1 stycznia 1996 0:00
Kronika miasta: 1997 - Styczeń   Nowy Rok rozpoczął się w całej Polsce silnym mrozem, który ścisnął w swych okowach również nasze miasto.

Początek stycznia już po raz szósty upłynął w mieście pod znakiem "Wieczorów Kolędowych". Honorowy patronat nad imprezą objęli arcybiskup ks. dr Damian Zimoń oraz przewodniczący Sejmiku Samorządowego województwa katowickiego dr Janusz Frąckowiak. Przez tydzień, od 3 do 11 stycznia, Tychy brzmiały kolędami, zaś występy konkursowe chórów oceniało jury w składzie: Jan Ballarin, ks. prof. Antoni Reginek, Janina Konieczny i Janusz Muszyński. Pięknym zwieńczeniem "Wieczorów Kolędowych" był koncert galowy w kościele św. Marii Magdaleny, a jego kulminacją wykonanie I kantaty z oratorium na Boże Narodzenie Jana Sebastiana Bacha. Pod batutą Janusza Muszyńskiego wystąpili: chór "Pro Arte Ecclesiastica", Bielska Orkiestra Kameralna oraz soliści Sabina Olbrich, Jan Ballarin, Sylwia Siwak, Benon Maliszewski.

5 stycznia

W piątym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tyszanie zebrali około 15 tysięcy złotych (150 milionów starych złotych).

6 stycznia

W Innsbrucku w Austrii zakończył się turniej siatkówki juniorów (dziewcząt i chłopców) z miast alpejskich. Startowało w nim 31 drużyn: z państw alpejskich, z Danii oraz jako jedyna drużyna polska - siatkarki z Tychów, ze szkoły nr 21. Młode tyszanki, trenujące pod opieką Krzysztofa Pałki, zdobyły w turnieju drugie miejsce.

10 stycznia

W Teatrze Małym uroczyście podsumowany został konkurs plastyczny dla dzieci "Witaj gwiazdko złota", towarzyszący "Wieczorom kolędowym". Na konkurs wpłynęło w tym roku 1038 prac z 70 placówek w całym kraju. Wśród 162 nagrodzonych i wyróżnionych prac najliczniejszą grupę stanowiły dzieła dzieci z dwóch tyskich Młodzieżowych Domów Kultury: dzieci z MDK 1 zdobyły 25 nagród i 9 wyróżnień, a z MDK 2 - 9 nagród i 7 wyróżnień.

16 stycznia

W siedzibie Agencji Promocji i Rozwoju Gospodarczego Miasta Tychy S.A. zorganizowana została uroczystość w związku z inauguracją działalności tej Agencji, a także tyskiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. oraz Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej. Inauguracji towarzyszył cytat z wypowiedzi Henry Forda: "Potrzebujemy pewnej liczby ludzi, którzy za nic w świecie nie potrafią zrozumieć, że coś jest nie do zrobienia". Agencja Promocji i Rozwoju jest instytucją Tysko-Bieruńskiego Segmentu Lokalnego, działającego w ramach Kontraktu Regionalnego dla województwa katowickiego. Nowy duch przedsiębiorczości i nadziei na prężny rozwój gminy zapanował w mieście. Jak odczują go mieszkańcy? Mieszkańcy osiedla Zuzanna poinformowali, że w lasach koło ich osiedla widzieli wilki. Nadleśnictwo w Pszczynie potwierdziło taką możliwość. Nakładem Zarządu Miasta wydana została płyta kompaktowa, zawierająca utwory Bacha, Telemana, Vivaldiego, Francka oraz Henryka Botora, wykonane przez tegoż Henryka Botora na organach dwóch tyskich kościołów: starotyskiego i urbanowickiego. Urząd Miasta wydał informator zatytułowany "Pomóżmy sami sobie, a bank i niebiosa nam pomogą", w którym można znaleźć adresy, telefony i inne podstawowe dane (np. cele i zakres działalności) o wszystkich pracujących w mieście stowarzyszeniach i organizacjach pomocowych. W Muzeum Śląskim w Katowicach od końca marca do końca sierpnia 1996 roku eksponowana była wystawa "Na ziemi pszczyńskiej", na której znalazło się wiele obiektów muzealnych, dokumentów i zdjęć pochodzących z terenu naszego miasta. Gmina Tychy, obok kilku innych gmin ziemi pszczyńskiej, wsparła finansowo organizację wystawy. W styczniu rozstrzygnięta została wojewódzka edycja konkursu "Najciekawsze wydarzenie muzealne roku", w konkursie tym autorki scenariusza wystawy: Maria Lipok-Bierwiaczonek, Maria Michalczyk i Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko zdobyły pierwszą nagrodę za swą autorską realizację.

28 stycznia

W prowadzonej przez profesora Ryszarda Porębę IV Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii Śląskiej Akademii Medycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Tego dnia, po kilku miesiącach przygotowań, przeprowadzony został pierwszy w Tychach poród w wodzie (w specjalnej wannie). Matka i dziecko po porodzie cieszyli się znakomitą formą.
31 stycznia Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach otrzymała od Ministra Edukacji Narodowej zezwolenie na prowadzenie działalności przez pięć lat. Szkoła czeka jeszcze na rejestrację notarialną i wpis do rejestru szkół wyższych niepaństwowych.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.