1 czerwca 1991 0:00
Kronika miasta: 1992 - Czerwiec   2 czerwca

Po uroczystym koncercie w kościele św. Krzysztofa odbyło się wręczenie listów pochwalnych szkołom i przedszkolom za udział w koncercie edukacyjnym dzieci i młodzieży, od stycznia w 61 takich spotkaniach umuzykalniających uczestniczyło około 23 tysięcy młodych słuchaczy. Koncerty odbywały się pod patronatem Kuratorium Oświaty, Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego, Agencji Artystycznej "Simfonia Silesia" i MDK nr 1.

4 czerwca

W Państwowej Szkole Muzycznej odbył się oryginalny koncert piosenki żydowskiej w języku jidisz zaprezentowała Irena Urbańska, dopełniła go poezja w wykonaniu Jerzego Adamskiego przy akompaniamencie Lesława Lica z Jamy Michalikowej w Krakowie. Jego organizatorem było TTK.

5 czerwca

W Teatrze Małym świętowano 15 rocznicę powstania Liceum Medycznego i nadania szkole imienia Marii Skłodowskiej-Curie. W uroczystościach uczestniczyły władze oświatowe, władze miasta, grono pedagogiczne i młodzież szkolna.

6 czerwca

Na Stadionie Miejskim odbył się festyn sportowo-rekreacyjny dla dzieci niepełnosprawnych ze szkół i ośrodków specjalnych województwa katowickiego. Organizatorami byli Tyskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski "Być razem" i ks. Zygmunt Klim z parafii św. Marii Magdaleny.

Od 10 czerwca

W Zakładzie Elektroniki Górniczej S.A. trwa pogotowie strajkowe ogłoszo-ne przez NSZZ "Solidarność". Jest to protest przeciw łamaniu przez dyrekcję porozumień płacowych. Załoga zakładu domaga się przedstawienia szczegółowego planu restruktury-zacji zakładu i wypłacenia nagród z zysku za rok 1991. ZEG jest jednoosobową spółką skarbu państwa, zakład zaliczony został do najlepszych przedsiębiorstw w Polsce, które miały być poddane powszechnej prywatyzacji. Zatrudnia obecnie 1300 pracowników, zarząd spółki tworzy dawna dyrekcja przedsiębiorstwa państwowego. O decyzji ZEG-owskiej "Solidarności" powiadomiony został minister przekształceń własnościowych.

11 czerwca

W SDK "Tęcza" odbyło się spotkanie posła na sejm RP Bolesława Twaroga z wyborcami. Dominował temat upadku rządu premiera Olszewskiego.

W dniach 12-14 czerwca

Odbyły się Tyskie Dni Piwa, które licznie zgromadziły społeczność naszego miasta i zaproszonych gości. Tę ciekawą imprezę zabawę zorganizował Urząd Miejski przy współudziale browarów w Tychach, Okocimiu, Zabrzu i Żywcu oraz firmy "Legpol". Przygotowano bogaty i różnorodny program artystyczno-sportowy w wielu miejscach miasta, m.in. w parku przy Pałacyku Browarnianym, w Paprocanach, na Stadionie Miejskim, w Teatrze Małym. Złożyły się nań występy orkiestr, kapel, zespołów folklorystycznych i regionalnych, turnieje sportowe i wiele innych rozrywek. Atrakcją były zawody sprawnościowe - picie piwa na czas, toczenie be-czek, przeciąganie liny. Pomyślano też o dzieciach, dla których zorganizowano festyn w Paprocanach. Dzieci tłumnie uczestniczyły w biegach i wyścigach rowerowych, dużą radość sprawiały rzuty kółkami ringo. Tegorocznym Tyskim Dniom Piwa towarzyszyła atmosfera dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji, a piwo smakowało, zwłaszcza że organizatorzy pomyśleli o kuflu piwa po kosztach własnych.

13 czerwca

"Galernicy na ulicy" to kolejne już spotkanie młodzieży skupionej wokół Galerii Sztuki "Miriam ". Na pl. Baczyńskiego młodzież przy ognisku śpiewała piosenki Stachury, Bellona, Lennona, kanony z Taize. Ważnym punktem wieczoru było odczytanie zredagowanego przez młodzież w wersji dwujęzycznej, polskiej i angielskiej, "Listu dobrej nadziei" będącego postaniem do cierpiących narodów byłej Jugosławii, a zarazem apelem o pokój. Na kopiach podpisało się 291 młodych ludzi. List został wysłany do wszystkich ambasad europejskich, Parlamentu Europy, Sejmu, Senatu i Prezydenta RP oraz władz naszego miasta.

22 czerwca

Odbyło się otwarcie pawilonu Szkoły Podstawowej nr 7 im. Powstańców Śląskich i miało podwójnie uroczysty charakter, albowiem zbiegło się z 70-leciem powrotu Śląska do Macierzy. Ceremonii otwarcia dokonały przewodnicząca Rady Miejskiej Ryta Stożyńska i kurator Kuratorium Oświaty Janina Pilardy-Kozarzewska. W uroczystości udział wzięli: prezydent miasta Franciszek Kotulski, wojewoda Wojciech Czech, władze tyskiej delegatury, projektant szkoły arch. Janusz Włodarczyk, grono pedagogiczne, dzieci i młodzież szkoły. Pawilon powstał ze środków budżetu miasta i Kuratorium Oświaty - inwestycja kosztowała około 6 mld zł.

23 czerwca

W okolicy Jeziora Paprocańskiego wybuchł groźny pożar lasu. W akcji gaszenia brało udział 9 sekcji straży pożarnych, pracownicy leśni i wojsko, użyty został ciężki sprzęt budowlany, dwa samoloty typu dromader i śmigłowiec. Spłonęło 8 ha lasu.

26 czerwca

GKS Tychy rozegrał mecz piłki nożnej z "Odrą" Opole na stadionie sportowym w Tychach z wynikiem 6: 1. Mecz ten zadecydował o awansie GKS-u do II ligi.
Na terenie miasta działalność gospodarczą prowadziło ogółem 6435 jednostek gospo-darczych, w tym 80 zakładów uspołecznionych. W I półroczu zaprzestało działalności 310 firm, a powstało 1359 firm. Gospodarka nieuspołeczniona zatrudnia 2569 osób (nie licząc właścicieli). Na 6355 zakładów nieuspołecznionych 1373 firm opłaca podatek w formie karty podatkowej, z której 100 wpływów stanowi dochód gminy.
Od roku w mieście funkcjonuje Straż Miejska, której komendantem jest Ryszard Polcyn. Zatrudnionych jest w niej 15 inspektorów. Wydatki na wyposażenie w roku 1991 wynosiły 110 mln zł, w I półroczu br. - 60 mln zł. Straż wyposażona została w broń gazową, pałki, kajdanki, krótkofalówki, mundury, dysponuje jednym samochodem.

W Domu Dobroci Franciszkańskiego Zakonu Świeckich odbyto się spotkanie z ludźmi wspierającymi go materialnie. Kierowniczka ośrodka, Anna Chodor, przedstawiła problemy i potrzeby, zdała sprawozdanie z dotychczasowej działalności Domu Dobroci. W spotkaniu udział wzięli prezydent miasta Franciszek Kotulski i kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Zygmunt Furgoł.

W Państwowej Szkole Muzycznej odbył się recital Wiesława Ochmana z udziałem orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej. W Teatrze Małym wystąpił Marek Grechuta. Organizatorem obu koncertów było Tyskie Towarzystwo Kulturalne.
W SDK"Tęcza" otwarta była wystawa malarstwa twórców nieprofesjonalnych środowiska tyskiego.

W czerwcu zakończyły się konkursy na dyrektorów przedszkoli organizowane przez Urząd Miejski. Na 30 miejsc dyrektorskich do konkursu przystąpiły 34 kandydatki.

Opracowanie: Magdalena Wyleżuch  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.