1 stycznia 1990 0:00
Kronika miasta: 1991 - Styczeń   4 stycznia

Podczas spotkania założycielskiego zostało powołane Tyskie Towarzystwo Kulturalne. Wybrano komitet założycielski i opracowano statut TTK. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, animatorzy i działacze kultury, artyści, dziennikarze, przedstawiciele zakładów pracy, które wyrazili chęć finansowego wspierania TTK.

5 stycznia

Zakończyły się Mistrzostwa Świata juniorów grupy B w hokeju na lodzie. Mecze rozgrywano w Tychach i Oświęcimiu. Polska zajęta II miejsce, Mariusz Czerkawski z Tyskiego GKS-u otrzymał tytuł najlepszego zawodnika tych mistrzostw. W klasyfikacji końcowej kolejne miejsca zajęły:
1. Niemcy
2. Polska
3. Francja
4. Japonia
5. Rumunia
6. Holandia
7. Austria
8. Dania

16 stycznia

Zarząd Miasta i Miejska Komisja Koordynacyjna NSZZ"Solidarność" na wspólnym posiedzeniu dokonały przeglądu i oceny najważniejszych problemów w mieście: bezrobocia, zatrudnienia inwalidów, spraw mieszkaniowych, usług komunikacyjnych, finansowania kultury i sportu z budżetu miasta. Obie strony uznały potrzebę dalszych spotkań.

23 i 24 stycznia

Dwudziestolecie swej działalności Państwowa Szkota Muzyczna I stopnia im. Feliksa Rybickiego uczciła dwoma jubileuszowymi koncertami. W koncercie 23 stycznia wystąpiła orkiestra szkolna, pedagodzy i uczniowie, popisy zostały przyjęte wielkimi owacjami. Podczas drugiego koncertu zaprezentowali się publiczności absolwenci szkoły, a wśród nich solista Opery Śląskiej w Bytomiu Piotr Rachocki oraz pianista i organista Henryk Botor. Dorobek, osiągnięcia i zasługi PSM dla kultury muzycznej miasta są duże. W czasie swej dwudziestoletniej działalności PSM rozbudzała muzyczne zainteresowania wśród dzieci i młodzieży poprzez najróżnorodniejsze formy popularyzatorskie - od koncertów poważnych po audycje umuzykalniając dla przedszkoli. Wychowała i wykształciła wielu zdolnych muzyków otwierając im drogę do dalszej edukacji artystycznej. PSM opuściło 400 absolwentów. Szkoła systematycznie się rozwija, do klas fortepianu, skrzypiec, akordeonu, gitary i fletu dołączyły klasy kontrabasu, trąbki, puzonu, waltorni, klarnetu I perkusji.

25 stycznia

W czasie inauguracyjnego posiedzenia Rady Kultury powołanej przez Zarząd Miasta prezydent Jerzy Śpiewak w obecności przewodniczącej Ryty Stożyńskiej wręczył członkom rady akty nominacyjne. Uczestnicy spotkania formułowali zadania i kompetencje Rady Kultury, pojmując je przede wszystkim jako pomoc w pobudzaniu życia kulturalnego, kreowaniu elit kulturalnych, tworzeniu poprzez kulturę więzi środowiskowych w mieście. Zarząd Miasta oczekuje od Rady Kultury działań doradczych i opiniotwórczych.

Stowarzyszenie Miłośników Kobióra zorganizowało spotkanie mieszkańców Kobióra z władzami miasta Tychy. Społeczność Kobióra interesowała się działalnością samorządu oraz problemami podziału administracyjnego - Kobiór jest w przededniu odłączenia się od Tychów. Wspólnie zastanawiano się nad praktycznymi działaniami związanymi z tym przedsięwzięciem.

W Galerii Sztuki "Miriam" otwarto wystawę malarstwa Elżbiety Kuraj, absolwentki wydziału grafiki w Katowicach krakowskiej ASP.

Opracowanie: Magdalena Wyleżuch  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.