1 lipca 1993 0:00
Kronika miasta: 1994 - Lipiec   1 lipca

Zakończyła się przeprowadzka Miejskiego Zarządu Oświaty z gmachu Urzędu Miejskiego do siedziby przy ulicy Budowlanych 59.

4 lipca

Odbyła się pierwsza sesja Rady Miejskiej nowej kadencji. Obrady zapoczątkowało sprawozdanie przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej - Józefa Biolika, dotyczące wyników wyborów w Tychach. W skład Rady weszli:
Jarosław Banyś
Henryk Baranowicz
Dariusz Czereda
Henryk Drob
Andrzej Drogoń
Zdzisław Dzikołowski
Anita Góra
Henryk Gruth
Zygmunt Hanusik
Rajmund Haonik
Irena Jakowicka-Pyclik
Marcin Jeż
Józef Kantor
Mirosław Kańtor
Grzegorz Kazimierski
Janina Kazimierska
Irena Kempa
Herbert Kołodziej
Andrzej Krowiak
Marian Kubic
Longin Kulka
Czesław Martysz
Andrzej Matczewski
Henryk Małek
Marek Młynarski
Henryk Nycz
Renata Pacuła
Alfred Pogorzelski
Andrzej Popiołek
Henryk Porcz
Dariusz Polniak
Adam Ryguła
Barbara Rymer
Józef Sobczyk
Marian Stępień
Ryta Stożyńska
Czesław Sułek
Jerzy Szczepanek
Bogumił Szczupak
Jan Szczyrba
Ryszard Tarach
Bolesław Twaróg
Stefan Walter
Robert Wilkosz
Piotr Wojaczek

Po ślubowaniu radni dokonali wyboru przewodniczącego Rady - najwięcej głosów zyskał Grzegorz Kazimierski, prezes tyskiego koła Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, a także prezes ZChN w województwie katowickim. Na wiceprzewodniczących Rady wybrano: Jarosława Banysia, Mariana Kubica oraz Rytę Stożyńską.

6 lipca

Na sesji Rady Miejskiej dokonano wyboru nowego Prezydenta Miasta. Został nim Aleksander Gądek, mgr inż. elektryk, absolwent Politechniki Śląskiej i Międzynarodowej Szkoły Zarządzania w Warszawie, w której zdobył stopień Master of Business Administration.

Staraniem władz Gminy, z okazji 60-lecia nadania Tychom praw miejskich, ukazała się na rynku wydawniczym płyta zawierające utwory skrzypcowe autorstwa polskich kompozytorów, a dedykowane Romanowi Lasockiemu, muzykowi mieszkającemu od wielu lat w Tychach.

30 lipca

Zmarł Ryszard Riedel - wokalista i postać główna zespołu Dżem, autor i wykonawca piosenek, które nabrały charakteru kultowego. Do najbardziej znanych jego utworów należą: Whisky, Czerwony jak cegła, List do M., Dzień, w którym pękło niebo. Wielokrotne występy - wraz z zespołem - na festiwalach w Jarocinie i na Rawie Blues wykreowały go na gwiazdę polskiej sceny blues-rockowej. Pozostawił po sobie legendę.

31 lipca

Na uroczyści odpustowe w kościele parafialnym pw. św. Krzysztofa przybył arcybiskup Damian Zimoń. Po mszy arcybiskup święcił pojazdy, w tym nowy wóz tyskiej straży pożarnej. W powiązaniu z tą uroczystością odbyło się XVII Forum Gospodarzy Historycznej Ziemi Pszczyńskiej. W Zamku Myśliwskim Panów na Pszczynie w Tychach (przy ulicy Katowickiej 2) spotkali się po raz pierwszy przedstawiciele nowowybranych władz samorządowych II kadencji. Tematem głównym spotkania były problemy komunikacji gminnej i ponadgminnej w regionie i możliwości wspólnego ich rozwiązywania.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.