1 marca 1995 0:00
Kronika miasta: 1996 - Marzec   7 marca

W Teatrze Małym odbyły się rejonowe eliminacje III Przeglądu Piosenki Dziecięcej Śląskie Śpiewanie. W tym roku do Przeglądu zgłosiło się znacznie więcej zespołów niż w roku ubiegłym.

14 marca

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Leona Kruczkowskiego młodzież pisała próbną maturę z języka polskiego (15 i 16 marca z innych wybranych przedmiotów). W bieżącym roku próbna matura była przeprowadzana w tej szkole według nowych zasad. Tematy opracowane przez zespół w Kuratorium Oświaty w Katowicach obowiązywały we wszystkich tych liceach, które przystąpiły do eksperymentu. Prace były kodowane, poprawiane jako anonimowe przez wszystkich nauczycieli uczących w szkole danego przedmiotu. Wypracowania ocenione jako celujące, a także mierne i niedostateczne recenzował drugi nauczyciel. Recenzje wpisywane były na specjalne karty. I LO - jako jedyne w naszym mieście - od początku roku uczestniczy w pracach związanych z przygotowaniem Nowej Matury. Nauczyciele tego liceum należą do zespołu tzw. liderów, którzy tworzą program Matury 2000. Próbna matura była sprawdzianem wypracowanych przez zespół standardów i kryteriów - w przyszłości obowiązujących w całej Polsce.

14 marca

W Teatrze Małym wręczono nagrody laureatom IV już edycji konkursu "Moja mała ojczyzna" i "Moja rodzina - mój dom rodzinny"; na oba łącznie wpłynęło w tym roku ponad 130 prac. Jury pod przewodnictwem prof. Marka Szczepańskiego za najlepszą pracę w konkursie "Moja mała ojczyzna" uznało dzieło Alicji Soja, uczennicy Zespołu Szkół przy ul. Langego w Tychach. Drugie miejsce zajął Marcin Zimnal z II LO im. Norwida, dwa równorzędne trzecie zajęły Karolina Zawadzka z I LO im. Kruczkowskiego oraz Marta Klekotko z II LO. Ponadto przyznano wyróżnienie specjalne Annie Stefańskiej z II LO oraz pięć innych wyróżnień. W konkursie "Moja rodzina - mój dom rodzinny" pierwszego miejsca nie przyznano, druga nagrodę otrzymał Kamil Kasprzyk z SP nr 13, zaś dwie równorzędne trzecie Magdalena Witkowska z SP nr 37 i Monika Rudny z SP nr 40. Nagrodę Darii i Marka Szczepańskich otrzymała Aleksandra Widzyk z SP nr 5.

16 marca

Meczem z Legią Warszawa zainaugurowała sezon piłkarski drużyna Sokoła Tychy. Mecz rozegrany został na stadionie Legii w Warszawie, zakończył się porażką Sokoła. W czasie zimowej przerwy w rozgrywkach ligowych potwierdzony został status tyskiej drużyny, która pod nazwą Sokół Tychy ma stałą siedzibę w naszym mieście.
20 marca W Teatrze Małym gościli artyści z Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie z przedstawieniem "Balladyny" Juliusza Słowackiego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Nowatorskie pomysły reżysera (Goplana na łyżworolkach, elektroniczne czołgi w scenie bitwy, japoński motocykl itd.) ogromnie podobały się publiczności, głównie młodzieży szkolnej.

21 marca

Galeria szkolna przy tyskim I LO im. L. Kruczkowskiego obchodziła dziesięciolecie istnienia. Z tej okazji otwarta została jubileuszowa wystawa malarstwa i grafiki ze zbiorów galerii. Na wernisażu gościło wielu znakomitych artystów, których prace zdobią ściany galerii w liceum.

23 marca

Teatr BELFEgoR, założony i prowadzony przez Sławomira Żukowskiego, obchodził swe dziesięciolecie. Z tej okazji w Teatrze Małym, przy wypełnionej po brzegi widowni, odbyła się premiera sztuki "Mur" według J. P. Sartre`a, oczywiście w reżyserii Żukowskiego. Po spektaklu miała miejsce jubileuszowa gala, w czasie której wieloletnim współpracownikom i najlepszym artystom pracującym w ciągu dziesięciu lat w BELFEgoRZE wręczone zostały pamiątkowe statuetki Belfegory.

29 marca

W Muzeum Śląskim w Katowicach otwarta została wystawa "Na ziemi pszczyńskiej", obrazująca historię, kulturę ludową i sposób życia w niedawnej przeszłości mieszkańców tej ziemi. Wśród eksponatów znalazło się wiele ciekawych obiektów i fotografii pochodzących z terenu naszego miasta - są to zarówno eksponaty ze zbiorów Muzeum Śląskiego, jak i pamiątki wypożyczone z prywatnych kolekcji mieszkańców Tychów; zabiegała o to szczególnie Maria Lipok-Bierwiaczonek, pomysłodawca i współautorka ekspozycji. Wystawa czynna będzie przez trzy miesiące. Jednym ze sponsorów wystawy jest Gmina Tychy.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.