1 stycznia 1997 0:00
28 grudnia - 4 stycznia

Po raz kolejny Tychy gościły uczestników Mistrzostw Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie Grupy B. Wśród startujących zespołów byli również Polacy. Niestety, nie udało im się zrealizować wymarzonego celu i awansować do grupy A. Ostatecznie Polacy zajęli trzecie miejsce, a awans zdobyła drużyna Białorusi.

1 stycznia

W tyskim Szpitalu Wojewódzkim o godzinie 1.15 w nocy narodził się pierwszy w tym roku nowy obywatel miasta - Mateuszek Zmarlak. Zdarzenie to, jakże naturalne, warto odnotować wraz z nadzieją na liczne narodziny w nadchodzącym roku - wszak demografowie biją na alarm z powodu niżu demograficznego w Polsce, a liczba mieszkańców naszego miasta od paru lat maleje.

1 stycznia

Z początkiem roku z Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej wydzielone zostały Tyskie Linie Trolejbusowe.

1 stycznia

Tychy zostały przyjęte do Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich.
4 stycznia W akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Tychach zebrano około 22 tysiące złotych, ponadto co nieco dolarów i marek. Główną imprezę tej akcji - koncert w Teatrze Małym, prowadził Jacek Kawalec, wspomagany przez Miss Polonia '97 - mikołowiankę Roksanę Jonek.

2-10 stycznia

Tyskie kościoły rozbrzmiewały kolędami. Na kolejne Tyskie Wieczory Kolędowe złożyły się - podobnie jak w latach ubiegłych - koncerty chórów oraz artystów - solistów, między innymi Alicji Majewskiej, Zbigniewa Wodeckiego, Anny Szałapak, Jacka Wójcickiego. W konkursie chórów, ocenianych przez jury pod przewodnictwem ks. prof. Antoniego Reginka, I miejsce zajęły: w kategorii chórów kameralnych chór Collegium Musicum z Gliwic, a w kategorii chórów mieszanych chór "Polonia" z Piekar Śląskich. Tyski chór mieszany "Święta Cecylia" zajął w konkursie IV miejsce. Nagrodzone chóry wystąpiły w koncercie finałowym w kościele pw. św. Marii Magdaleny w dniu 10 stycznia. Jednym z ciekawszych wydarzeń tegorocznych Wieczorów był występ znakomitego chóru ewangelickiego z Drogomyśla w tyskim kościele ewangelickim. Tyska publiczność życzliwie przyjęła też Zespół Muzyki Dawnej "Kantyczki" z Kijowa.

9 stycznia

W Teatrze Małym wręczono nagrody dzieciom - laureatom konkursu plastycznego "Witaj gwiazdko złota", po raz trzeci organizowanego jako konkurs ogólnopolski (wcześniej miał zasięg wojewódzki). Jurorzy konkursu: historyk sztuki ks. Henryk Pyka oraz artyści prof. Stanisław Kluska, Stefan Poniewiera i Beata Kordon mieli trudne zadanie, bo wybierać musieli najlepsze prace spośród 1163 nadesłanych. Nagrodzono 83 prace, wyróżniono 84, kolejne 122 prace uhonorowano kwalifikując je do wystawy. Wystawa zadziwiła zwiedzających pięknem dziecięcych arcydzieł.

9 stycznia

W kawiarni "Rapsodia" rozpoczął działalność Klub Lekarza.

10 stycznia

Na cmentarzu w Wartogłowcu pochowano 14-letniego Arka, który zmarł w szpitalu po pobiciu w noc sylwestrową przed lokalem "Retro" w Czułowie.

14 stycznia

Po raz pierwszy w tym roku obradowała Rada Miejska. Najważniejszym punktem programu była debata nad budżetem miasta na rok 1998. W budżecie przewidziano między innymi pieniądze na modernizację oczyszczalni ścieków, modernizację dróg i skrzyżowań, remont i rozbudowę szkół w Cielmicach i w Żwakowie, adaptację skrzydła Teatru Małego na potrzeby MDK nr 1. W przewidywanej strukturze wydatków gminy największą pozycję stanowią wydatki na oświatę (36,9 %), następnie na gospodarkę komunalną i mieszkaniową (30,6 %); kolejne pozycje to ochrona zdrowia (12,8 %), opieka społeczna (6,4 %), kultura fizyczna (2,5 %), kultura i sztuka (2 %).
16 stycznia Na dachu nowej drukarni "Gazety Wyborczej" w tyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej umieszczono choinkę - w roli tradycyjnej wiechy, symbolizującej zakończenie budowy. Na uroczystość ustawienia wiechy zjechało wielu gości: senator Kazimierz Kutz, prezydent Tychów Aleksander Gądek, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik, redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" ksiądz Stanisław Tkocz i wielu innych.

17 stycznia

W Poznaniu, w Sali Królewskiej Ratusza, odbyła się uroczystość odznaczenia trzech Polaków Medalem Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Wśród odznaczonych był tyszanin Stanisław Krzyżaniak, znany w naszym mieście przede wszystkim z funkcji wieloletniego prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej. Medal, którym odznaczono Krzyżaniaka, przyznawany jest za zasługi w sprawie pojednania między narodami Polski i Niemiec. Czas II wojny światowej Stanisław Krzyżaniak spędził w obozach jenieckich w Niemczech; po latach został członkiem towarzystwa Historycznego Gminy Rosrath-Hoffnungsthal, sprawującym opiekę nad muzeum pamięci w obozie, w którym niegdyś przebywał.

20 stycznia

W II LO im. C. K. Norwida już po raz siódmy zorganizowano konkurs "Młode talenty". Młodzi artyści popisywali się na deskach Teatru Małego. Okazało się, że szkoła bogata jest utalentowaną młodzieżą - jury miało wiele pracy w ciągu trzech godzin przesłuchań konkursowych.

26 stycznia

Ulicami miasta przeszedł marsz protestu przeciw przemocy. Impulsem do jego zorganizowania była śmierć 14-letniego Arka, pobitego w noc sylwestrową.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.