1 czerwca 1996 0:00
1 czerwca

Niezwykłe jak na te porę roku chłody i związane z tym skargi mieszkańców na dotkliwe zimno panujące w mieszkaniach spowodowały, że w Tychach - w ślad za innymi śląskimi miastami - podjęta została decyzja o ponownym rozpaleniu kotłów w elektrociepłowni i ogrzewaniu mieszkań. W Dzień Dziecka, 1 czerwca, w większości domów zaczęły grzać kaloryfery. Grzały trzy dni, potem powróciło lato.

2 czerwca

Na skrzyżowaniu w Wartogłowcu oddano do użytku nowe oświetlenie. Po pięciomiesięcznych pracach zamontowano 93 słupy oświetleniowe, w tym cztery o wysokości 20 metrów z 12 naświetlaczami sodowymi o mocy 400 watów. Miejmy nadzieję, że dzięki nowemu oświetleniu będzie można uniknąć licznych w tym miejscu kolizji. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową opublikował ranking "Atrakcyjność inwestycyjna miast". Tychy otrzymały w nim ocenę D (w skali od A do G) - zdaniem autorów publikacji miasto jest przeciętnie atrakcyjne dla inwestorów. Może to dziwić, zwłaszcza wobec rozpoczynanych w mieście inwestycji firmy Isuzu i Delphi.

5 czerwca

W Teatrze Małym odbył się finał konkursu "Eurosong '97" zorganizowany przez Szkołę Języków Obcych "Europa 2000" pod honorowym patronatem Aleksandra Gądka. Pierwszą nagrodę - wycieczkę do Anglii - wyśpiewał Wojciech Uhma, który brawurowo wykonał piosenkę leonarda Cohena "Famous blue raincoat". Drugie miejsce i 1000 złotych przyznano Tomaszowi Giedwille i Jarosławowi Pioterczakowi, trzecie i kurs językowy Katarzynie Skibie i Michałowi Krajewskiemu, a czwarte i rower górski Annie Michalskiej.

13 czerwca

Na tyskim osiedlu U odbył się festyn osiedlowy w konwencji Dzikiego Zachodu. Wystąpiły zespoły grające muzykę country: "Texas Band" i "Whiskey River".

15 czerwca

W całej Polsce, a więc także w tyskim okręgu Telekomunikacji Polskiej nastąpiła zmiana numerów. Jedynki na początku każdego z nich zastąpione zostały przez dwójki. Zmiana taka podyktowana została dostosowaniem się Polski do norm Unii Europejskiej. Po początkowym zamieszaniu abonenci zaczęli się przyzwyczajać do nowych numerów.

20 czerwca

Zakończył się kolejny pracowity rok szkolny.

22 czerwca

Obok kaplicy św. Franciszka i Klary przy ulicy Paprocańskiej przez całe popołudnie i wieczór trwał Festyn Franciszkański. Takiego festynu jeszcze w Tychach nie było! Na estradzie przy kaplicy uwijali się w swych habitach franciszkanie pod wodzą ojca Symplicjusza, śpiewał zakonny zespół "Biedaczyna" i schola parafialna, a tłum mieszkańców osiedli "O" i "P"oraz Paprocan wtórował franciszkanom gromkim chórem - z równym animuszem śpiewano na zmianę piosenki harcerskie, obozowe, religijne, ludowe, przeboje "Perfectu". Po wieczornej mszy rozpalono ognisko, wielbiciele kolacji w plenerze piekli kiełbaski - przy nieustannym śpiewie. Tak aktywnej zabawy i w tak dobrym nastroju należałoby życzyć tyszanom częściej. Rocznicę 100 lat istnienia obchodził Browar Obywatelski. Wybudowany został przez spółkę Brieger Brauerei Aktiengesellschaft, ale już po dwudziestu latach znaczącą część jego akcji wykupił książę pszczyński. Od dłuższego czasu związany jest ściśle z dawnym Browarem Książęcym, obecnie w spółce Browary Tyskie Górny Śląsk S.A. Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Aniołów w Wilkowyjach 22 czerwca. 27 czerwca odbyło się spotkanie z zasłużonymi i najstarszymi pracownikami Obywatelskiego, zaś dzień później w parku browarnianym odbył się festyn.

30 czerwca

Oddano do użytku kolejne rondo kompaktowe u zbiegu ulic Jana Pawła II, Dmowskiego i Grota Roweckiego. Sukcesem zakończył się tegoroczny sezon dla młodych tyskich piłkarek ręcznych. Podopieczne Jerzego Ciałonia i zarazem uczennice SP12 wygrały ligę młodziczek młodszych i zostały mistrzyniami Śląska

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.