Na sesji Rady Miejskiej zarząd miasta uzyskał absolutorium. Na tej samej sesji radni postanowili nadać III LO w Tychach imię Stanisława Wyspiańskiego.
24 kwietnia Do Urzędu Miasta na zaproszenie prezydenta Aleksandra Gądka przybyli profesorowie mieszkający w Tychach. Celem spotkania było założenie Klubu Profesorów. Ma on przyczynić się do integracji grona tyskich uczonych, a także służyć pomocą w rozwiązywaniu problemów miasta.

25-30 kwietnia

W Teatrze Małym, jak co roku o tej porze, odbyły się Tyskie Spotkania Teatralne. Jubileuszowe - XXV TST - były doskonale zorganizowane. W przeglądzie konkursowym uczestniczyło ponad 20 amatorskich grup teatralnych. Spośród nich jury w składzie: Halina Machulska, Maria Lipok-Bierwiaczonek, Leszek Mądzik, Maciej Szczawiński wyłoniło zwycięzców. Grand Prix XXV TST zdobył Kabaret Absurdalny z Domu Pomocy Społecznej "Republika" w Chorzowie. Jak co roku przeglądowi towarzyszyły wieczorne spektakle profesjonalne. Największym wydarzeniem artystycznym był autorski spektakl Leszka Mądzika "Kir", przygotowany przez Scenę Plastyczną KUL. Po raz pierwszy w historii TST odbył się Kabareton, na którym wystąpili: Grupa Rafała Kmity, Ireneusz Krosny oraz kabaret "Potem". Uzupełnieniem TST były warsztaty, dzięki którym aktorzy - amatorzy mogli udoskonalić swoje umiejętności. Tyskie Spotkania Teatralne z roku na rok stają się coraz atrakcyjniejszą imprezą i trzeba sobie życzyć, aby ta tendencja została utrzymana także w kolejnych latach.

29 kwietnia

Zespół "Piruet" z MDK nr 1 i Zespół Ludowy z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Medycznych rozpoczęły pięciodniowe występy na Ukrainie. Obydwoma grupami kieruje Maria Ławniczek. Młode piłkarki ręczne MOSM-u Tychy awansowały do finału Mistrzostw Polski. Podczas turnieju półfinałowego w Bieruniu podopieczne Jerzego Ciałonia wygrały z drużynami z Piotrkowa i Buska oraz zremisowały z rywalkami z Nowego Sącza.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.