1 grudnia 1995 0:00
Tyski Teatr Mały - obok Teatru Rozrywki z Chorzowa - otrzymał honorowe wyróżnienie w XXIX Ogólnopolskim Konkursie "Bliżej Teatru".

1 grudnia

Dziewiętnastoletnia Małgorzata Proksa, studentka pierwszego roku filozofii Uniwersytetu Śląskiego, wybrana została Miss Tychów 1996.

2 grudnia

W Warszawie, w Galerii Twórczości Dzieci i Młodzieży, działającej pod patronatem UNICEF w MDK Muranów, otwarta została wystawa prac dzieci z tyskiego Młodzieżowego Domu Kultury nr 1. Mali tyszanie pokazali na wystawie 80 swych dzieł wykonanych w różnych technikach: malarstwo, malarstwo na szkle, witraż, wycinanka, rysunek, aplikacja, lalkarstwo, koronka i haft.

5 grudnia

W galerii "Artyści Młodym" w MDK nr 1 miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Stanisława Mazusia. Popularny tyski artysta powitał swych wernisażowych gości w stroju... Mikołaja.

9-11 grudnia

W tyskiej Szkole Podstawowej nr 1, najstarszej w mieście, zorganizowane zostały Dni Kultury Górnośląskiej. Pomysłodawcą Dni była ucząca w tej szkole polonistka Łucja Staniczek, zarazem metodyk, znana z wprowadzania ciekawych innowacji do procesu dydaktycznego. Przez trzy dni w "jedynce" trwał prawdziwy festiwal: konkurs gwary śląskiej, w którym jurorem była m.in. Maria Pańczyk, konkurs i wystawa "betlejek" czyli szopek, degustacja śląskich potraw, wystawa poświęcona pamięci księdza Jana Kapicy (ciekawe eksponaty udostępniło starotyskie probostwo), wystawa wypożyczonych z Muzeum w Zabrzu prac malarzy nieprofesjonalnych, ilustrujących baśnie i folklor śląski, prezentacja tyskich dzielnic przygotowana przez różne szkoły, występy kolędników z Goławca, spotkania z aktorem Bernardem Krawczykiem i z Alojzym Lysko, autorem "Duchów i duszków bojszowskich". Odbył się też koncert dla uczniów w Teatrze Małym, w którym wystąpił zespół "Bojszowianie" z brawurową prezentacją folkloru ziemi pszczyńskiej. Takiego mądrego świętowania, połączonego z uczeniem się kultury małej ojczyzny, nie pamiętają ani uczniowie, ani nauczyciele tyskich szkół. Inicjatorce i wszystkim współorganizującym imprezę nauczycielom należą się słowa uznania.

10 grudnia

Rozpoczęła się ogólnopolska akcja protestacyjna lekarzy, domagających się m.in. zwiększenia nakładów na lecznictwo oraz wyższych płac. Akcja objęła również tyskie placówki służby zdrowia. Jedną z form protestu było niewypisywanie druków L4.
W dniach 17-22 grudnia odbył się na tyskim lodowisku turniej hokejowy, który był wstępną kwalifikacją do Igrzysk Olimpijskich Nagano '98. Wzięły w nim udział reprezentacje: Bułgarii, Jugosławii, Rumunii, Ukrainy oraz gospodarzy - Polski. Niestety, w meczu decydującym o pierwszym miejscu w turnieju i awansie do dalszych eliminacji Polacy zremisowali (3:3) z Ukrainą i wskutek gorszej różnicy bramek zajęli w turnieju drugie, nie premiowane awansem, miejsce. Do dalszych gier awansowała Ukraina.

22 grudnia

Arcybiskup Damian Zimoń konsekrował nową tyską świątynię - kościół św. Maksymiliana Kolbego. Początki kościoła sięgają 1984 roku, gdy na miejscu przewidywanym pod jego budowę powstała tymczasowa kaplica. W listopadzie 1984 roku biskup Herbert Bednorz erygował parafię, a wiosną 1988 roku rozpoczęto budowę świątyni.

22-23 grudnia

W ostatnią niedzielę przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia tyszanie zostali zaproszeni do udziału w kiermaszu handlowym na placu Baczyńskiego, na korowód górali i ich występy, a także na występy innych zespołów na estradzie na placu Baczyńskiego. Tamże w wieczór przed wigilią Jarosław Banyś z galerii "Miriam" zaplanował rozpalenie kolejnego Ogniska Dobrej Nadziei. Siarczysty mróz, jaki ogarnął Polskę na kilka dni przed świętami, ograniczył frekwencję tyszan na przedświątecznych imprezach.

31 grudnia

W mroźną noc sylwestrową prezydent Aleksander Gądek składał życzenia tyszanom przed Teatrem Małym.O północy rozpoczął się pokaz ogni sztucznych, zafundowany przez Fiat Auto Poland. Silny mróz rychło rozproszył mieszkańców świętujących na ulicy nadejście Nowego Roku.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.