1 maja 1994 0:00
Kronika miasta: 1995 - Maj   3 maja

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w mieście odbyło się wiele imprez. Uroczyście obchodził ten dzień między innymi Związek Górnośląski: rankiem w kościele św. Marii Magdaleny odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny, w czasie której poświęcono nowy sztandar tyskiego koła Związku. Po południu w parku obok pałacu książęcego - siedziby Związku jego sympatycy bawili się na piwnej majówce. Z kolei tyski MOSiR zorganizował w ośrodku paprocańskim festyn dla dzieci i młodzieży. W Teatrze Małym koncertowali pianiści: Beata Bilińska i Michał Ferber. W Galerii "Obok" miał miejsce wernisaż wystawy rzeźby Jerzego Fobera. 12-13 maja Trwały obrady IV Tyskiego Seminarium Majowego, zatytułowanego w tym roku "Miasto i rodzina", organizowanego przez Urząd Miejski i Radę Naukową Seminarium: prof. dr hab. Marka Szczepańskiego i dr Marię Lipok-Bierwiaczonek. Gośćmi Seminarium byli Michael i David Stewart - współorganizatorzy Światowej Konferencji Na Rzecz Rodziny, która odbyła się w marcu w Salt Lake City w USA. Chęć udziału w Seminarium zgłosiła wyjątkowo liczna grupa naukowców z całej Polski i praktyków, toteż obrady były bardzo intensywne. Debatowano nad kondycją tyskich rodzin, ich modelem społecznym i kulturowym, patologią społeczną utrudniającą funkcjonowanie rodzin. W dyskusji wzięli udział socjologowie, pedagodzy, lekarze, duchowni, policjanci, pracownicy socjalni, architekci. Wieczorem 12 maja uczestnicy Seminarium zaproszeni zostali do Teatru Małego na koncert Romana Lasockiego, profesora Akademii Muzycznej w Katowicach, znakomitego, znanego na całym świecie skrzypka, od wielu lat mieszkańca Tychów.

18 maja

Teatrem Małym zawładnęły przedszkolaki występujące w koncercie galowym III Dziecięcych Prezentacji Artystycznych.

18-21 maja

Rozegrany został etapowy wyścig kolarski "4 Asy Fiata Auto Poland". Wygrał go Dariusz Baranowski, który w nagrodę otrzymał Fiata Cinquecento.

20-27 maja

Przez cały tydzień w mieście panowała atmosfera włoskiej festy. Po raz pierwszy zorganizowano w Tychach - siedzibie Fiata - imprezę pod nazwą "Festa Italiana". Jej pomysł narodził się w Urzędzie Miejskim, ale organizacyjnie wspomogły Urząd fabryka Fiat Auto Poland i Włoski Instytut Handlu Zagranicznego. Symbolicznym akcentem otwierającym Festę było przekazanie przez prezydenta Tychów, Aleksandra Gądka, kluczy do miasta ambasadorowi Włoch w Polsce, panu Giuseppe Balboni Acqua. Większość imprez Festy koncentrowała się wokół placu Baczyńskiego: koncerty plenerowe, w kinie "Andromeda" przegląd filmów Felliniego i seminarium poświęcone jego twórczości, w hallu kina wystawa wzornictwa Davida Palterera, w galerii "Obok" wystawa grafiki Anny Vari. Hotel "Tychy" i restauracja "Mimoza" ogłosiły Dni Kuchni Włoskiej. W hali Stadionu Zimowego zorganizowano pokaz nowości włoskiej motoryzacji. Z okazji Festy "Gazeta Wyborcza" wydała specjalny dodatek poświęcony Tychom.

31 maja

Szkoła Podstawowa nr 10 w Tychach - niegdyś szkoła w Żwakowie, dziś obejmująca swym rejonem Żwaków i osiedle R - obchodziła uroczyście 110-lecie istnienia.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.