1 września 1989 0:00
Kronika miasta: 1990 - Wrzesień   1 września

Z inicjatywy Społecznego Towarzystwa Oświatowego zostały otwarte dwie szkoły społeczne: Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa, dyrektorem liceum został Andrzej Linert, dyrektorem szkoły Władysława Kawiorska. W obu placówkach będzie realizowany program minimum zalecany przez MEN, ponadto wprowadza się program indywidualny uwzględniający zdolności każdego ucznia. W Szkole Podstawowej mieszczącej się przy ul. Ciasnej utworzono cztery oddziały, od zerówki do klasy trzeciej. Szkoła utrzymywać się będzie z czesnego, dotacji MEN-u i darów ofiarodawców.

3 września

Uroczysta inauguracja roku szkolnego odbyta się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Feliksa Rybickiego. Wydarzenie to miało szczególną wymowę, albowiem szkoła otrzymała budynek przy al. Niepodległości po dawnym KMPZPR. Inaugurację uświetniono znakomitym koncertem uczniów i pedagogów.

4 września

Koło Tychy Związku Górnośląskiego zostało zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach i uzyskało osobowość prawną.

10 września

Rozpoczął swą działalność Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach. MOPS powstał z dawnego działu służb społecznych przy ZOZ. Ośrodek mieści się przy pl. Wolności 2. Jego działalność polegać będzie na wspieraniu ludzi biednych, potrzebujących pomocy materialnej, ludzi niepełnosprawnych, rodzin wielodzietnych, rencistów i emerytów.

14 września

Zainaugurowano rozgrywki ekstraklasy sezonu hokejowego 1990/91 na Stadionie Zimowym w Tychach pomiędzy GKS Tychy i ŁKS Łódź. Wygrali tyscy hokeiści 9: 1.

od 15 września

Związek Górnośląski Koło Tychy jest inicjatorem Szkoły Języków Obcych, która rozpoczęła swą działalność. W szkole, która jest czynna po południu, odpłatnie naucza się: j. angielskiego, j. francuskiego i niemieckiego.

27 września

Podczas sesji Rady Miejskiej został uchwalony Statut Gminy Miejskiej Tychy (uchwałą nr IV/33/9).

Teren pod budynek przyszłej Biblioteki Centralnej został zarezerwowany w nowo opracowywanym planie ogólnym rozbudowy miasta uchwałą Rady Miejskiej z dnia 27 września nr IV/36/9.

Nowo powstała Galerię Sztuki "Miriam" otwarto w budynku parafialnym przy kościele św. Krzysztofa w Tychach. Inicjatorem i założycielem jest Jarosław Banyś.
Administratorem targowiska przy ul. Dębowej został w drodze przetargu Jerzy Górnik. Znajduje się tam 25 straganów, opłaty targowe ustalane są na posiedzeniach Rady Miejskiej.

Od września mieszkańcy naszego miasta płacą więcej za wodę. 1 m3 kosztuje 600 zł.
Przez cały wrzesień w tyskim BWA eksponowana była wystawa prac malarskich i rysunków Janusza Karbowniczka, absolwenta i pracownika dydaktycznego wydziału grafiki w Katowicach krakowskiej ASP,
Tyski handel należący do Państwowej Spółdzielni Spożywców przechodzi w ręce prywatne. Od handlowego monopolisty, jakim jest PSS, odeszło ostatnio 60 placówek handlo-wych i 35 placówek gastronomicznych - wszystkie zostały sprywatyzowane.
W Tychach założono lokalne koło Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna - ROAD. Pełnomocnikiem tyskiego koła jest Cezary Ferens.

Opracowanie: Magdalena Wyleżuch  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.