1 września 1994 0:00
Kronika miasta: 1995 - Wrzesień   3 września

W Wilkowyjach odbyły się miejskie dożynki. W programie uroczystości znalazły się: msza święta w wilkowyjskim kościele parafialnym i festyn, który rozpoczął się od przekazania chleba dożynkowego władzom miasta. Prezydentowi Aleksandrowi Gądkowi towarzyszyła małżonka ubrana w piękny pszczyński strój ludowy. W części artystycznej festynu wystąpił miedzy innymi zespół "Czułowianka" i artyści "Soboty w Bytkowie". Rozpoczął się nowy rok szkolny. W SP nr 36 eksperymentalny autorski program nauczania w klasie pierwszej będzie realizować Hanna Kubica przy współpracy Pelagii Morejko i Elżbiety Rupniewskiej, pod naukowym patronatem dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, Henryka Moroza.

8-13 września

W Urzędzie Miejskim odbył się ważny przetarg na teren zwany "Skałką", gdzie powstać ma centrum handlowo-usługowe. Zwycięzcą przetargu została warszawska firma "Mostostal-Export" S.A. Zarząd Miasta zmienił jednak tę decyzję i w wyniku tajnego głosowania wybrał ofertę niemiecko-angielskiej firmy "Tychy Developments" Sp. z o.o. Wokół "Skałki" zrobiło się gorąco.

20 września

Ogłoszony został ogólnopolski konkurs na koncepcję urbanistyczną centrum Tychów. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w lutym przyszłego roku.

25 września

Swoje święto przeżywała społeczność tyskich ewangelików. Po ośmiu latach budowy został poświęcony ewangelicki kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, wzniesiony w Tychach przy ul. Biskupa Burschego. Poświęcenia dokonał ks. biskup Jan Szarek w asyście ks. biskupa Rudolfa Pastuchy i ks. proboszcza Jana Grossa. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz miejskich oraz duchowieństwo Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego z całej Polski.

29 września

Rozpoczęły się II Tyskie Dni Literatury, organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Goście II TDL to między innymi Krystyna Nepomucka, Marta Fox, Ewa Dzikowska i Tony Halik.

30 września

Galeria "Miriam", prowadzona przez Jarosława Banysia, obchodziła swe pięciolecie. Występował zespół TWA z Katowic i mim Marcin Skorek. Rocznicowe spotkanie uświetnił ogromny tort.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.