1 lutego 1996 0:00
1 lutego

W Galerii "Obok" otwarta została wystawa poplenerowa "Tychy '96" Rejonowy Urząd Pracy w Tychach poinformował, że w końcu stycznia na terenie dziewięciu miast i gmin objętych jego działalnością zarejestrowanych było 8309 bezrobotnych (stopa bezrobocia wynosiła 7,4 % w porównaniu z 8,6 % w województwie katowickim). Tyska artystka Elżbieta Kuraj, kierująca Galerią "Obok" przy Teatrze Małym, otrzymała jedną z pięciu równorzędnych nagród w konkursie na najlepszą pracę roku 1996. Fiat Auto Poland ogłosił Tychy stolicą przemysłu samochodowego. Wielkie reklamy tej treści umieszczone zostały przy wszystkich głównych drogach wjazdowych do miasta.

10 lutego

Rozpoczęła się ogólnopolska akcja protestacyjna strażaków Państwowej Straży Pożarnej, do której przystąpili też strażacy tyscy. Polska straż pożarna jest niedoinwestowana. Strażnica w Tychach wymaga pilnego remontu i budowy nowych garaży, na co brak środków. Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach powierzono obszar działania wynoszący około 540 kilometrów kwadratowych (Bieruń, Bojszowy, Kobiór, Lędziny, Łaziska, Mikołów, Orzesze, Tychy, Wyry), zamieszkały przez około 270 tysięcy obywateli. Zarząd Miasta prowadzi rozmowy z władzami Uniwersytetu Śląskiego w sprawie ulokowania w Tychach filii Wydziału Prawa i Administracji UŚ. Przygotowany został list intencyjny w tej sprawie. Tyszanin, profesor socjologii Marek Szczepański, został promotorem doktoratu honoris causa dla wybitnego pisarza i reportera Ryszarda Kapuścińskiego. Szacownym tytułem zamierza uhonorować pisarza Uniwersytet Śląski.

12 lutego

W wojewódzkim konkursie na proekologiczną gminę, ogłoszonym przez Sejmik Samorządowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w kategorii miast zwyciężyły Tychy. Jury doceniło takie tyskie osiągnięcia, jak wybudowanie ekologicznego wysypiska śmieci, likwidację 11 kotłowni węglowych, doprowadzenie gazu do 1300 domów, posiadanie trakcji trolejbusowej. Za zdobycie pierwszego miejsca w konkursie Tychom przyznano nagrodę w wysokości 600 tysięcy złotych. Nagrodę będzie można przeznaczyć na kolejne przedsięwzięcia ekologiczne.

15 lutego

Przy ulicy Beskidzkiej, w pobliżu osiedla "Zuzanna", oficjalnie otwarto pierwszą w Polsce stację benzynową koncernu TEXACO (faktycznie czynną już od miesiąca). W czwartej edycji Mistrzostw Krajowych "Agroliga '96" w eliminacjach wojewódzkich najlepszym wśród rolników okazał się Jan Goj z Tychów-Jaroszowic. Jan Goj gospodaruje na 26 hektarach ojcowizny, dzierżawi dodatkowe sześć. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego - posiada 20 krów, które dają średnio 4700 litrów mleka rocznie. Mleczarni w Bieruniu sprzedaje rocznie 50 tysięcy litrów mleka w klasie "ekstra", a więc spełniającej wymogi normy jakościowej EWG. Jan Goj ukończył Akademię Rolniczą w Krakowie. Zarząd Miasta podpisał list intencyjny ze spółką "Agora-Poligrafia" w związku z planowaną przez "Agorę" budową drukarni w tyskiej podstrefie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 21 lutego "Agora-Poligrafia" wygrała przetarg na kupno działki (około 2,7 hektara) w podstrefie. Drukarnia zatrudni około 200 osób. Pierwsza wydrukowana w Tychach gazeta powinna się ukazać w połowie 1998 roku

27 lutego

W Teatrze Małym wręczone zostały nagrody w piątej już edycji konkursu "Moja mała ojczyzna", w której biorą udział uczniowie tyskich szkół średnich i trzeciej edycji konkursu "Moja rodzina - mój dom rodzinny", przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych. Na oba konkursy wpłynęło ponad sto prac. Jury w składzie: przewodniczący prof. Marek Szczepański, Ewa Jaskóła, Alicja Muc i Maria Lipok-Bierwiaczonek w konkursie "małoojczyźnianym"nie przyznało pierwszej nagrody, zaś za najlepsze uznało prace autorstwa Natalii Danielczyk z I LO oraz Adama Bakłażca z III LO (równorzędne nagrody II), III miejsce przyznano Dominice Mazurczyk z Zespołu Szkół Spożywczo-Usługowych, wyróżnienia zdobyli: Jarosław Galbierz (ZSS-U), Krzysztof Lipiec (II LO) i Agnieszka Wróbel (III LO). Spośród prac uczniów szkół podstawowych I nagrodą uhonorowano dzieło Patrycji Paliczki z SP nr 12, II nagrodę zdobyła Magdalena Ławniczek z SP nr 37, a dwie równorzędne III nagrody - Alicja Biolik z SP nr 4 i Marta Ścisłowicz z SP nr 7. Wyróżnienia otrzymały: Karolina Orszewska (SP nr 37), Aleksandra Widzyk (SP nr 5), Patrycja Serafin (SP nr 14), Ewa Budner (SP nr 12), Joanna Turlewicz (SP nr 18).

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.