1 listopada 1989 0:00
Kronika miasta: 1990 - Listopad   1 listopada

Wszystkich Świętych - to dzień szczególny w tradycji chrześcijańskiej. Na tyskich cmentarzach palące świece i znicze rozświetlały listopadowy zmierzch. Pamięć o zmarłych jest uznaniem przemijania, a jednocześnie wyrazem nadziei, milczące i pełne zadumy tłumy wypełniały cmentarze. Tradycyjne procesje prowadzone przez księży modliły się w skupieniu na cmentarzach Wartogłowca, przy kościele św. Marii Magdaleny i w Paprocanach.

4 listopada

Otwarty został Dom Dobroci Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Tychach przy ul. Hierowskiego 12. Idea tego szlachetnego przedsięwzięcia zrodziła się w grupie świeckich fran-ciszkanów. Dzięki pomocy, ofiarności i dobrej woli wielu ludzi oraz instytucji powstała placówka bardzo miastu potrzebna. Przekazany na ten cel budynek po żłobku został odnowiony i adaptowany dla potrzeb przytuliska. Dom Dobroci jest przytułkiem dla ludzi bezdomnych, opuszczonych przez rodziny, potrzebujących pomocy i wsparcia. Dysponuje 20 miejscami noclegowymi, czynny jest całą dobę, wydaje posiłki również dla osób biednych z zewnątrz. Personel przytuliska to franciszkanie świeccy, którzy całkowicie bezinteresownie pracują na rzecz biednych. Koszty utrzymania częściowo pokrywane są przez sklep z odzieżą używaną "Albert", który prowadzi Tadeusz Adamik, a ponadto ze składek społeczeństwa, dotacji z budżetu miasta i darów instytucji charytatywnych z zagranicy. Zarząd składający się ze świeckich franciszkanów podejmuje decyzje związane z działalnością i funkcjonowaniem przytuliska. Kierownikiem Domu Dobroci jest Tadeusz Adamik.

Galeria Sztuki "Miriam" podejmowała gościnnie teatr amatorski "Belfegor", który wystawił G. Orwella "Folwark Zwierzęcy".

15 listopada

Rozpoczął działalność ośrodek Caritas "Christoforos" przy parafii św. Krzysztofa. Twórcą i założycielem ośrodka jest ks. Józef Szklorz, wieloletni organizator kolonii charytatywnych dla dzieci najbiedniejszych i zaniedbanych. Stąd wzięła się idea ośrodka, który otrzymał od władz miejskich siedzibę przy AI. Niepodległości. Celem nadrzędnym "Christoforosa" jest wszechstronna troska o dzieci ze środowisk zaniedbanych. Ośrodek prowadzi dla swych podopiecznych działalność dydaktyczno-wychowawczą, zdrowotną, materialną i wypo-czynkową. Dzieci otrzymują obiady. "Christoforos" roztoczył także opiekę nad rencistami, emerytami i ludźmi chorymi. Dzieci mają do dyspozycji świetlicę do zabaw oraz pomieszczenia spełniające funkcję jadalni i sali do odrabiania lekcji. Ośrodek czynny jest od godz. 12-18. Zatrudnia 2 wychowawców i 1,5-etatowy personel kuchni. Na zasadzie wolontariatu pracują w nim również studenci psychologii i resocjalizacji. "Christoforos" utrzymuje się z subwencji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Caritasu diecezji w Katowicach oraz darowizn osób, którym bliska jest idea ośrodka.

16 listopada

Porozumienie Centrum zorganizowało spotkanie z mieszkańcami miasta w związku z wyborami prezydenckimi.

20 listopada

Górnośląskie Towarzystwo Gospodarcze Oddział Tychy na swym walnym zgromadzeniu powołało zarząd w składzie: przewodniczący - Jerzy Stożyński, członkowie - Adam Klekotko, Julian Sajan, Aleksandra Drozd, Krystyna Kanclerz, Irena Sulińska. Górnośląskie Towarzystwo Gospodarcze przez cały okres nieformalnej działalności realizowało cele statutowe udzielając informacji gospodarczej i prawnej z zakresu małego i średniego biznesu, organizując spotkania z działaczami gospodarczymi, posłami na Sejm i in. Towarzystwo współpracowało z Tyskim Komitetem Obywatelskim, przed wyborami samorządowymi wystawiło dwóch swoich kandydatów na wspólnej liście wyborczej z TKO. Ponadto współpracuje z Zarządem GTG w Katowicach - jest jednym z inicjatorów powołania Regionalnej Izby Gospodarczej, Górnośląskiego Banku Gospodarczego, Szkoły Biznesu, kursów, wydawnictw.

25 listopada

Wybory prezydenckie zostały rozpisane w całym kraju na ten dzień, o fotel prezydenta ubiegało się 6 kandydatów reprezentujących różne opcje polityczne. Udział mieszkańców Tychów w wyborach przedstawiał się następująco: 130214 mieszkańców było uprawnionych do głosowania, w głosowaniu wzięły udział 81134 osoby. Poszczególni kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów: - Bartoszcze Roman - 1141 - Cimoszewicz Włodzimierz - 4175 - Mazowiecki Tadeusz - 19041 - Moczulski Leszek - 3644 - Tymiński Stanisław - 23924 - Wałęsa Lech - 28479 W drugiej turze wyborów 9 grudnia o stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polski ubiegać się będą Stanisław Tymiński i Lech Wałęsa.

30 listopada

Związek Górnośląski w restauracji "Staropolska" urządził dla swych członków "Andrzejki". Ten tradycyjny wieczór jego uczestnicy spędzali w nastroju wróżb, dawnych opowieści, przy śpiewie śląskich pieśni.

GKS Tychy zakończył jesienną rundę spotkań piłkarskich plasując się na drugim miejscu III ligi śląskiej ze stratą 4 punktów do lidera - Górnika Pniów.

Zostało zlikwidowane targowisko przy ul. Dąbrowskiego, a handlujący przenieśli się na plac targowy przy ul. Krasickiego bardziej odpowiadający wymogom tego typu działalności. Jego administratorem została w drodze przetargu Spółka Cywilna "Hallo". Targowisko dysponuje 260 stanowiskami do handlu straganowego i 200 miejscami dla samochodów. Plac posiada małą gastronomię, jest zradiofonizowany, wyposażony w sanitariaty. Opłaty targowe ustalane są na sesjach Rady Miejskiej.

W galerii Sztuki "Mariam" czynna była wystawa malarstwa Kazimierza Cieślika.

Opracowanie: Magdalena Wyleżuch  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.