1 października 1995 0:00
Kronika miasta: 1996 - Październik   VI Śląska Jesień Gitarowa była najważniejszym wydarzeniem pierwszych dni października w naszym mieście. Tegoroczna edycja odbyła się w dziesiątą rocznicę pierwszego tyskiego festiwalu.

4 października

W Galerii "Obok" otwarta została towarzysząca Jesieni Gitarowej VI Ogólnopolska Wystawa "Muzyka w malarstwie", ogłoszono zarazem werdykt jury oceniającego dzieła nadesłane na ten malarski konkurs. Jury za najlepszą uznało pracę Jarosława Żero, zatytułowaną "Solo". Na wernisażu wystawy gościli towarzyszący prezydentowi Aleksandrowi Gądkowi przedstawiciele niemieckiego miasta Tutlingen, współpracującego z Tychami.

Śląską Jesień Gitarową zainaugurował 5 października koncert z udziałem solisty, wirtuoza gitary, Francuza Rolanda Dyensa. Gitarzyście towarzyszyła Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela. Przez cały tydzień brzmiały dźwięki gitar w Teatrze Małym oraz w sali koncertowej tyskiej Szkoły Muzycznej, gdzie trwały przesłuchania Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego. Muzyczny tydzień zakończył się 12 października koncertem laureatów Konkursu. Zwycięzcą gitarowego turnieju okazał się w tym roku Marcin Dylla, student II roku katowickiej Akademii Muzycznej. Najlepszy gitarzysta otrzymał ufundowaną przez wojewodę katowickiego nagrodę w wysokości 8500 złotych oraz wspaniałą gitarę koncertową Rodriguez. Występ Marcina Dylli oraz laureatów kolejnych nagród i miejsc (Andrzej Otremba - II miejsce oraz ex aequo na III miejscu Michał Nagy, Robert Horna i Nangialai Nashir, Afgańczyk mieszkający w Niemczech) tyska publiczność nagrodziła owacyjnymi brawami.

Początek października w Tychach elektryzował nie tylko wydarzeniami kulturalnymi, ale również gospodarczymi. Zapadły dwie ważne dycyzje prywatyzacyjne. Sprywatyzowane zostały Browary Tyskie Górny Śląsk SA - 52 % ich akcji kupiła spółka Kompania Piwna z siedzibą w Poznaniu, której udziałowcami są Euro Agro Centrum (wielkopolskiego biznesmena Jana Kulczyka) oraz południowoafrykańskie browary SAB. Wartość sprzedanych akcji wyniosła 75 mln dolarów. Miłośnikom książęcych tradycji tyskich browarów trudno oswoić się z myślą o nowych właścicielach zakładu. Z kolei francuski koncern papierniczy Otor zdecydował się przejąć większościowy pakiet akcji - o wartości 3,5 mln dolarów - Śląskich Zakładów Papierniczych Silesianpap z fabrykami w Czułowie i Kostuchnie.

14 października

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Teatrze Małym odbyła się uroczystość, w czasie której grupie nauczycieli wręczone zostały nagrody Ministra Edukacji Narodowej, Kuratora Oświaty w Katowicach oraz Prezydenta Tychów. Nagrody Ministra za osiągnięcia w pracy wychowawczej z młodzieżą otrzymały: Ewa Szewczyk z MDK nr 2, Anna Wałek z MDK nr 1 oraz Czesława Stanuch, dyrektor Zespołu Szkół przy ulicy Langego.

18 października

W czasie spotkania przedstawicieli japońskiego koncernu Isuzu i gminy Tychy sformułowano list intencyjny w sprawie budowy w Tychach fabryki silników wysokoprężnych. Tychy stanęły przed kolejną szansą na rozwój gospodarczy. Miastem naszym jako terenem swej ewentualnej inwestycji interesuje się również firma Delphi, jej dyrektorem w Polsce jest Leszek Waliszewski, przed piętnastu laty tyszanin i szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".

22 października

Senator Dorota Simonides, folklorysta, autorka wielu znanych prac z tej dziedziny, profesor Uniwersytetu Opolskiego, spotkała się w Miejskiej Bibliotece Publicznej z czytelnikami i pracownikami biblioteki.

24 października

W Warszawie, w pałacu w Wilanowie, odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień o nazwie "Srebrne Asy", przyznanych przez Polish Promotion Corporation. Jedno z pięciu takich wyróżnień otrzymały Browary Tyskie Górny Śląsk S.A.

28-30 października

W Urzędzie Miejskim w Tychach odbyły się warsztaty na temat metod konstruowania budżetu miasta w perspektywie doświadczeń europejskich. Udział w nich wzięli goście z Francji: Antoine Coutiere i Pierre Wolkowinski, przedstawiciele Funduszu Górnośląskiego, przedstawiciele Zarządu Miasta.

29 października

W Młodzieżowym Domu Kultury Nr 2 czyli w popularnym ogródku jordanowskim, odbyła się uroczystość nadania placówce specjalnego znaczka. Znaczek nadano w uznaniu zasług tej placówki, od wielu lat odnoszącej liczne sukcesy na kolejnych ogólnopolskich konkursach plastycznych dla dzieci. Po rozstrzygnięciu tegorocznej edycji konkursu "Koroneczka"tyski MDK Nr 2 okazał się najlepszą placówką w Polsce, zaś kształcąca się tu plastycznie Basia Lipińska (na co dzień uczennica I LO) jako jedyna uczestniczka konkursu otrzymała nagrodę o nazwie "Złota Koroneczka". Logo MDK-u opracowała plastycznie Monika Wrona, prowadząca w tej placówce pracownię haftu i aplikacji. Uroczystość w ogródku jordanowskim odbywała się w barwnej oprawie wystawy prac dziecięcych nagrodzonych i wyróżnionych przed kilkoma miesiącami w "Koroneczce". Tyscy uczniowie: Witold Bednorz i Adam Głogowski z II LO im. C.K. Norwida oraz Dalia Blimke z I LO im. L. Kruczkowskiego otrzymali nagrody ufundowane przez Sejmik Samorządowy województwa katowickiego za osiągnięcia naukowe (Witold i Adam) oraz sportowe (Dalia - szachistka). Nagrody takie Sejmik ufundował po raz pierwszy.

31 października

Browary Tyskie Górny Śląsk S.A. pobiły rekord - w ciągu dziesięciu miesięcy roku 1996 uwarzyły tyle piwa, ile w całym roku ubiegłym: 1 milion 581 tysięcy hektolitrów.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.