1 stycznia 1995 0:00
Kronika miasta: 1996 - Styczeń   Od 28 grudnia do 4 stycznia

Na lodowiskach w Tychach i Sosnowcu rozgrywał się turniej hokejowy Mistrzostw Świata Juniorów do lat 20. Oprócz gospodarzy - Polaków - startowały reprezentacje Austrii, Francji, Japonii, Łotwy, Norwegii, Węgier i Włoch. Turniej był udany zarówno pod względem organizacyjnym, jak i sportowym zwłaszcza, że po kilku latach przerwy polscy młodzi hokeiści wywalczyli awans do światowej elity w tej kategorii wiekowej po dramatycznym, lecz zakończonym zwycięsko ( 5:3 ) meczu z Łotyszami. Dzięki staraniom księdza Józefa Włoska, wikariusza parafii św. Krzysztofa, ukazały się dwa pięknie wydane modlitewniki: "Litanie" i "Zanim rozpocznie się Msza Święta". W pierwszym z wymienionych znalazły się między innymi modlitwy, które ukazały się wcześniej drukiem tylko w XIX wieku.

2 stycznia

Zmarła profesor Hanna Adamczewska-Wejchert, architekt i urbanista. Hanna Adamczewska wraz z Kazimierzem Wejchertem w 1951 roku wygrała konkurs na projekt miasta Nowe Tychy. W 1955 roku oboje zostali mianowani generalnymi projektantami Tychów. W 1962 roku wyszła za mąż za Kazimierza Wejcherta. Oboje z mężem łączyli pracę przy projektowaniu Tychów z pracą naukową i dydaktyczną na Politechnice Warszawskiej - Hanna Adamczewska-Wejchert była, podobnie jak jej mąż, profesorem zwyczajnym tej uczelni. Zmarła w Warszawie. Jej pogrzeb odbył się w Tychach 9 stycznia, została pochowana na cmentarzu przy kościele św. Marii Magdaleny, obok zmarłego 3 maja 1993 roku Kazimierza Wejcherta.

4 stycznia

Nowy Rok Teatr Mały zainaugurował koncertem "Musicale, musicale" w wykonaniu artystów z Teatru Rozrywki w Chorzowie przedstawili największe musicalowe przeboje. W programie znalazły się największe przeboje z takich filmów i widowisk jak: Kabaret, Skrzypek na dachu, Evita, Koty, Hallo Dolly.

4 stycznia

W czasie sesji Rady Miejskiej odwołany został Zarząd Miasta w składzie: Barbara Rymer, Anna Kolny, Joachim Krupa, Piotr Wojaczek, Bolesław Twaróg, Henryk Drob. Głosowanie nad odwołaniem prezydenta Aleksandra Gądka wnioskodawcy przegrali. Na tej samej sesji rozpatrywany był projekt zmian nazw niektórych tyskich ulic, wobec licznych kontrowersji nie zapadły jednak w tej sprawie decyzje, zaś wniosek o zmianę nazw skierowany został do rozpatrzenia w komisjach.

7 stycznia

W całym kraju już po raz czwarty grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem zbierano pieniądze na leczenie dzieci poszkodowanych w wypadkach. W naszym mieście w ramach tej akcji odbył się koncert zespołów młodzieżowych w Teatrze Małym oraz turniej amatorskich drużyn hokejowych na lodowisku, z których dochód przeznaczono na Wielką Orkiestrę. Pieniądze zbierano też w całym mieście, między innymi w redakcjach "Echa" i "Nowego Echa". Po podliczeniu wszystkich wpływów okazało się, że tyszanie łącznie uzbierali ponad 7100 złotych (oczywiście nowych).

Od 5 do 13 stycznia

Tychy żyły kolejnymi Wieczorami Kolędowymi. Koncert inauguracyjny odbył się w kościele św. Krzysztofa, występowały chóry parafialne z Tychów oraz "Polonia" z Bierunia, na organach grał Henryk Botor, a dyrygował Janusz Muszyński. W konkursie, którego przesłuchania odbywały się w Teatrze Małym, za najlepszy uznano chór "Resonans con tutti" z Zabrza. W koncercie galowym w kościele św. Marii Magdaleny wystąpili: Sabina Olbrich, Andrzej Hiolski i Bogdan Paprocki. Jedną z gwiazd tegorocznych Wieczorów była znakomita piosenkarka Antonina Krzysztoń, której koncert w kościele św. Krzysztofa zgromadził licznych wielbicieli jej utworów. 9 stycznia W Teatrze Małym podsumowano towarzyszący od trzech lat Tyskim Wieczorom Kolędowym konkurs plastyczny dla dzieci Witaj gwiazdko złota, zaś w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 otwarta została wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac. W tym roku konkurs, organizowany przez MDK nr 1, miał zasięg ogólnopolski; wpłynęło nań około trzy tysiące prac. Najwięcej nagród zdobyli młodzi artyści z MDK nr 1 w Tychach, z Pałacu Młodzieży w Katowicach oraz z MDK nr 2 w Tychach.

12 stycznia

Po półrocznej przerwie spowodowanej remontem wznowiło działalność kino Andromeda. Wszyscy wielbiciele X Muzy w końcu będą mogli oglądać filmy w swoim mieście.

25 stycznia

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Feliksa Rybickiego w Tychach obchodziła 25-lecie. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert, w którym wystąpili uczniowie szkoły. Gościem uroczystości była między innymi córka patrona szkoły, Ewa Rybicka.
30 stycznia Na nadzwyczajnej sesji obradowała tyska Rada Miejska w związku z projektem utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tychach. Równolegle Gmina prowadzi rozmowy z firmą General Motors w sprawie lokalizacji w Tychach fabryki Opla.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.