Zasady przyznawania honorowego obywatelstwa określa uchwała Rady Miasta Tychy nr 0150/XXVI/509/04 z dnia 28 października 2004 r.

Od tego roku miasto przyznaje honorowe obywatelstwa osobom zasłużonym dla Tychów.


Arcybiskup Damian Zimoń

Tytuł honorowego obywatela w grudniu 2004 roku w uznaniu "wyjątkowej roli, jaką, w ciągu 70-lecia istnienia miasta, odegrał w integracji tyskiej społeczności Kościół Katolicki oraz osobistego zaangażowania Księdza Arcybiskupa w sprawy Tychów" jako pierwszy otrzymał Metropolita Górnośląski Ksiądz Arcybiskup Doktor Damian Zimoń - w latach 1958 – 1962 wikariusz tyskiej parafii pw. św. Marii Magdaleny.

 

Mariusz Czerkawski
Honorowe obywatelstwo Tychów otrzymał za:
• osiągnięcia sportowe w kanadyjsko-amerykańskiej lidze hokejowej NHL;
• promowanie Tychów w Polsce, Europie i na świecie;
• promowanie wśród mieszkańców miasta sportu i zdrowego stylu życia.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy został wręczony 23 stycznia 2009 r. na uroczystej sesji inaugurującej obchody 75-lecia nadania Tychom praw gminy miejskiej.


Marek Moś
Honorowe obywatelstwo Tychów otrzymał za:
• stworzenie i prowadzenie w Tychach orkiestry na najwyższym, europejskim i światowym poziomie artystycznym;
• rozbudzanie zainteresowania mieszkańców miasta wysoką kulturą i zaspokajanie ich potrzeb w tej materii;
• promocję Tychów podczas koncertów w Polsce, Europie i na świecie.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy został wręczony 23 stycznia 2009 r. na uroczystej sesji inaugurującej obchody 75-lecia nadania Tychom praw gminy miejskiej.


Profesor Marek Szczepański 

Honorowe obywatelstwo Tychów otrzymał za:
• współzałożenie Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach, co pozwala kształcić młodych ludzi - aktywnych uczestników życia społecznego, silnie związanych ze społecznością lokalną i regionalną;
• współtworzenie spotkań naukowych pod nazwą Tyskie Seminaria Majowe, dzięki którym Tychy, nie będąc wielkim ośrodkiem akademickim, zaistniały na naukowej mapie Polski;
• aktywną realizację imperatywu: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”;
• prace badawcze nad społecznością i zbiorowością lokalną oraz ojczyzną prywatną: naszym mniejszym niebem.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy został wręczony 23 stycznia 2009 r. na uroczystej sesji inaugurującej obchody 75-lecia nadania Tychom praw gminy miejskiej.


Paweł Sudoł 

Jest absolwentem Wydziału Towaroznawstwa Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Po zakończeniu studiów pracował krótko w swej macierzystej uczelni jako stażysta. Następnie związał się z Wytwórnią Pepsi - Cola, gdzie najpierw pracował na stanowisku mistrza produkcji, a następnie kierownika wytwórni. W roku 1990 Paweł Sudoł wygrał konkurs na dyrektora Zakładów Piwowarskich w Poznaniu, a od 1992 r. pełnił funkcję Prezesa Zarządu LECH Browary Wielkopolski S.A. W 1999 roku, w wyniku połączenia LECHA z Tyskimi Browarami Książęcymi powstała Kompania Piwowarska SA, której prezesem został Paweł Sudoł i funkcję tę pełnił nieprzerwanie do końca 2010 roku.

Paweł Sudoł honorowe obywatelstwo Tychów otrzymał za:
• Włączanie się i czynne wspieranie licznych inicjatyw lokalnych, programów profilaktyki antyalkoholowej - również w Tychach, a także współpraca przy ugruntowaniu marki Kompani Piwowarskiej SA jako firmy odpowiedzialnej społecznie.

• Wspieranie działań mających na celu polepszenie estetyki przestrzeni miejskiej m.in. wsparcie finansowe budowy fontanny z wydrami na Rynku, która została uruchomiona w 2008 roku. Na ten cel Kompania przekazała miastu 732 tys. zł

• Wspieranie tyskiego sportu. Marka Tyskie została sponsorem klubu hokejowego GKS Tychy w 1999 roku i jest nim do dzisiaj. Przy pomocy finansowej Kompanii Piwowarskiej SA drużyna hokejowa utrzymuje się w czołówce ekstraligi.

• Wypracowanie sukcesu firmy w latach 1999 – 2010 i zapewnienie jej miejsca na rynku w branży, w którym jest dzisiaj. To obecnie jeden z największych graczy na rynku piwowarskim a w Tychach jeden z największych zakładów, który zapewnia miejsca pracy głównie dla mieszkańców naszego miasta.

• Za kadencji prezesa Sudoła powstało Muzeum Miejskie w Tychach. 15 czerwca 2004 roku Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba oraz dr Jan Wistuba, ówczesny dyrektor ekonomiczny Tyskich Browarów Książęcych, podpisali umowę intencyjną między Miastem Tychy i Kompanią Piwowarską o użyczeniu przez Tyskie Browary Książęce wspomnianego budynku młotowni na siedzibę Muzeum Miejskiego w Tychach.

• Za kadencji prezesa Sudoła powstała inicjatywa społeczna „Warto być za!”. Została stworzona z myślą o osobach najbardziej potrzebujących, żyjących poza nawiasem społeczeństwa lub tych zagrożonych marginalizacją. Głównym elementem programu jest konkurs dla organizacji pożytku publicznego na projekty związane ze wspieraniem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu ubóstwa. Laureatami tego konkursu były tyskie organizacje: Stowarzyszenie na rzecz ludzi w podeszłym wieku „Dar Serca”, Polski Związek Niewidomych, Fundacja Razem Raźniej (zrealizowali program „Dolina równych szans” - działania na rzecz mieszkańców dzielnicy "Osada").

 

Adam Bielecki
Taternik, alpinista, himalaista , pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięczników Gaszerbrum I (9 marca 2012) i Broad Peak (5 marca 2013) oraz zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Makalu (30 września 2011). Jest absolwentem Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Kraków. Wspina się od 1996. Autor blisko 100 wejść wspinaczkowych w Tatrach i Alpach zarówno latem jak i zimą. Lider kilkudziesięciu wypraw w góry Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk. Podróżnik.

W 2000 w wieku 17 lat jako najmłodszy na świecie dokonał samotnego wejścia w stylu alpejskim na Chan Tengri (7010 m n.p.m.). Adam Bielecki otrzymał nominację do nagrody „Kolosa” 2000   za samotne wejście na Chan-Tengri w Kazachstanie, jako wówczas najmłodszy w ogóle zdobywca szczytu. W 2012 otrzymał   nagrodę prezydenta miasta Tychy   za dokonanie roku w kategorii Sport.

W grudniu 2012 otrzymał Srebrną Odznakę Za Zasługi Dla Sportu nadaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Portal Explorersweb uznał wejście na Gaszerbrum I zimą 2012 dokonane przez Adama Bieleckiego i Janusza Gołąba za najważniejsze na świecie wydarzenie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku.

Honorowe obywatelstwo Miasta Tychy zostało przyznane Adamowi Bieleckiemu w uznaniu za całokształt dokonań w dziedzinie himalaizmu, ale zwłaszcza za tegoroczną Narodową Zimową Wyprawę na K2, którą przerwał, by wziąć udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, by pomóc schodzącym ze szczytu Élisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi.

 

 powrót do strony Tychy Dobre Miejsce

 

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.