1 listopada 1995 0:00
Kronika miasta: 1996 - Listopad   8 listopada

W Galerii "Obok" otwarta została wystawa prac (rzeźby, rysunku, malarstwa) Bronisława Chromego, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ta wystawa to chyba najciekawsze i najważniejsze wydarzenie mijającego roku w dziedzinie sztuk plastycznych i wystawiennictwa w naszym mieście. Niezwykłe zoomorficzne rzeźby łączące metal i kamień - rzeczne otoczaki, budziły podziw zwiedzających. Uwagę najmłodszych uczestników wernisażu przyciągały rzeźby smoków. Artysta w czasie wernisażu oblegany był przez dziennikarzy, plon ich rozmów to seria wywiadów z Mistrzem opublikowanych w miejscowej prasie.

7 listopada

Na sesji Rady Miejskiej radni zgodzili się na zmianę granic pomiędzy Tychami a Bieruniem zgodnie z ustaleniami zespołu negocjującego w tej sprawie, kończąc tym samym długi spór obu gmin o przynależność administracyjną osiedla Homera. Ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów.

8 i 15 listopada

W dwóch tyskich galeriach: "Artyści Młodym" w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 oraz w galerii "Miriam" otwarte zostały dwie wystawy malarstwa tyszanina, Witolda Kołbana. Przy placu św. Anny oglądać można było jego pejzaże z Grodna (miasta lat dziecięcych Kołbana), zaś przy placu Baczyńskiego wystawę "Pejzaż polski". Prawdziwy festiwal kołbanowski.

11 listopada

Z okazji Święta Niepodległości odbyła się uroczystość w Teatrze Małym, na którą zaprosiła tyszan Rada Miejska i Zarząd Miasta. Program artystyczny uroczystości stanowił spektakl "Ballady i romanse" - utwory Adama Mickiewicza przygotowane scenicznie przez artstów Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach.
Listopadowy repertuar Teatru Małego wypełniło wiele atrakcji: 15 listopada wystąpił z recitalem Stanisław Sojka, 19 listopada Gołda Tencer, artystka Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie, zaś 24 listopada częstochowski Teatr im. A. Mickiewicza przyjechał - właśnie do Tychów - z premierą "Lotu nad kukułczym gniazdem", z Henrykiem Talarem w roli głównej. W spektaklu tym wystąpił również Marek Perepeczko.

21 listopada

Ruszyły prace przy realizacji pierwszego etapu zagospodarowania tzw. Skałki. Symboliczne pierwsze łopaty wbili w grunt na terenie budowy prezydent Aleksander Gądek oraz przedstawiciele spółki Tychy Developments, która wygrała przetarg na zagospodarowanie terenu Skałki. Już za rok stanąć ma w tym miejscu hipermarket o długości ponad trzystu metrów.

23 listopada

Kolejnym wydarzeniem artystycznym w mieście było wystawienie "Nieszporów Ludźmierskich" Jana Kantego Pawluśkiewicza w kościele św. Krzysztofa. W koncercie wzięli udział m.in. Hanna Banaszak, Jacek Wójcicki, Zbigniew Wodecki, Grzegorz Turnau.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.