1 czerwca 1993 0:00
Kronika miasta: 1994 - Czerwiec   3 czerwca

W Miejskim Ośrodku Kultury - w Teatrze Małym - otwarta została Miejska Galeria Sztuki Obok. Działalność galerii zainaugurował wernisaż wystawy prac artystów - mieszkańców naszego miasta. W czasie wernisażu w niedużej, ale eleganckiej sali wystawowej, było tłoczno i gwarno, licznie przybyli tyscy plastycy, miłośnicy sztuki oraz przedstawiciele władz miejskich. Prowadzenie galerii powierzono Elżbiecie Kuraj-Karbowniczek.

8 czerwca

Na Stadionie Miejskim w Tychach odbyła się X Wojewódzka Olimpiada Szkół Życia. W imprezie wzięło udział około 500 "sprawnych inaczej" zawodników z województwa katowickiego i bielskiego. Rozegrano 14 konkurencji w różnych kategoriach wiekowych.

Rozpoczął się ostatni etap przygotowań do wyborów samorządowych - drugich już po zmianach politycznych 1989 roku. Miejska Komisja Wyborcza zarejestrowała 19 list komitetów wyborczych zawierających łącznie nazwiska 337 kandydatów. Średnia liczba kandydatów przypadających na każdy z 45 mandatów wynosiła zatem 7,49. Najwięcej kandydatów zgłosiły komitety: KPN i SLD (po 45), "Razem Tyszanie" (43) oraz Koalicja Tyskiej Prawicy (39).

18 czerwca

Na podstawie rozporządzenia ministra sprawiedliwości z dnia 13 maja 1994 r. utworzony został Sąd Rejonowy w Tychach.

19 czerwca

Odbyły się wybory samorządowe. O 45 mandatów radnego ubiegało się ostatecznie 335 kandydatow. Frekwencja wyborców wyniosła 25,66 %. Najwięcej głosów zdobyli: Sojusz Lewicy Demokratycznej - 18,52 % głosów i 12 mandatów, Koalicja Tyskiej Prawicy - 15,08 % i 9 mandatów, Klub Inicjatyw Samorządowych i Unia Wolności - 12,81 % głosów i 8 mandatów, Razem Tyszanie - 12,58 % i 5 mandatów. Razem z wyborami samorządowymi, w tym samym dniu i w tych samych budynkach, odbywały się wybory do Rad Osiedlowych w osiedlach: Cielmice, Czułów, F-6, Jaroszowice-Urbanowice-Wygorzele, Stare Tychy, Wartogłowiec, Wilkowyje.

22 czerwca

W Muzeum Śląskim w Katowicach otwarta została wystawa "Sztuka małych artystów", na której pokazane zostały prace dzieci z dwóch tyskich domów kultury: MDK-1 i MDK-2. Zaprezentowane dzieła małych artystów to malarstwo (w tym batiki), grafika, rzeźba (również ceramiczna), aplikacje. Zgromadzone prace wzbudziły szczery podziw zgromadzonych na wernisażu gości. Licznie przyjechali wyróżnieni uczestnictwem w wystawie mali twórcy i ich opiekunowie: Irena Ordynowska, Teresa Wodzicka - dyrektorki obu MDK, Ewa Szewczyk, Monika Wrona, Anna Wałek, Danuta Kurdziel - prowadzące z dziećmi zajęcia plastyczne. Wystawa była formą uznania dla efektów artystycznych i osiągnięć w pracy obu tyskich zespołów.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.