1 października 1993 0:00
Kronika miasta: 1994 - Październik   Od 1 do 8 października

Miasto żyło muzyką - V Międzynarodowym Festiwalem Śląska Jesień Gitarowa i Konkursem Gitarowym im. Jana Edmunda Jurkowskiego. Wszystkie festiwalowe koncerty odbywały się przy pełnej widowni. Festiwal i konkurs zakończył się w sobotę, 8 października, koncertem laureatów, którym towarzyszyła Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela. Zwycięzcą konkursu został Marcin Siatkowski z Warszawy. Tegoroczny festiwal w opinii krytyków prasowych, publiczności oraz władz miejskich zgodnie uznany został za najbardziej udany z wszystkich dotąd przeprowadzonych. Wysoki poziom artystyczny reprezentowali zarówno uczestnicy konkursu, jak i soliści występujący z recitalami. 4 października I Liceum Ogólnokształcące im. L.Kruczkowskiego zaprosiło na wernisaż jubileuszowej wystawy Eryka Dragańczyka, obchodzącego 80. urodziny oraz 50-lecie pracy twórczej. Artysta postanowił przekazać szkole w darze 20 swoich obrazów. Z okazji wystawy wydrukowany został barwny katalog prac artysty.

13 października

W katowickiej Klinice Hematologii zmarł w wieku 47 lat Jacek Pikiewicz, redaktor naczelny Echa, pierwszy szef tej gazety w nowych realiach społeczno-politycznych i ekonomicznych. Przekształcił Echo w pismo niezależne, o publicystyce bardzo krytycznej, czasem nawet ocenianej jako nadmiernie agresywna, zwłaszcza wobec władz miejskich.

20 października

Miasto ma nowego sekretarza. Pełniąca dotychczas tę funkcję Wanda Drożdż złożyła rezygnację. Na jej miejsce Rada Miejska powołała Ewę Turlewicz, prawnika. Przez całe lato pod fachowym kierunkiem artystów rzeźbiarzy i zarazem konserwatorów z Krakowa - Jadwigi i Jerzego Noworól trwały prace konserwatorskie nad przywróceniem do dawnej świetności kamiennego krzyża przydrożnego, stojącego od lat przy ulicy Bibliotecznej. Po powrocie obiektu z krakowskiej pracowni konserwatorskiej i zamontowaniu go na starym miejscu okazało się, że przy okazji odnowiona została ukryta dotąd pod tynkiem tablica z niemieckim napisem, zamontowana na miejscu pierwotnej polskiej w czasie okupacji hitlerowskiej. Po interwencjach mieszkańców Zarząd Miasta zobowiązał się do ufundowania nowej tablicy z inskrypcja polską.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.