1 kwietnia 1995 0:00
Kronika miasta: 1996 - Kwiecień   2 kwietnia

Podpisany został akt notarialny powołujący spółkę akcyjną "Szkoła Wyższa" o profilu: zarządzanie, handel i kupiectwo, przedsiębiorczość, administracja i stosowane nauki społeczne. Szkoła prowadzić będzie również prace naukowo-badawcze oraz działalność doradczą i wydawniczą.

2 kwietnia

Zmarł Jan Janowski, artysta plastyk i muzyk bluesowy, tyszanin. Miał niespełna 46 lat. Pierwszy zespół muzyczny (Riff Blues Band) założył jako uczeń Liceum Plastycznego w Katowicach, następny w czasie studiów na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu (Junou Blues Band). W 1977 roku z Ireneuszem Dudkiem stworzył duet IRJAN, grał również w duecie z Andrzejem Urnym. W latach 1992-96 wraz z żoną Wiktorią, konserwatorem sztuki - pracował na Węgrzech przy konserwacji wielkiego dzieła malarskiego - "Panoramy Feszty". 3 kwietnia Gwałtowny powrót wyjątkowo w tym roku długiej zimy, obfite opady wilgotnego śniegu, spowodowały paraliż komunikacyjny w całym regionie, między innymi też w naszym mieście. Rano mieszkańcy nie mogli dojechać do pracy i szkół. Dojazd autobusem ekspresowym do Katowic trwał dwie godziny. Nie tylko komunikacja miejska, ale i samochody prywatne nie były w stanie poradzić sobie z zalegającym i stale padającym śniegiem. Zima trzymała jeszcze przez kilka kolejnych dni - do 10 kwietnia. Ostatni atak zimy spowodował liczne szkody w lasach - pod ciężarem wilgotnych czap śniegowych połamało się wiele drzew iglastych.

10 kwietnia

Na pierwszym posiedzeniu spotkała się Rada Nadzorcza spółki "Szkoła Wyższa". Wybrany został przewodniczący Rady Nadzorczej spółki, został nim prof. dr hab. Marek Szczepański. Członkowie Rady Nadzorczej będą pełnić swe funkcje społecznie.
16 kwietnia Szkoła Podstawowa nr 17 obchodziła 30-lecie swego istnienia. Z tej okazji otwarta została w salach placówki między innymi wystawa "Szkoła w 30-leciu".
22-25 kwietnia W Teatrze Małym odbywały się XXIII Tyskie Spotkania Teatralne, w tym roku po raz pierwszy o zasięgu ogólnopolskim. Rozszerzenie zaproszenia do udziału w przeglądzie przydało mu atrakcyjności, pozwoliło na konfrontację metod pracy i osiągnięć zespołów z różnych stron Polski. Jury w składzie: Barbara Dziekan (aktorka), Elżbieta Czerczuk (aktorka), Leszek Mądzik (reżyser, scenograf, twórca Sceny Plastycznej KUL), Maciej Szczawiński (literat), Maria Lipok-Bierwiaczonek (etnograf) najwyżej oceniło przedstawienie "A nóż..." przygotowane przez Jerzego Połońskiego z Grupą Artystycznych Realizacji Teatralnych "GART" z katowickiego Pałacu Młodzieży. Nagrody otrzymali również m.in. Dagmara Łanucha prowadząca Amatorski Teatr Ruchu "Wampa" w Szkole Integracyjnej "Schola Nostra" w Lędzinach, najlepszy aktor tegorocznego przeglądu Wojciech Wieczorek z teatru BELFEgoR, zespół ludowy "Ściernianeczki" z Bierunia, wyróżnienia honorowe otrzymali m.in. twórca i reżyser BELFEgoRa Sławomir Żukowski oraz Jolanta Szczurek kierująca Teatrem Ruchu i Pantomimy "Lemat", działającym przy tyskim MDK nr 1.

23 kwietnia

Arcybiskup Damian Zimoń poświęcił nową kaplicę ojców franciszkanów przy ulicy Paprocańskiej. Kaplica pw. św. Franciszka i św. Klary to zaadaptowane pomieszczenia po Domu Harcerza. Obiekt ma jednak dłuższą historię - jego starsza część to dawna siedziba gminy paprocańskiej. W ten sposób, po przejęciu obiektu przez franciszkanów - ponownie, choć w innej roli, służy on mieszkańcom Paprocan.

28 kwietnia

W teatrze im. S. Wyspiańskiego w Katowicach odbył się koncert galowy III Przeglądu Piosenki Dziecięcej "Śląskie Śpiewanie", w czasie koncertu wręczono nagrody najlepszym spośród małych artystów. Wśród laureatów znalazły się dzieci z tyskiego przedszkola nr 19 - zespół wokalno-taneczny "Tyskie Szkuty", przygotowany przez opiekunki Marię Jodłowską oraz Alicję Stęchły. Warto dodać, że w tym roku w konkursie wzięło udział około 6 tysięcy wykonawców z województw katowickiego, bielskiego, opolskiego oraz z Zaolzia. Tym cenniejsza jest nagroda dla małych tyszan. W towarzyszącym tej wielkiej muzycznej imprezie konkursie plastycznym "Śląsk muzyką malowany" nagrodzono również dzieci z Tychów, wśród nich Martę Kłyk z MDK nr 1, malującą pod kierunkiem Jerzego Skupnego. Uczniowie tyskiej Państwowej Szkoły Muzycznej odnieśli sukces na V Międzywojewódzkim Konkursie Skrzypcowym Szkół Muzycznych I i II stopnia - wyróżniono w nim Hannę Madejską i Patrycjusza Ferensa z klasy skrzypiec Urszuli Kawy oraz Magdalenę Pacek z klasy Aleksandry Frączek. Mateusz Goraj z tejże szkoły (z klasy gitary Janusza Pietruchy) wygrał X Ogólnopolski Konkurs Gitary Klasycznej w Sanoku (w grupie wiekowej do lat 13).

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.