1 grudnia 1993 0:00
Kronika miasta: 1994 - Grudzień   3 grudnia

W sali Sejmu Śląskiego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach Wszechnica Górnośląska zorganizowała sesję poświęconą edukacji regionalnej, a mającą na celu zapoznanie nauczycieli naszego regionu z możliwościami wprowadzenia takich wątków do programów szkolnych. Pośród innych referentów na sesji wystąpili tyszanie prof. dr hab. Marek Szczepański, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego oraz mgr Łucja Staniczek z tyskiej Delegatury Kuratorium Oświaty. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy we wszystkich komisjach Rady Miejskiej trwały dyskusje nad budżetem gminy na rok 1995. 9 grudnia do późnego wieczoru obradowała nad całością projektu przyszłorocznego budżetu Komisja Finansów Rady Miejskiej.

Komisja przyjęła między innymi, że wydatki z kasy miejskiej przeznaczone na inwestycje mieścić się będą w przedziale 20 - 25 %, na kulturę i sztukę przeznaczy się nie mniej niż 4 %, na opiekę społeczną nie mniej niż 3,5 %, na kulturę fizyczną i turystykę nie mniej niż 2,5 %, zaś koszty bieżące administracji państwowej i samorządowej nie powinny przekroczyć 8,6 %.

16 grudnia

W auli Technikum Browarniczego już po raz piąty tyska młodzież zorganizowała Tyską Sałatkę Muzyczną. Posłuchać można było muzyki bardzo różnorodnej: szanty i rock, folk i poezja śpiewana. Impreza organizowana samodzielnie przez młodzież daje możliwość występu licznym w mieście grającym i śpiewającym grupom. W szkołach średnich przeprowadzono konkurs literacki Moja mała ojczyzna, zaś w szkołach podstawowych konkurs pod tytułem Moja rodzina - mój dom rodzinny. Pierwszy z nich przeprowadzono już po raz trzeci, w tym roku wszakże w nowej formule, nie łącząc go, jak dotąd, z próbną maturą. Drugi konkurs rozpoczął swe życie dopiero w bieżącym roku. Oba odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta. W konkursie Moja mała ojczyzna wzięło udział 31 uczniów, zaś na temat Moja rodzina... pisało 73 uczniów. Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi w lutym 1995 roku.

29 grudnia

W tyskiej Szkole Muzycznej miała miejsce miła uroczystość: spotkanie opłatkowe Rady Miejskiej z udziałem ks. arcybiskupa Damiana Zimonia. Jak widać - Metropolita Katowicki lubi przyjeżdżać do Tychów, w których pracował niegdyś jako wikary.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.