1992 - Styczeń
1 stycznia 1992 0:00
Berlin
Dzielnica Marzahn-Hellersdorf leży na północno-wschodnim krańcu Berlina. Od północy i wschodu graniczy z Brandenburgią, od południa z berlińską dzielnicą Kopenick, a od zachodu z dzielnicą Lichtenberg. Dzielnica składa się z pięciu części. Są to: Biesdorf, Hellersdorf, Kaulsdorf, Marzahn oraz Mahlsdorf. Powierzchnia Marzahn-Hellersdorf wynosi 6185 ha, a jej ludność 253 tys.
Historia
Dawniej dzielnice Marzahn oraz Hellersdorf funkcjonowały oddzielnie. Są to dzielnice młode - powstały odpowiednio w latach 1979 i 1986, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe stolicy ówczesnej NRD. Do ich połączenia doszło w styczniu 2001 roku. W takim kształcie dzielnica istnieje do dziś. Marzahn i Hellersdorf to duży obszar mieszkaniowy, na który składa się ok. 100 tysięcy wybudowanych w czasach NRD mieszkań z tzw. wielkiej płyty, w których zamieszkuje dwie trzecie populacji dzielnicy. Inny charakter mają osady Biesdorf, Kaulsdorf i Mahlsdorf, które zajmują dwie trzecie powierzchni dzielnicy.
Historia pięciu miasteczek wchodzących w skład dzisiejszego Marzahn-Hellersdorf sięga wstecz setki lat, do czasów, kiedy germańskie i słowiańskie plemiona osiedliły się w okolicach rzeki Wuhle. Pierwsze dokumenty dotyczące stałego osadnictwa na tym terenie pochodzą z lat 1300-1375, kiedy niemieccy osadnicy rozpoczęli karczowanie lasów pod uprawy rolne. Jednakże dopiero w latach dwudziestych ubiegłego stulecia wioski stały się częścią administracyjną metropolii berlińskiej.
Lokalne atrakcje
W dzielnicy znajduje się wiele interesujących obiektów. Jednym z nich jest Muzeum Grundzeit, które mieści się w starym domu ocalonym przed zniszczeniem przez Charlottę von Mahlsdorf. Można Obecnie tam obejrzeć kolekcję mebli wilhelmiańskich oraz mechaniczne instrumenty muzyczne z przełomu XIX i XX wieku. W budynku muzeum i otaczających go ogrodach organizowane są liczne imprezy kulturalne.
W maju 1987 r. otwarty został w Marzahn park wypoczynkowy. Okazją do uroczystego otwarcia była 750. rocznica lokacji Berlina. Największą atrakcją parku jest jeden z największych w Europie ogród chiński. W kwietniu 2003 roku otwarty został ogród japoński, w a pod koniec ubiegłego roku egzotyczny ogród z wyspy Bali. Obecnie trwa budowa ogrodu islamskiego. Bardzo ciekawą atrakcją, szczególnie dla dzieci jest Bockwindmuhle Marzahn - czynny młyn, w którym turyści i miejscowi piekarze zaopatrują się w świeżo zmieloną mąkę. Tam też od czasu do czasu organizowane są uroczystości weselne.
Przedsiębiorczość i infrastruktura
W starszych częściach dzielnicy: Biesdorfie, Kaulsdorfie i Mahlsdorfie przeważają małe przedsiębiorstwa i zakłady usługowe, podczas gdy w Hellersdorfie dominuje handel detaliczny i usługi na rzecz budownictwa. Z kolei w Marzahn na użytek przemysłu i handlu przeznaczono 555 ha, co stanowi 17,6 proc. całkowitej powierzchni dzielnicy.
W dzielnicy zarejestrowanych jest ok. 14,5 tys. podmiotów gospodarczych. Największe z nich to: NILES Werkzeugmaschinen, Knorr-Bremse Berlin Zweig, Berlin Cosmetics i Harry-Brot. Bezrobocie w dzielnicy wynosi 19,7 proc.
W ciągu ostatnich lat nastąpił bezprecedensowy rozwój miejskiej infrastruktury. Najważniejszym przykładem jest oddanie do użytku centrum ?Helle-Mitte?, w skład którego wchodzą małe i duże obiekty sklepy, kino typu multiplex i inne podmioty. Niedawno w pobliżu stacji metra Elsterwerdaer Platz otwarty został obiekt handlowy o powierzchni 25 tys. m kw. a w przyszłym roku ruszy kompleks EASTGATE Berlin - największe centrum handlowe we wschodniej części Berlina. Umożliwi to przekształcenie terenu wokół stacji metra Marzahn w najważniejsze centrum przedsiębiorczości w dzielnicy.
Sytuacja lokalno-regionalna
W ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpił gwałtowny rozwój ludnościowy Marzahn i Hellersdorf. Wraz z powstawaniem nowych osiedli osiedlały się tu głównie młode rodziny. Jednakże po upadku NRD mieszkańcy wielkich osiedli coraz chętniej przenosili się do mniejszych budynków i domów jednorodzinnych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat wybudowano aż 15 tys. nowych mieszkań i domów.
Średni wiek mieszkańca Marzahn-Hellersdorf wynosi 38,4 roku, a co trzeci mieszkaniec dzielnicy jest dzieckiem lub nastolatkiem.
Marzahn-Hellersdorf zajmuje drugie miejsce wśród berlińskich dzielnic pod względem liczby jeżeli chodzi o liczbę gospodarstw domowych z dziećmi (34 tys.), co wpływa rekordową w skali stolicy Niemiec liczbę osób przypadających na gospodarstwo domowe, która wynosi 2,1. Wysoki jest także wskaźnik samotnych rodziców - jest ich 20 tys.
Nasza dzielnica partnerska nie należy do bogatych - średni miesięczny dochód na osobę przez ostatnie lata nie uległ zmianie i wynosi 850 euro. Najniższa w Berlinie jest powierzchnia mieszkalna na osobę, która wynosi 32,4 m2. Korzystny jest za to stosunek czynszu do wydatków domowych - statystyczny mieszkaniec Marzahn-Hellersdorf wydaje na opłaty czynszowe 19 proc., najmniej w Berlinie.
W związku ze starzeniem się populacji pustoszeją przedszkola i szkoły podstawowe, a w niedalekiej przyszłości podobny los spotka także szkoły średnie.
Ochrona środowiska i rozwój ekologiczny
Podczas międzynarodowej wystawie EXPO 2000 w Hannowerze dzielnica zaprezentowała Projekt Hellersdorf - strategię na rzecz zrównoważonego rozwoju obszaru składającego się głównie z budownictwa wielkopłytowego. Dzielnica zdobyła także pierwszą nagrodę w konkursie rządowym za koncepcję odnowy zasobów mieszkaniowych. Do tej pory 80 proc. budynków z wielkiej płyty zostało odnowionych i zmodernizowanych.
Marzahn-Hellersdorf może pochwalić się wysokim wskaźnikiem terenów zielonych. Około 15% terenów stanowi zieleń. Jest to prawie najwyższy wskaźnik w Berlinie.
umowa z 10 maja 1992 roku