15 lipca 2015 15:04
Zamek Myśliwski Panów na Pszczynie

ul. Katowicka 2

Kiedy został wybudowany w 1685 r., był pierwszym murowanym budynkiem w Tychach. Pierwotnie pełnił rolę rezydencji myśliwskiej. W latach 1769-1775 został odnowiony i przebudowany. Funkcje reprezentacyjne pałacu (architektonicznie budynek jest bowiem pałacem) zanikły po wybudowaniu przez pszczyńskich książąt zameczku w Promnicach. Istniał tu książęcy urząd leśny, a z końcem XIX w. park wokół zamku zyskał funkcję rekreacyjną. Wybudowana została muszla koncertowa, pawilon pijalni piwa, a z czasem powstała kręgielnia. Od 2014 roku obiekt jest restaurowany. Park wokół ma status pomnika przyrody.

 

Browar Książęcy
ul. Mikołowska 5

Za oficjalną datę założenia browaru uznaje się rok 1629. Pierwszymi jego właścicielami byli Promnicowie. Obecnie Browar Książęcy jest własnością Kompanii Piwowarskiej S.A. i jest jednym z największych polskich browarów. Produkowane tu od stuleci piwo Tyskie zostało wyróżnione wieloma prestiżowymi międzynarodowymi nagrodami.

 

Browar Obywatelski
ul. Browarowa 7

Produkcję piwa rozpoczął w roku 1897, a już w 1918 r. został wykupiony przez konkurencyjny Browar Książęcy. Oba browary wielokrotnie jeszcze rozdzielały się i wielokrotnie funkcjonowały jako jedno przedsiębiorstwo, aż do końca lat 90. ubiegłego wieku, kiedy Browar Obywatelski został zlikwidowany, a Browar Książęcy stał się częścią Kompanii Piwowarskiej S.A. Od 2001 r. prywatny właściciel przekształca zabudowania browaru w centrum biznesu.

 

Kościół św. Marii Magdaleny
ul. Damrota 62

Pierwsza parafia w Tychach powstała na przełomie XV i XVI w., a pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu drewnianego kościoła w Tychach pochodzi z 1529 r. Nie jest do końca jasne, gdzie został on zbudowany. Legenda sytuuje go na dzisiejszej ul. Starokościelnej. W latach 1569-1629 kościołem pod wezwaniem św. Marii Magdaleny zarządzali protestanci. Z ich dokumentacji z 1628 r. wynikało, że "we wsi Tychy znajduje się całkiem nowy piękny kościół, a w nim dwa dzwony". Nowy kościół również był drewniany, ale wzniesiono go na innym miejscu - w środku osady na łagodnym wzgórzu nad stawem. Nie wiadomo, kto i kiedy go zbudował. Murowany kościół św. Marii Magdaleny powstał w roku 1782, znacznie rozbudowany został w 1907 r., a w 1929 r. zyskał nową wieżę.

 

Zamek Myśliwski Promnice Kobiór k/Tychów

Najstarsza wzmianka o leśniczówce - dworku w Promnicach pochodzi z lat 60. XVIII w. - jeszcze z czasu panowania ostatniego z Promniców, od nazwiska których miejsce wywodzi swą nazwę. Zameczek myśliwski w stylu neogotyku angielskiego jaki dziś znamy został wybudowany w II poł. XIX w. i pełnił funkcje leśnej rezydencji książęcej rodziny Hochbergów. Na polowaniach bywali tu m.in. Fryderyk - król Prus oraz Wilhelm II - cesarz Niemiec. Dzisiaj Promnice leżą na pograniczu Tychów i Kobióra, a w Zameczku znajduje się luksusowy hotel.

 

Fabryka Celulozy i Papieru
ul. Katowicka 182

Zakład został uruchomiony w 1887 r. przez pszczyńskiego księcia i początkowo produkował wyłącznie celulozę. W 1922 r. po przyłączeniu Tychów do Polski fabryka stała się własnością polskiej spółki akcyjnej, została rozbudowana i wytwarzała gotowy już papier. Ciekawostką jest fakt, że w 1929 r. czułowski zakład jako jedyny w Polsce produkował ligninę i pokrywał całe zapotrzebowanie rynku krajowego na ten produkt. Przed II wojną fabryka zatrudniała 565 robotników, a jej wydajność wynosiła 20 ton papieru na dobę. Hitlerowcy uruchomili tu produkcję na potrzeby frontu niemieckiego m.in. wykonując wkłady do filtrów masek gazowych dla wojska. Papiernia została poważnie zniszczona w czasie walk wyzwoleńczych i odbudowana po wojnie. W 1996 r. została sprywatyzowana i sprzedana francuskiej spółce, dziś nosi nazwę Otor Silésia.

 

Stara Poczta
ul. Kościuszki 24

Pierwsi listonosze, zwani wówczas pocztarzami, którzy obsługiwali Tychy i okolice w poł. XIX w. zatrudnieni byli na poczcie w Mikołowie. Pierwsza skrzynka pocztowa pojawiła się w Tychach w 1864 r., a samodzielny urząd pocztowy utworzony został już w 1866 r. Okazały budynek pocztowy, w którym dziś mieści się hotel i restauracja powstał w 1899 r.

 

Młyn zbożowy

ul. Starokościelna 32

Budowę młyna przy ul. Starokościelnej rozpoczęto pod koniec XIX wieku a zakończono w roku 1910 i w tym samym roku rozpoczął działalność. Był to pierwszy parowy młyn w Tychach, dotąd na terenie miasta funkcjonowały jedynie młyny wodne, ale wraz z procesem rozrostu miasta przestały spełniać jego wymogi. Pierwsze umiejscowienie młyna zaplanowano po drugiej stronie ulicy, jednak z obawy przed bliskością Potoku tyskiego i podmokłego terenu budowę przeniesiono. Budowy młyna podjęła się firma "Andre&Felldner", której nazwa jest wciąż widoczna na ankrach budynku. Inicjały pierwszych właścicieli budynku - Jana i Wiktorii Drob, również były widoczne nad wejściem głównym, jednak nie przetrwały pod warstwą tynku położoną w czasach upaństwowienia młyna. W latach 20-tych XX wieku doprowadzono do niego prąd elektryczny i nadano nazwę "Tychowski młyn elektryczny". Nad główną bramą widoczna jest data 1910, chociaż napis ten różni się od oryginału. Po II wojnie światowej młyn stał się własnością państwową. Obecnie jest w rękach prywatnych.

 

Huta Paprocka
ul. Nad Jeziorem 44

Założona została w 1703 r. jako kuźnia żelaza przez pszczyńskiego barona Baltazara Promnica. Lokalizacja nad rzeką Gostynią zapewnić miała siłę napędową pracującym machinom. W 1775 r. kolejny właściciel pszczyńskich dóbr książę Fryderyk Erdmann z rodu Anhalt-Köthen zadecydował o rozbudowie huty, a na jej terenie umieścił kamień z okolicznościową z inskrypcją, który dziś podziwiać można w tyskim muzeum. Wybudowany wielki piec opalany był węglem drzewnym i topił rudę sprowadzaną z Bytomia. Urządzenie dymarskie, dostarczające do niego powietrza, poruszane było siłą spiętrzonej wody, spływającej po wielkim, blisko pięciometrowym drewnianym kole. Dla utrzymania stałego poziomu wody właściciele huty postanowili wówczas utworzyć sztuczny zalew - obecne Jezioro Paprocańskie. Paprocka Huta rozwijała się jeszcze do połowy XIX w. W 1856 r. zainstalowano tu nawet maszynę parową, używaną w razie niskiego poziomu wody jeziora. Ale ostatecznie nie wytrzymała konkurencji i w 1878 r. została zamknięta. Pozostałe po niej trzy zabytkowe budynki odrestaurowano i obecnie mieści się tam restauracja Huta Paprocka.

 

 

 powrót do strony Tychy Dobre Miejsce

 

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.