1 kwietnia 1996 0:00
Kronika miasta: 1997 - Kwiecień   4 kwietnia

W Teatrze Małym zaprezentowali się laureaci konkursu "Szukamy młodych talentów", organizowanego przez II LO w Tychach. Najlepszymi okazały się kabarety Grzegorza Rupa i Ireneusza Sykty oraz "Desperado".

5-6 kwietnia

W Tychach obradował III Kongres Związku Górnośląskiego. W czasie Kongresu dokonano między innymi zmian w Statucie i wybrano nowe władze Związku. Ustępującego prezesa dr inż. Joachima Otte zastąpił poseł na Sejm Jerzy Wuttke.
7 kwietnia Na deskach sceny SDK "Tęcza" miał swą premierę kolejny spektakl Teatru "Jeszcze" z I LO. Tym razem była to "Lekcja muzyki" Toma Stopparda. Przedstawienie wyreżyserowała (podobnie jak wszystkie poprzednie w wykonaniu tego teatru) Małgorzata Młynarczyk, polonistka w I LO.

10 kwietnia

Japoński koncern samochodowy Isuzu wygrał przetarg na wybudowanie w Podstrefie Tyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nowoczesnej fabryki silników wysokoprężnych. Budowa fabryki i biurowca ma zakończyć się do końca 1999 roku. Koszt inwestycji ma wynieść ponad 350 mln. marek niemieckich. Pracę w wybudowanej fabryce ma znaleźć około 500 osób.

10 kwietnia

W Warszawie odbył się organizowany po raz trzeci przez redakcję tygodnika "Kobieta i Styl" finał konkursu "Mrs. dojrzałości". W ścisłym finale (10 pań spośród około 1100 startujących) znalazła się tyszanka Elżbieta Ginko, artysta plastyk, nauczycielka w II LO.

14-18 kwietnia

Jak co roku o tej porze, w Teatrze Małym odbywały się XXIV Tyskie Spotkania Teatralne. Oprócz przeglądu teatrów amatorskich na scenie tyskiego teatru wystąpiły uznane zespoły teatralne. Spotkania zainaugurowane zostały plenerowym spektaklem "Carmen funebre" Teatru Biuro Podróży z Poznania. Drugiego dnia gwiazdą wieczoru było znane w kraju i za granicą Towarzystwo Wierszalin, które tym razem tyskiej publiczności przedstawiło "Medyka". Duże wrażenie na teatromanach zrobił także spektakl "Ślady" Teatru Rozrywki w Chorzowie w reżyserii Józefa Szajny. W czasie XXIV TST odbyły się warsztaty, które prowadzili w tym roku Barbara Dziekan, Piotr Tomaszuk i Wojciech Siemion. Obok zespołów polskich w przeglądzie brały udział dwa teatry polonijne: Polski Teatr z Wilna oraz Polski Teatr Ludowy ze Lwowa. Grand Prix przeglądu otrzymał Teatr "Fieter" z Ozimka za spektakl "Trzy wariacje" oraz - w kategorii teatrów ludowych - Zespół Folklorystyczny "Bojszowianie" za śpiewogrę "Narodziny chleba". Ponadto nagrodę zespołową otrzymały Polski Teatr z Wilna za przedstawienie "Grube ryby" M. Bałuckiego oraz tyski Teatr "Belfegor", który przygotował spektakl "Ktoś zaplątał ten świat" wg E. Redlińskiego. Wyróżniono zespół "Przecieszynianki" z Przecieszyna za spektakl "Wiejskie pranie". Przyznano również dwie nagrody instruktorom zespołów za wielki wkład ich pracy i osiągnięte efekty, otrzymali je: Dagmara Łanucha, prowadząca Amatorski Teatr Ruchu "Wampa" w Szkole Integracyjnej "Schola Nostra" w Lędzinach i Alojzy Lysko, kierujący zespołem "Bojszowianie". Nagrodę za aktorstwo otrzymała Luba Bartosz-Lewak z Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, wyróżnienia honorowe zyskało kilku kolejnych aktorów. Wśród ciekawych prezentacji przeglądu największe wrażenie na widzach i jurorach zrobiło przedstawienie przygotowane przez "Bojszowian". Temat spektaklu, znakomite aktorstwo i dykcja, wykonanie piosenek oraz ich dobór, piękno strojów ludowych, pokazanych na scenie w bogactwie odmian (od codziennego po paradny), wielość rekwizytów - wszystko to złożyło się na spektakl urzekający i barwny. W pełni zasłużone zatem były dwie nagrody dla zespołu: zbiorowa i indywidualna dla Alojzego Lyski - twórcy scenariusza, reżysera, świetnego aktora i śpiewaka w jednej osobie. Cieszy sukces sąsiadów zza tyskiej miedzy, pielęgnujących kulturę swej małej ojczyzny.

15 kwietnia

Odbył się kolejny przetarg w Podstrefie Tyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tym razem teren 5,7 hektara stał się własnością firmy Delphi Automotive System - największego na świecie producenta części i podzespołów samochodowych, kooperanta General Motors. Fabryka ma zostać wybudowana do końca 2001 roku i zatrudniać ma około 200 osób.

18 kwietnia

Tyscy radni wraz z gośćmi: Barbarą Blidą - prezesem Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, byłą minister budownictwa i Januszem Frąckowiakiem - przewodniczącym Sejmiku Samorządowego województwa katowickiego, dyskutowali nad problemami polityki mieszkaniowej. Przyjęto kilka uchwał mających pomóc w rozwoju budownictwa na terenie naszego miasta. Przez dwa tygodnie kwietnia panowała zimowa aura. Przedłużająca się zima dokuczyła już wszystkim: i mieszkańcom, i drogowcom.

27 kwietnia

Tygodnik Lokalny "Echo" od numeru 16 (2113) zmienił szatę graficzną, zaplanował też większy zasięg (z tygodnika lokalnego na regionalny). Nowym redaktorem naczelnym został Paweł Wieczorek. Czy zmiany okażą się korzystne - pokaże czas i opinie czytelników; ich pierwsza reakcja to zaskoczenie i rozczarowanie ograniczeniem miejsca na wiadomości lokalne. W Tychach - mieście nie posiadającym własnego pisma - zapotrzebowanie społeczne na takie wiadomości jest znaczne.

27 kwietnia

W Teatrze Małym koncertował Czesław Niemen. Największy aplauz tyskiej widowni wywołały stare przeboje artysty. Ukazał się pierwszy numer "Tyskiego Magazynu Kulturalnego". Pismo jest kwartalnikiem wydawanym przez Miejski Ośrodek Kultury. Jest bezpłatne. Informować ma mieszkańców o najbliższych wydarzeniach kulturalnych w mieście. W Kaliszu odbyły się mistrzostwa Polski niepełnosprawnych w pływaniu. Jednym z bohaterów mistrzostw był Adam Majda, który zdobył 6 złotych medali. Spośród innych tyszan na wyróżnienie zasługują: Robert Musiorski (5 złotych medali i tyle samo rekordów Polski), Maciej Maik (2 złote i 3 srebrne medale), Roman Muster (złoto w sztafecie i brąz indywidualnie) oraz Barbara Bojanowska (3 medale).

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.