1 września 1995 0:00
Kronika miasta: 1996 - Wrzesień   2 września

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego miało szczególnie uroczystą oprawę w Szkole Podstawowej nr 5, która od września pracuje jako szkoła integracyjna. W pierwszej klasie wspólnie ze zdrowymi dziećmi uczy się pięcioro uczniów niepełnosprawnych. Szkoła została dostosowana architektonicznie do nowej roli (podjazdy, balustrady, przebudowana toaleta itp.).

3 września

Pięć par małżeńskich obchodziło pięćdziesięciolecie pożycia małżeńskiego. Jubilaci otrzymali medale, kwiaty i upominek pieniężny.

4 września

Zarząd Miasta rozważał problemy związane z przejęciem od Lasów Państwowych zabytkowego obiektu dawnej książęcej huty w Paprocanach. Gmina pragnie podjąć działania mające na celu ochronę tego zabytku. Położony w pięknym zakątku nad Jeziorem Paprocańskim (sztucznie powstałym właśnie dla potrzeb huty - jego spiętrzone wody poruszały różne hutnicze urządzenia, między innymi wielki młot) - niszczeje wykorzystywany dotąd w nieodpowiedni sposób.

7-8 września

Obfite deszcze spowodowały wezbranie górskich rzek i powodzie. W najbliższej okolicy najbardziej ucierpiała Jedlina, która znalazła się pod wodą. W Tychach wezbrał Potok Tyski.

12 września

Na sesji Rady Miejskiej omawiano między innymi zasady przystąpienia do katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na tejże sesji zatwierdzone zostały zmiany nazw niektórych ulic, projekt tych zmian bulwersował przez pół roku część mieszkańców miasta. Rada nie uwzględniła głosów mieszkańców - z jednym tylko wyjątkiem: na wniosek społeczny nowy plac przed paprocańskim kościołem nazwano imieniem Filipa Nowary, wieloletniego kierownika szkoły w Paprocanach. 15 września W zimnie i strugach deszczu odbyły się dożynki miejskie w Urbanowicach. Dawno już wrzesień nie był tak nieprzyjazny plenerowym imprezom, jak w tym roku.

19 i 20 września

Młodzieżowy Teatr Muzyczny działający przy parafii św. Marii Magdaleny wystawił w Teatrze Małym musical "Róża Małego Księcia" w reżyserii księdza Tomasza Seweryna, z muzyką Henryka Botora. Przedstawienie zostało gorąco przyjęte przez widownię, a zespół otrzymał zaproszenia na następne występy z musicalem.

21 września

Mimo panującego chłodu udał się I Bieg Uliczny organizowany przez Fiat Auto Poland i Zespół ds. Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego. Na starcie stanęło blisko 500 biegaczy. W biegu głównym zwyciężył Jacek Kasprzyk z Wawelu Kraków. Wśród kobiet najlepsza była Białorusinka Natalia Gałuszko. Gościem honorowym imprezy był mistrz olimpijski z Atlanty, chodziarz Robert Korzeniowski.

24 września

Podczas dodatkowej sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie zadeklarowali wolę utworzenia w Tychach Muzeum Miejskiego. Jego docelową siedzibą będzie gmach dawnego pałacu książęcego, znajdujący się przy ulicy Katowickiej, a remontowany od paru lat ze środków gminy. Radni głosowali za uwzględnieniem potrzeb finansowych projektowanego muzeum w budżecie gminy na rok 1997. Rada Miejska podjęła decyzję o przystąpieniu dnia 24 września 1996 roku gminy Tychy do spółki Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. obejmując dwieście akcji rodzaju "B" o łącznej wartości 200 000 złotych. Częścią składową KSSE jest Podstrefa Tyska. Zajmuje ona obszar ponad 100 hektarów położonych przy ulicy Towarowej - głównie tereny dawneego przedsiębiorstwa ogrodniczego. Gmina musi przygotować teren podstrefy dla przyszłych inwestorów. Rada Miejska na sesji 24 września wybrała mgr Ewę Pordzik na wiceprezesa strefy, zaś prezydent Aleksander Gądek wybrany został - jako przedstawiciel gminy - do Rady Nadzorczej spółki zarządzającej strefą.

27-28 września

Na sympozjum pod nazwą "Poród naturalny" spotkali się w Teatrze Małym lekarze specjaliści z różnych ośrodków krajowych i zagranicznych. Organizatorem sympozjum była Sekcja Psychosomatyczna Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii Śląskiej Akademii Medycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach, zaś kierownikiem naukowym sympozjum - profesor Ryszard Poręba. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach, wykorzystując dotację z budżetu gminy Tychy oraz kredyt z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - zakupiło 10 nowych niskopodłogowych autobusów oraz dwa zwykłe. Tyszanie, zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawni, wysoko oceniają komfort jazdy nowymi autobusami, wygodne wejście, wyciszenie pracy silnika. Nakładem Urzędu Miasta ukazała się teka "Tychy w akwarelach", zawierająca jedenaście starannie wydrukowanych reprodukcji akwarel pędzla Ireneusza Botora. Po dwu latach starań Sąd Rejonowy w Katowicach zarejestrował spółkę prawa handlowego pod nazwą Agencja Promocji i Rozwoju Gospodarczego Miasta Tychy. Pozwoli to na rozpoczęcie działań Inkubatora Przedsiębiorczości, którego wyremontowane pomieszczenia czekają na pierwszych lokatorów w budynku przy ulicy Piłsudskiego.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.