1 stycznia 1991 0:00
Od stycznia zostały wstrzymane przez MOPS pożyczki na tzw. ekonomiczne usamodzielnianie osoby lub rodziny. W ubiegłym roku MOPS z tego tytułu wypłacił kwotę około 400 mln zł.

5 stycznia

Zakończyły się Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie grupy B. Reprezentacyjne zespoły Austrii, Francji, Holandii, Japonii, Korei Płn., Norwegii, Rumunii i Polski rozegrały 28 meczów na lodowiskach w Oświęcimiu i Tychach. Końcowa tabela wyników przedstawia się następująco:
1) Japonia 10 (32:18)
2) Polska 10 (42:19)
3) Norwegia 10 (45:17)
4) Francja 10 (31:15)
5) Rumunia 8 (23:26)
6) Austria 4 (16:29)
7) Holandia 4 (14:38)
8) KRLD 0 (13:54)

Japonia uzyskała awans do grupy A, zespołowi polskiemu zabrakło 0,3 punkta. Tradycyjnie wybrano najlepszych zawodników mistrzostw. Są to: bramkarz - Fabiece Ehenry (Francja), obrońca - Per Christian Fielstady (Norwegia), napastnik - Michał Garbocz (Polska), najskuteczniejszy strzelec - Trond Magnussen (Norwegia). Puchar fair-play przyznano Rumunii. Za przygotowanie i przebieg mistrzostw odpowiadał Komitet Organizacyjny w składzie: Mał-gorzata Madejska - dyrektor MOSiR-u, Ryszard Madejski - pracownik ZOZ-u, Stanisław Do-maradzki - dyrektor hotelu "Tychy", Werner Folkert - naczelnik Wydziale Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego.

13 stycznia

MKK NSZZ "Solidarność" poparła akcję protestacyjną ogłoszoną przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność" - w odpowiedzi na nie konsultowane przez rząd ze związkiem podwyżki energii elektrycznej, gazu, ogrzewania i ciepłej wody. Budynki niektórych zakładów pracy na terenie miasta zostały oflagowane symbolami związkowymi, wśród załóg pracowniczych przeprowadzono akcję informacyjną. W dużych zakładach doszło do godzinnej przerwy w pracy.

15 stycznia

Uchwałą Zarządu Miasta Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych został przekształcony w zakład budżetowy, który będzie administrował zasobami mieszkalnymi, lokalami użytkowymi oraz garażami. Zakład podlegać ma Zarządowi Miasta, który będzie powoływał i odwoływał dyrektora MZBM.

16 stycznia

Podczas sesji Rady Miejskiej prezydent Franciszek Kotulski poinformował rad-nych o przeprowadzonych w ostatnim okresie spotkaniach z Zarządem Miasta Mysłowice oraz przewodniczącymi gmin, które odłączyły się od Tychów. Spotkania te służyły poszukiwaniom, w jakich dziedzinach gospodarki poszczególne miejscowości mogłyby się specjalizować. Tychy chcą się specjalizować w produkcji piwa, samochodów oraz w usługach. W sferze planów jest zamysł, by w Tychach powstała giełda, punkt celny, montownia samochodów. W tej sprawie Zarząd Miasta wystosował anons do Business Foundation Book. Trwają rozmowy w kwestii utworzenia w Tychach oddziału ZUS, czynione są też starania, aby miasto było siedzibą sadu. Rada Miejska podjęta 10 uchwał, m. in.: wyrażono zgodę na zmianę sposobu użytkowania gruntów rolnych przeznaczonych na cele budownictwa mieszkaniowego zgodnie z Planem Ogólnym Zagospodarowania Przestrzennego, uchwalono stawki podatku od nieruchomości. Ponadto postanowiono utworzyć posterunek policji lokalnej przy ul. Sawickiej 66.
W auli Państwowej Szkoły Muzycznej z inicjatywy Tyskiego Towarzystwa Kulturalnego odbył się koncert w wykonaniu orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Zbigniewa Goncewicza z udziałem solisty Grzegorza Olkiewicza - flet. Wykonano utwory: W A. Mozarta - uwerturę do opery "Don Giovani "', G. Mercadantego - koncert na flet i orkiestrę, L. van Beethovena - V Symfonię c-moll. Koncert został przyjęty przez melomanów gorącymi owacjami.

25-26 stycznia

Odbył się w kościele św. Krzysztofa Przegląd Chórów w ramach wieczorów kolędowych, Zorganizował go Wydział Kultury Urzędu Miejskiego przy współpracy Tyskiego Towarzystwa Kulturalnego. Honorowy patronat nad przeglądem objął lokalny tygodnik "Echo". Przesłuchano siedem chórów: z Mikołowa, Łazisk Górnych, Pniówka, Bojszów, Panewnik, Katowic i z parafii św. Krzysztofa w Tychach. Komisja artystyczna w składzie: ks. Antoni Reginek - muzykolog, Janina Konieczny - dyrektor PSM w Tychach, Zdzisław Pyzik - honorowy prezes oddziału Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, wysoko oceniła chóralne prezentacje. Dyplomy i upominki poszczególnym chórom wręczył wiceprezydent miasta Józef Sobczyk. Przegląd zakończył się koncertem galowym 26 stycznia w Teatrze Małym.

Swoistą ekspansję handlową turystów z dawnego ZSRR można zaobserwować na tyskich targowiskach. Najwięcej było ich w drugiej połowie 1991 roku. Plac targowy na Os. N gościł odpłatnie około 10 tys. handlujących "bisnesmenów" ze wschodu. Dochód, jaki targowisko miało z tego tytułu, wynosił: 32 mln zł w październiku, 25 mln zł w listopadzie, 32 mln zł w grudniu. Grupy handlujących z zakaukaskich i kaukaskich republik azjatyckich przysparzały administracji targowiska wiele kłopotów, były aroganckie w zachowaniu, nie zawsze respektowały obowiązujące przepisy, towary, które oferują handlarze ze wschodu, to przede wszystkim artykuły branż przemysłowych, od tekstyliów, wyrobów precyzyjnych po różnego rodzaju drobiazgi. Jakość tych towarów pozostawia często wiele do życzenia, ceny są stosunkowo niskie, w związku z czym stoiska "Ruskich" (bo tak nazywa się ich społeczeństwo) są oblegane przez kupujących.

Tegoroczne ferie zimowe dla dzieci, które nie wyjechały na zimowiska, zorganizowały spółdzielcze kluby "Uszatek", "Magdalena", "Olimpia" i SDK "Tęcza". Ferie maja charakter półkolonii, zajęcia są atrakcyjne, dzieci otrzymują obiady. Koszt tygodniowego turnusu wynosił 70 tysięcy zł.
Dwa zespoły "Urwisy" i "Duram" zaprezentowały kolędy i pastorałki podczas Wieczoru Kolęd, który odbył się w MDK nr 2. Zespół Teresy Pioterczek wystawił interesującą inscenizację jasełek "Z gwiazdką wigilijną ". Na zakończenie spotkania publiczność wysłuchała recitalu kolęd w wykonaniu artystów z Opery Śląskiej.

Opracowanie: Magdalena Wyleżuch
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.