1 sierpnia 1990 0:00
Kronika miasta: 1991 - Sierpień   1 sierpnia

Zakłady Piwowarskie w Tychach przekształciły się w jednoosobowa spółkę skarbu państwa przyjmując nazwę Browary Tyskie Górny Śląsk S.A. Od tego momentu w skład przedsiębiorstwa wchodzą zakłady: Browar Książęcy przy ul. Mikołowskiej 5 (założony w 1629 roku), Browar Obywatelski przy ul. Browarowej 7 (założony w 1897 roku), Wytwórnia Coca Coli przy ul. Mikołowskiej 5 (założona w 1978 roku) i Zakład Transportu przy ul. Mikołowskiej 5 (założony w 1981 roku). Władzami spółki są zarząd i rada nadzorcza, walne zgromadzenie reprezen-tuje minister przekształceń własnościowych.

10 sierpnia

Ponad 3000 młodych pielgrzymów reprezentujących 6 dekanatów - dwa tyskie, pszczyński, mikołowski, bieruński i z Miedźnej - wyruszyło na uroczystości VI Światowego Dnia Młodzieży i spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawiem II na Jasna Górę. Po uroczystej mszy św. celebrowanej przez ks. Engelberta Ramolę w kościele św. Krzysztofa i błogosławieństwie pątnicy wraz ze swymi kapłanami udali się na szlak pielgrzymki.

30 sierpnia

Wydarzeniem artystycznym i kulturalnym w naszym mieście był koncert w kościele św. Krzysztofa. Wieczór wypełniło dzieło Giuseppe Verdiego "Requiem", w wykonaniu solistów: Barbary Zagórzanki, Krystyny Szostek-Radkowej, Kałudi Kałudowa i Piotra Nowackiego, a także chórów Filharmonii z Katowic i Krakowa oraz Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody. Publiczność w hołdzie artystom za mistrzowskie wykonanie dzieła zgotowała owację na stojąco.

1 sierpnia

W jedenastą rocznicę powstania NSZZ "Solidarność" odbył się wielki Festyn Sportowo- Rekreacyjny. Otworzyła go parada orkiestr górniczych na stadionie przy ul. Engelsa, po czym występowały zespoły artystyczne z MDK 1, "Masztalscy", kabaret "Długi", kapele re-gionalne. Równocześnie trwał bieg na dystansie 22 km "Szlakiem strajków górniczych". Trasa biegu zaczynała się przy bramie KWK "Piast", meta zaś była na stadionie. Program festynu był urozmaicony, oprócz występów artystycznych znalazły się w nim zawody sportowe. Zawodnicy zaprezentowali publiczności chińską sztukę samoobrony, został rozegrany mecz piłki nożnej między MKK "Solidarność" Tychy i Mysłowice. Organizatorami festynu były MKK "Solidarność" Tychy, Urząd Miejski i sponsorzy firm "Maro" i "Monzo".

Opracowanie: Magdalena Wyleżuch  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.