1 sierpnia 1989 0:00
Kronika miasta: 1990 - Sierpień   1 sierpnia

Po rannej Mszy św. w kościele Marii Magdaleny wyruszyła IX Tyska Pielgrzymka na Jasna Górę. Rozpiętość wieku była znaczna, od dzieci w wieku szkolnym po ludzi starszych, pielgrzymi szli w zorganizowanych grupach ze swoimi opiekunami duchownymi. Tegoroczną pielgrzymkę prowadziło dwóch księży wikariuszy.

Trwaj remonty w szkołach. Do remontów kapitalnych zakwalifikowano 10 szkół w mieście, bieżące objęły 35 placówek. W SP nr 13 założono nowa instalację centralnego ogrze-wania, remont basenu przeprowadzono w SP nr 38, całkowity remont został wykonany w budynku szkolnym PCSBBW przy ul. Findera 12 - budynek ten został przeznaczony na siedzibę Państwowego Domu Dziecka.

27 sierpnia

Zostało zawarte porozumienie pomiędzy kierownikiem Urzędu Rejonowego w Tychach a Zarządem Miasta Tychy reprezentowanym przez Prezydenta Miasta Tychy. Porozumienie dotyczy zadań zleconych przez Urząd Rejonowy (administracja rządowa) Zarządowi Miej-skiemu i odnosi się do następujących dziedzin: - ochrony środowiska, ochrony przyrody, geologii i gospodarki wodnej, - prawa budowlanego i nadzoru techniczno-budowlanego, - spraw obronnych, - gospodarki gruntami, geodezji i kartografii, - prawa o ruchu drogowym i ustawy o kolejach, - egzekucji świadczeń alimentacyjnych oraz zaopatrzenia inwalidów wojennych i wojskowych.

28 sierpnia

Rada Miejska na swej sesji w dniu postanowiła wystąpić do Rady Ministrów z wnioskiem o utworzenie jednostek terytorialnych leżących obecnie w granicach miasta Tychy: Gminy Miejskiej Bieruń, Gminy Miejskiej Lędziny, Gminy Wiejskiej Bojszowy, Gminy Wiejskiej Wyry, Gminy Wiejskiej Kobiór (Uchwala nr IV/26/90).

30 sierpnia

W dziesiątą rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich i powstania NSZZ "Solidarność" odprawiona została uroczysta Msza św. w kościele św. Jana Chrzciciela. Uczestniczyli w niej posłowie ziemi tyskiej z rodzinami, członkowie Miejskiej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", komisji zakładowych "Solidarności" z pocztami sztandarowymi, Tyski Komitet Obywatelski, władze miasta. Mszę św. celebrował dziekan ks. Engelbert Ramola. Po nabożeństwie w salce katechetycznej odbyło się spotkanie z udziałem posłów.

Opracowanie: Magdalena Wyleżuch  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.