1 września 1996 0:00
Kronika miasta: 1997 - Wrzesień   1 września

Rozpoczął się kolejny rok szkolny. W tyskich szkołach podstawowych naukę rozpoczęło 16901 dzieci, wśród nich 1814 pierwszoklasistów. Do tyskich szkół ponadpodstawowych chodzić będzie w tym roku 10845 uczniów, w tej dużej liczebnie społeczności są wszakże również młodzi mieszkańcy sąsiednich gmin, z kolei niektórzy młodzi tyszanie edukują się w szkołach średnich poza naszym miastem.
3 września Po dwóch nieudanych próbach (rok temu przerwano imprezę z powodu tragicznego wypadku towarzyszącego jej helikoptera, zaś w czasie tegorocznych wakacji przeszkodą był ulewny deszcz) w końcu udała się tyska "Inwazja Mocy", plenerowa objazdowa impreza Radia RMF. Młoda publiczność dopisała i bawiła się aż do północy na "inwazyjnej" dyskotece, koncercie grupy "Dżem" i przy kończącym wieczorną zabawę pokazie sztucznych ogni.

5 września

W Paprocanach, a dokładniej na polach cielmickiego Klachowca, umieszczono kamień węgielny pod budowę osiedla dziewięćdziesięciu domków jednorodzinnych. Tablicę z okazjonalnym napisem wkopali: prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Barbara Blida, prezydent miasta Aleksander Gądek, przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Kazimierski i prezes inwestującej spółki "Wolf System" - Tadeusz Zagórski. Inwestycja otrzymała błogosławieństwo księdza dziekana Franciszka Resiaka.

7 września

Mszą świętą w kościele p.w. św. Marii Magdaleny rozpoczęły się miejskie dożynki. W tym roku gospodarzem dożynek była Rada Osiedla Stare Tychy. Festyn dożynkowy odbył się na boisku II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida. Żona prezydenta, Barbara Gądek, wystąpiła, jak co roku z tej okazji, w pięknym ludowym stroju pszczyńskim - w takim jego zestawie, z jakiego słynęły niegdyś tyszanki.

7 września

Zainugurowała swe rozgrywki liga hokejowa. W pierwszym meczu hokeiści Tyskiego Towarzystwa Sportowego, które przejęło zawodników z zadłużonej Tysovii, przegrało na wyjeździe z Podhalem Nowy Targ 7:2.

8 września

Trzecie z kolei rondo kompaktowe, tym razem na skrzyżowaniu ulic Dmowskiego i Piłsudskiego, oddano do użytku w Tychach. Na początku września w Warszawie premier Włodzimierz Cimoszewicz przyznał stypendia najzdolniejszym uczniom z całego kraju. Znaleźli się wśród nich młodzi tyszanie: Alina Jeszke z Technikum Budowlanego, Witold Bednorz i Adam Głogowski z II LO, Jakub Meisner z I LO i Magdalena Kapusta z III LO.

12 września

W Tyskiej Strefie Ekonomicznej odbyło się uroczyste otwarcie budowy firmy Lear Corporation. W uroczystości uczestniczyli prezesi firmy Brian Batey, Bill Reaume, Gino Moneti, władze wojewódzkie i miejskie.

13 września

Kolejną spółką uroczyście rozpoczynającą swą budowę w Tyskiej Strefie Ekonomicznej była "Agora-Poligrafia". Uroczystość zgromadziła wielu znanych przedstawicieli biznesu i polityki. Obecni byli między innymi: wojewoda Eugeniusz Ciszak, wiceprzewodniczący Sejmiku Samorządowego Jan Rzymełka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu Jerzy Markowski, reżyser Kazimierz Kutz (dwaj ostatni to kandydaci w wyborach do senatu), poseł Janusz Niemcewicz, prezydent Tychów Aleksander Gądek, ksiądz dziekan Franciszek Resiak.

13 września

W Teatrze Małym zainaugurowany został nowy sezon artystyczny. Pierwszym spektaklem sezonu był "Zielony księżyc" w wykonaniu artystów Teatru im. Wyspiańskiego w Katowicach. Podczas tego wieczoru wręczone zostały statuetki "Mecenasów Teatru Małego". W tym roku otrzymali je: Elektrobudowa S.A. Zakład Produkcji Przemysłowej w Mikołowie, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe "Elmiko" Odział w Mikołowie, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe "Servus" z Mikołowa oraz tyska firma "Mister".

15 września

Zarejestrowana została spółka Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Powołano ją w ramach Strategii Rozwoju Miasta "Tychy 2000", a ma ona na celu zbudowanie budynków mieszkalnych w Tychach. Właścicielem 100% udziałów w tej spółce jest miasto Tychy, a prezesem został Kazimierz Gorczycki.

15 września

Otwarto nową filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Mieszczącą się wcześniej w pawilonie "Kaskada" placówkę dla dzieci przeniesiono do wyremontowanych pomieszczeń po salonie "Mody Polskiej" przy alei Niepodległości. Przeniesiono tam również z centrali Dział Muzyczny.

15 września

Tychy zasłynęły z niemiłego zdarzenia, które trafiło na łamy prasy ogólnopolskiej. Jeden z nielicznych incydentów podczas tegorocznej kampanii wyborczej do parlamentu zdarzył się właśnie w naszym mieście. Podczas spotkań Leszka Balcerowicza z biznesmenami, a później uczniami Technikum Budowlanego, do sal, w których odbywały się spotkania, wtargnęli związkowcy "Solidarności 80" uniemożliwiając ich normalne przeprowadzenie. Interweniowała policja.

18 września

W I Liceum Ogólnokształcącym im. L. Kruczkowskiego odbyły się uczniowskie prawybory. Zwyciężyła w nich Unia Wolności, przed Sojuszem Lewicy Demokratycznej i Akcją Wyborczą Solidarność.

20 września

Już po raz drugi odbył się w Tychach Bieg Uliczny Fiata. Ogółem wystartowało w nim 430 zawodników i zawodniczek. Bieg główny na dystansie 12 kilometrów wygrał Białorusin Borys Batujew.

21 września

W całym kraju odbyły się wybory do sejmu i senatu. W Tychach frekwencja wyniosła 51,47% (3% więcej niż w reszcie kraju), a największe poparcie uzyskały kolejno Akcja Wyborcza Solidarność 30, 84%, Sojusz Lewicy Demokratycznej 26,64%, Unia Wolności 21,98%, Polskie Stronnictwo Ludowe 5,14%, Ruch Odbudowy Polski 4,41%, Unia Pracy 4,26%, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 2,16%. Pozostałe ugrupowania otrzymały poparcie poniżej 2%. Do sejmu kandydowali również tyszanie: Jerzy Borowiec, Damian Fierla, Jerzy Gędłek, Grzegorz Kazimierski, Andrzej Krowiak, Czesław Martysz, Andrzej Popiołek, Wiktor Wykręt. Żadnemu z nich nie udało się uzyskać mandatu poselskiego. W wyborach do senatu, podobnie jak w całym województwie, największą liczbę głosów zdobyli: Kazimierz Kutz, August Chełkowski i Jerzy Markowski.

29 września

W tyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych rozpoczął się pierwszy rok akademicki. Inaugurację poprzedziła msza święta w kościele p.w. św. Marii Magdaleny, koncelebrowana przez metropolitę katowickiego arcybiskupa Damiana Zimonia, w trakcie której poświęcono sztandar tyskiej szkoły. Dalsza część uroczystości odbyła się w Teatrze Małym, gdzie studentów i zaproszonych gości powitała rektor WSZiNS profesor Ewa Okoń-Horodyńska oraz prezydent miasta Aleksander Gądek. Wykład inauguracyjny na temat "Dyskretny urok edukacji - system oświaty w procesie polskiej transformacji" wygłosił profesor Marek S. Szczepański - inicjator powstania uczelni wyższej w Tychach. Na pierwszym roku naukę rozpoczęło 106 studentów w systemie dziennym i 392 zaocznie. Spośród trzech kierunków: przedsiębiorczość, handel międzynarodowy, zarządzanie samorządowe największym powodzeniem wśród kandydatów na studia cieszył się ten pierwszy.

29 września

Zmarł Władysław Bochenek - pisarz, tyszanin od 1955 roku. Feliks Netz w nekrologu napisał o Bochenku i jego związku z Tychami: "epik miasta, z którym związał się do końca życia". Władysław Bochenek miał życiorys niezwykły. Urodził się w 1920 roku w Ołpianach w powiecie jasielskim, w 1934 roku wyemigrował z rodzicami do Francji. W czasie wojny był robotnikiem rolnym w Pikardii, po wyzwoleniu Francji pracował w Bibliotece Polskiej w Paryżu, w Polskim Czerwonym Krzyżu w Strasbourgu, w polskiej szkole w Arras. Studiował na uniwersytetach w Lille i w Brukseli. W 1955 roku wrócił do kraju i zamieszkał w Tychach. Był dziennikarzem "Echa", pracował w katowickim Ośrodku Telewizyjnym. Doświadczenia tyskie zawarł w powieściach: Miejsce pod słońcem, Jedna zima z Moniką, Smak dojrzałych owoców.

30 września

Otwarty został Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi Stanisław Niemczyk, znany tyski architekt, odznaczony został przez metropolitę katowickiego Damiana Zimonia medalem "Pro Ecclesia Et Pontifice" nadanym przez Stolicę Apostolską. Medalem tym honoruje się osoby za ich działalność na rzecz Kościoła. Stanisław Niemczyk otrzymał medal za zaprojektowanie czterech pięknych kościołów: w Tychach, Krakowie, Pawłowicach, Czechowicach-Dziedzicach. Tyski kościół Ducha Świętego, o oryginalnej namiotowej bryle i otaczających go podcieniach (nawiązujących do sobotów drewnianych kościółków śląskich) to najbardziej znane dzieło Niemczyka, zwiedzane przez wycieczki z kraju i zagranicy. Artystyczne walory architektury kościoła dopełnia piękna polichromia we wnętrzu - dzieło Jerzego Nowosielskiego. Medal "Pro Ecclesia Et Pontifice" wręczony został Niemczykowi w piętnastą rocznicę poświęcenia tego kościoła. Na uroczystości w Kurii Metropolitalnej obecny był proboszcz parafii Ducha Świętego, ksiądz Franciszek Resiak, prowadzący przez lata budowę kościoła. Profesor Eugeniusz J. Kucharz, kierownik IV Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Śląskiej Akademii Medycznej w Tychach został uhonorowany Medalem Uniwersytetu F. Palackiewicza w Ołomuńcu za zasługi w integracji europejskiego środowiska lekarskiego. Wyróżnienie to otrzymał podczas II Środkowoeuropejskiego Zjazdu Medycyny Wewnętrznej w Ołomuńcu.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.