1992 - Marzec
1 marca 1992 0:00
Huddinge
Huddinge jest siedemnastym co do wielkości miastem Szwecji zaledwie 15 minut jazdy metrem od centrum Sztokholmu. Liczy 88 tysięcy mieszkańców, którzy są przedstawicielami stu różnych narodowości. Jak podają miejskie statystyki około 20 proc. mieszkańców miasta urodziło się poza granicami Szwecji. Spośród nich najwięcej jest Finów, Turków, Irakijczyków, Polaków, Norwegów i Chińczyków. Warto zaznaczyć, że jeszcze przed 1860 rokiem Huddinge było typowo wiejską osadą, której liczba mieszkańców nie przekraczała 1800 osób. Dopiero kolej przyczyniła się do szybkiego rozwoju miasta.
Dzisiaj miasto jest znaczącym ośrodkiem akademickim. Znajduje się tu Södertörn University College, do którego uczęszcza około 10 tysięcy studentów. Uczelnia została utworzona w 1996 roku i dziś kształci młodych ludzi na wielu kierunkach uniwersyteckich. Można tutaj uzyskać dyplom z zakresu nauk społecznych, jak również biologii, fizyki, chemii, ochrony środowiska. Warto podkreślić, że uczelnia specjalizuje się w problematyce Środkowej i Wschodniej Europy. W mieście znajdują się również wydziały jednej z największych w Europie uczelni medycznych - Karolinska Institutet oraz szpital uniwersytecki, w którym stosuje się najnowocześniejsze metody leczenia i prowadzi badania kliniczne na światowym poziomie. W Huddinge kształci się także inżynierów i architektów na wydziałach Kungliga Tekniska Högskolan (Królewskiej Wyższej Szkoły Inżynieryjnej). W sumie w mieście studiuje 15 tysięcy młodych ludzi.
Najwięcej mieszkańców Huddinge pracuje w szpitalu uniwersyteckim, samorządzie lokalnym, w licznych ośrodkach badawczych zajmujących się biotechnologią i biologią molekularną oraz w zlokalizowanych w południowo-wschodniej dzielnicy miasta - Länna Corporate Estate - zakładach reprezentujących różne gałęzie przemysłu. Wielu mieszkańców założyło własne firmy (w mieście działa ich około 1500), zajmujące się przede wszystkim obsługą turystów i studentów.
Huddinge odwiedza co roku od pięciu do dziesięciu milionów gości. Wielu z nich bierze udział w kongresach i sympozjach organizowanych przez szkoły wyższe i ośrodki badawcze. Jednak najwięcej osób przyjeżdża tutaj po prostu na zakupy - miasto posiada bowiem jedno z największych w Szwecji centrów handlowych. To właśnie tutaj znajduje się największy na świecie sklep sieci IKEA. Zakupy to nie jedyna atrakcja Huddinge. Dla wielu mieszkańców regionu sztokholmskiego miasto kojarzy się z białym szaleństwem. Co roku wiele osób przyjeżdża tutaj by pojeździć na nartach na świetnie przygotowanych stokach. Miasto posiada wiele interesujących miejsc, gdzie można odpoczywać i uprawiać aktywnie sport. Do najbardziej znanych należą dwa wielkie centra rekreacji. Pierwszy to Flottsbro, gdzie oprócz narciarstwa można uprawiać wspinaczkę i kolarstwo górskie, grać w golfa, koszykówkę, pływać, łowić ryby. Drugie miejsce, równie chętnie odwiedzane, to Sundby, gdzie w cieplejsze dni mieszkańcy i turyści mogą urządzić piknik, pojeździć konno, pójść na spacer, a zimą oczywiście pojeździć na nartach.
Huddinge to nowoczesne miasto, którego mieszkańcy ogromną wagę przywiązują do ochrony środowiska naturalnego - na jego terenie ustanowiono aż siedem rezerwatów przyrody. Ich głównym zadaniem jest ochrona bioróżnorodności. Rezerwaty obejmują przede wszystkim lasy sosnowe, świerkowe i mieszane. Przeszło 50 proc. powierzchni miasta zajmują tereny zielone, w tym 15 malowniczych jezior. Dlatego być może wielu mieszkańców Huddinge to zapaleni ornitolodzy. Bardzo często w porze lunchu zamiast w stołówkach i restauracjach można ich spotkać nad jeziorami obserwujących życie ptaków. Utworzono nawet stronę internetową, na której umieszczane są aktualne informacje o interesujących gatunkach ptaków, które właśnie odwiedziły Huddinge. Bardzo modne wśród mieszkańców jest organizowanie wycieczek do lasu, które oprowadza biolog doskonale znający tajniki przyrody. Prawie codziennie wyruszają na "zwiedzanie" lasu dzieci, młodzież i dorośli. Nie dziwi więc, że w Huddinge znajduje się szkoła, która została wpisana na listę Ekologicznych Szkół Europy. W kwietniu 2004 roku przedstawiciele rządu szwedzkiego wręczyli uczniom i nauczycielom szkoły zieloną flagę oznaczającą, że placówka z powodzeniem realizuje europejskie programy edukacji ekologicznej z zakresu selektywnej zbiórki odpadów, oszczędzania energii i wody. W programach edukacyjnych przewidziano również współpracę z rodzicami: organizowane są np. specjalne dyżury rodziców, którzy zamiast dowozić swoje dzieci do szkoły samochodami odprowadzają je pieszo. Również w pozostałych szkołach i przedszkolach przywiązuje się dużą wagę do edukacji ekologicznej. Każdy przedszkolak w Huddinge uczy się, jak prawidłowo segregować śmieci.
Miejsce, z którego mieszkańcy miasta są szczególnie dumni to Muzeum Sztuki Dziecka. Muzeum zostało utworzone w 1996 roku. Można tu oglądać prace dzieci z całego świata, wykonane różnymi technikami plastycznymi, zaskakujące doborem tematów, niekonwencjonalnymi rozwiązaniami kompozycyjnymi i kolorystycznymi. Otwarcie kolejnych wystaw to zawsze w Huddinge wielkie wydarzenie. Ostatnio zorganizowano wystawę portretów wykonanych przez dzieci z Tanzanii. Muzeum to również miejsce, gdzie mali mieszkańcy Huddinge w wieku od 4 do 10 lat mogą uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach artystycznych.
W radzie miasta zasiada 61 radnych reprezentujących osiem partii. Koalicję większościową, która jest odpowiedzialna za strategiczne decyzje podejmowane w mieście tworzy 31 radnych z Partii Socjaldemokratycznej, Partii Lewicowej oraz Partii Zielonych.
umowa z 22 czerwca 2002