1 maja 1996 0:00
1 maja

Święto Pracy uczciła tyska SdRP podczas krótkiej manifestacji pod pomnikiem Walki i Pracy w Parku Miejskim. Niewielu tyszan pamięta jeszcze te nazwę pomnika, pospolicie nazywanego "żyrafą".

3 maja

Oficjalne uroczystości miejskie z okazji 206 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Po mszy złożono kwiaty pod pomnikiem Powstańca Śląskiego.

3 maja

Po kapitalnym remoncie uruchomiono fontannę na Skwerze Niedźwiadków. W nocy oświetlony obiekt prezentuje się okazale. Jak długo oprze się wandalom?

6-7 maja

Już po raz szósty odbyło się Tyskie Seminarium Majowe. Tym razem jego tematem była: "Mała, średnia i duża przedsiębiorczość w mieście. Konkurencja czy kooperacja?". Nad programem Seminarium czuwała Rada Programowa pod przewodnictwem prof. Marka S. Szczepańskiego. Z największą chyba uwagą uczestnicy wysłuchali referatu prof. dr hab Leszka Gruszczyńskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego. Oprócz teoretyków przedsiębiorczości głos zabierali także praktycy m.in. były minister przemysłu Klemens Ścierski oraz przedstawiciele władz miejskich. Niewielkim, niestety, zainteresowaniem cieszyły się seminaryjne warsztaty, choć burzliwy przebieg miały one w grupie dyskutującej na temat: "Supermarkety i sklepy - czy możliwe jest współdziałanie kupców?". Po raz pierwszy Tyskie Seminarium miało swojego sponsora - był nim Bank Śląski.

6 maja

W Teatrze Małym odbył się koncert promocyjny towarzyszący Tyskiemu Seminarium Majowemu. Wręczono nagrody za najlepszy produkt wprowadzony na rynek przez tyskie firmy. Tym razem statuetkę "Lider Promocji XXI" otrzymał tyski ZEG za wyprodukowanie kasy fiskalnej i boksu kasowego. Wyróżniono także Okręgową Spółdzielnię Mleczarską z Bierunia (za koktajl owocowy) i Metal Zremb (za kasową kabinę kuloodporną). Doroczne nagrody w dziedzinie nauki kultury i sportu dla szczególnie zasłużonych mieszkańców Tychów wręczył prezydent miasta Aleksander Gądek. Główną otrzymał Krzysztof Wielicki - zdobywca wszystkich 14 ponadośmiotysięcznych szczytów na ziemii. Wyróżnieniami uhonorowano Rafała Klimkiewicza - zwycięzcę tegorocznej edycji Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej i Annę Kasprzak - mistrzynię Europy w kick-boxingu. W części artystycznej wystąpiły dzieci ze szkoły muzycznej oraz znakomity tyski pianista, organista i kompozytor Henryk Botor, który zadziwił słuchaczy swymi improwizacjami. Szkoda, że na widowni Teatru było pustawo.

9-11 maja

Na łódzkich VI Międzynarodowych Targach Euro BEER '97 i Euro DRINK '97 sukces odniosły Browary Tyskie. W swoich kategoriach złotymi medalami uhonorowano tyskie piwa "Gronie" oraz "Książęcy Pils", a także napój "Kuracyjny". Zakończył się remont chodnika i drogi rowerowej wzdłuż ulicy Darwina. Tyszanom należy życzyć, aby wszystkie drogi rowerowe wyglądały tak, jak ta oddana właśnie do użytku. Po ostatnich kompromitujących występach (porażka 6:0 w ostatnim meczu z Górnikiem w Zabrzu) piłkarze Sokoła Tychy zostali wycofani z rozgrywek I ligi piłki nożnej. Klub ma ogromne długi, a jego właściciel Piotr Buller nie ma już ochoty zajmować się piłką nożną. Co dalej z tyskim klubem?

18 maja

Etapem jazdy indywidualnej na czas Tychy - Kobiór - Tychy zakończył się Międzynarodowy Wyścig Kolarski "4 Asy Fiat Auto Poland". Zwycięzcą całej imprezy i zarazem zdobywcą fiata cinquecento został Piotr Chmielewski z grupy Pekaes Zepter Irena Panorama Warszawa. Na trasie wyścigu widoczni byli także kolarze z drużyny Amico Tychy Krzysztof Mermer i Sławomir Kohut.

18-24 maja

Przez tydzień mieszkańcy Tychów mieli okazję uczestniczyć w trzeciej już Fescie Italiana. Tym razem większość imprez odbywała się w Parku Miejskim. Największe wrażenie zrobił pokaz fajerwerków kończący pierwszy dzień Festy . 21 maja Uroczyście rozpoczęto budowę fabryki silników wysokoprężnych Isuzu. W uroczystości oprócz przedstawicieli inwestora udział wziął wojewoda katowicki Eugeniusz Ciszak i prezydent Tychów Aleksander Gądek. Imprezę zakończono degustacją sake z beczki otwartej w ściśle określony japońską tradycją sposób.

20 i 23 maja

Przed zbliżającym się Referendum Konstytucyjnym, a także w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w naszym mieście gościli znani politycy: jeden z liderów Ruchu Odbudowy Polski Jacek Kurski oraz, trzy dni później, przewodniczący Unii Wolności prof. Leszek Balcerowicz. Pierwszy z nich zachęcał do odrzucenia konstytucji, a drugi gorąco ją popierał.

22-24 maja

W ramach akcji "Autoryzowany przegląd serc" zorganizowanej przez "Gazetę Wyborczą" mieszkańcy Tychów mogli skorzystać z darmowych badań układu krążenia.

23 maja

W Teatrze Małym odbył się finał konkursu "Chcę być gwiazdą", organizowanego przez Radio Katowice. Zwyciężczynią została Katarzyna Życińska z Radomska - nagrodą było zaproszenie na profesjonalne nagrania w studio Radia Katowice. Wśród wyróżnionych znalazła się tyszanka Katarzyna Skiba. Po części konkursowej wystąpiły gwiazdy krakowskiej Piwnicy Pod Baranami: Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki.
25 maja W całym kraju głosowano w Referendum Konstytucyjnym. W Tychach przy frekwencji 46,4% konstytucję poparło 25856 osób, a przeciwnych było 20074. Szkoła Podstawowa nr 5 obchodziła swoje 40-lecie. Z tej okazji zorganizowano wiele okolicznościowych imprez, z których na pierwszy plan wysuwa się Festyn Śląski prowadzony przez Jerzego Moskałę. Owocem tego dnia była nie tylko wspaniała zabawa, ale i powstanie przy SP 5 filii Klubu Kultury Śląskiej. Po tyskich parafiach peregrynowała kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Dla każdej wspólnoty parafialnej dni odwiedzin cudownego obrazu były czasem szczególnie uroczystym.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.