1 października 1996 0:00
1 października

Rozpoczęły się Tyskie Dni Literatury, które potrwały do 10 października. W tym czasie tyszanie mieli okazję spotkać się z księdzem-poetą Janem Twardowskim, tyskim alpinistą Krzysztofem Wielickim, "szwejkologiem" Leszkiem Mazanem, pisarkami Joanną Olech i Wandą Chotomską oraz z dziennikarką i poetką Krystyną Konecką. Tyskie Dni Literatury zorganizowała, jak poprzednie, Miejska Biblioteka Publiczna.

1 października

Telewizja Katowice zmieniła pasmo nadawanego programu. Przeniesienie audycji na kanał 60 uniemożliwiło wielu mieszkańcom miasta odbiór telewizji regionalnej. Tyszanie poczuli się oszukani.

5 października

W Warszawie odbył się finał organizowanego przez miesięcznik "Super Linia" ogólnopolskiego konkursu Miss Puszystych. Wśród 16 finalistek znalazła się także Justyna Ludynia, na co dzień położna w IV Klinice Położnictwa i Ginekologii przy szpitalu wojewódzkim w Tychach. Ostatecznie pani Justyna zdobyła tytuł I Wicemiss Puszystych '97. Po tym sukcesie oraz wcześniejszym Elżbiety Ginko w konkursie dla pań pięknych i dojrzałych pozostaje wierzyć, że tyszankom szczególnie służy wiek balzakowski.

7 października

Rozstrzygnięty został konkurs na szkołę municypalną w Tychach. Spośród pięciu zakwalifikowanych projektów komisja wybrała do realizacji propozycję zespołu pod kierunkiem Romualda Loegera. Według projektu szkoły stworzą zwarty kompleks budynków między al. Piłsudskiego i ul. Sikorskiego. Pierwszy etap inwestycji obejmujący szkoły ponadpodstawowe i obiekty sportowe ma zostać zakończony w 2000 roku. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 19 mln złotych.

9 października

W Księgarni "Biały Ptak" odbyła się promocja książki Janusza Włodarczyka pt. "Żyć znaczy mieszkać. Dom naszych pragnień i możliwości". Autor przez długie lata pracował w tyskim Miastoprojekcie, a obecnie jest profesorem i kierownikiem Katedry Projektowania Architektonicznego Politechniki Białostockiej. Na dorocznych Międzynarodowych Targach Rolno-Przemysłowych "Polagra '97" w Poznaniu duży sukces odniosły Browary Tyskie Górny Śląsk S.A. Produkowane w nich piwo "Książęcy Pils" uznane zostało za najlepsze w swojej kategorii, jak również za najlepsze piwo spośród wszystkich prezentowanych na targach.

9 października

W związku ze zbliżającym się świętem nauczycieli w odnowionej pięknie sali koncertowej tyskiej Szkoły Muzycznej odbyło się uroczyste spotkanie pedagogów z władzami miejskimi. W trakcie uroczystości prezydent miasta Aleksander Gądek wręczył 38 najlepszym nauczycielom listy gratulacyjne i nagrody pieniężne. W Gdańsku odbyło się podsumowanie XXI Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży '97 organizowanego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W konkursie tym bardzo wysoko ocenione zostały prace młodych tyszan. Nagrodę I stopnia jury przyznało Rafałowi Wójcickiemu. Nagrodę specjalną otrzymał zestaw prac graficznych, które wykonali: Agata Piegat, Ola Radziulewicz, Magda Rusecka, Marzena Nowak, Klaudia Roszyk, Małgorzata Sławęcka. Wyróżnienia indywidualne zdobyli: Magda Zawadzka, Joanna Jasółka oraz Ola Radziulewicz, Marzena Nowak i Rafał Wójcicki. Wszyscy nagrodzeni na zajęcia plastyczne uczęszczają do MDK nr 2, a ich opiekunką jest Ewa Szewczyk również nagrodzona w Gdańsku za swe osiągnięcia.

17 października

W Katowicach na Uniwersytecie Śląskim miała miejsce uroczystość nadania doktoratu honoris causa dziennikarzowi i pisarzowi Ryszardowi Kapuścińskiemu, mistrzowi reportażu, świetnemu obserwatorowi zmian społecznych i politycznych zachodzących we współczesnym świecie. Promotorem Ryszarda Kapuścińskiego był tyszanin, profesor socjologii Marek S. Szczepański, który w czasie uroczystości wygłosił laudację. Gratulacje nowemu doktorowi honoris causa Uniwersytetu Śląskiego składali między innymi przedstawiciele społeczności i władz naszego miasta: wiceprezydent Czesław Sułek i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Ryta Stożyńska

19 października

Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego zakończyli swój rajd spotkaniem plenerowym w Parku Przyjaźni na osiedlu "O". Mieszkańcy pobliskiego osiedla z zaciekawieniem przyglądali się grupie rozśpiewanej młodzieży. Na skwerku tym bardziej pospolitym, niestety, widokiem są grupy wyrostków demonstrujących maniery dalekie od dobrego wychowania.

20 października

Przy tyskim Domu Handlowym "A-Z" otwarto nowy pasaż handlowy. Trwa strajk anestezjologów, w którym uczestniczą też lekarze z tyskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. W rozmowach z przedstawicielami władz województwa lekarzy reprezentował tyszanin, dr nauk medycznych Zygmunt Chmielnicki.

22 października

Komisja konserwatorska dokonała oceny efektów pracy młodych tyskich konserwatorów, Agnieszki i Grzegorza Janików, kończących renowację zniszczonego w lipcu tego roku krzyża kamiennego z ulicy Jana Pawła II. W trakcie prac konserwatorskich Janikowie dokonali odkrycia, wyjaśniającego tajemnicę daty 1815, wyrytej na tylnej ściance trzonu krzyża. Niewielki "plaster" kamienny z tą datą jest starszy niż reszta obiektu, został wmontowany pomiędzy bloki piaskowca w czasie stawiania drugiego krzyża w tym miejscu. Ze starszego obiektu zachowały się również odkopane przez konserwatorów pod fundamentem krzyża fragmenty kamiennego ramienia Chrystusa.

23 października

Spółdzielczy Dom Kultury "Tęcza" otrzymał Odznakę Honorową Sybiraka, nadaną na wniosek koła tyskiego Związku Sybiraków za długoletnią owocną współpracę i pomoc udzielaną związkowi w organizowaniu okolicznościowych wystaw i imprez. Na Mistrzostwach Świata w kick-boxingu w wersji light-contact Anna Kasprzak zdobyła złoty medal w kategorii wagowej do 60 kg. Tyszanka ma zatem na koncie kolejny sukces.

25 października

Złoty dotąd, jesienny pejzaż pokryła tego dnia warstwa śniegu. Gęsty śnieg sypał cały ranek. Kilka nocy z przymrozkami utrwaliło ten zimowy pejzaż. Przed dniem Wszystkich Świętych dotarło jednak do Polski cieplejsze powietrze, wróciła jesień.

29 października

Elektrociepłownia Tychy podpisała z fińską spółką IVO Power umowę na budowę bloku ciepłowniczego. Będzie on produkował 35 megawatów energii elektrycznej i 68 megawatów energii cieplnej. Będzie to także inwestycja proekologiczna zaopatrzona w system pełnego odsiarczania oraz elektrofiltry.

29 października

Szkoła Podstawowa nr 14 w Tychach świętowała jubileusz 35-lecia. Rozpoczęła go msza święta, w trakcie której poświęcono szkolny sztandar. Po mszy rocznicowa uroczystość odbyła się w Teatrze Małym i budynku szkolnym.

30 października

Rada Miejska podjęła decyzję o wydzieleniu z Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej spółki Tyskie Linie Trolejbusowe. Nowa spółka, która zacznie funkcjonować od 1 stycznia, będzie miała własnych pracowników, a także budynki, grunt i majątek wyłoniony z dotychczasowego wspólnego przedsiębiorstwa.

30 października

Na tej samej sesji Rada Miejska powołała doktora Mariana Szmigla na stanowisko dyrektora Szpitala Miejskiego.

31 października

W tyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej odbył się kolejny przetarg. Następną spółką, która będzie inwestować w Tychach jest belgijska firma "Iper Polska" produkująca siatki i zabezpieczenia do busów i vanów. Oddano do użytku kolejne rondo. Tym razem zakończono przebudowę skrzyżowania ulic: Bielskiej, Jaśkowickiej i Piłsudskiego.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.