Co kryje się za „Świetlicą dźwiękową”?
Świetlica dźwiękowa to projekt edukacyjno-społeczno-dźwiękowy, który zapewnia beztroską zabawę i pracę z dźwiękiem poprzez: nagrywanie, testowanie urządzeń, improwizowanie i koncertowanie. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów, podczas swobodnej wymiany inspiracji i doświadczeń, dowiedzą się m. in. czym jest słuch i stworzą słowniczek słuchania, ucząc się o nim mówić; przyglądając się ulubionym kreskówkom, porozmawiają o udźwiękowieniu i budowaniu dźwiękowej metafory; doświadczą, na czym polega praca dźwiękowca, i zastanowią się, jak „łapać” dźwięk. Poszukają też oaz dźwiękowych w mieście, ale i ciekawych dźwiękowych zjawisk w miejskim otoczeniu, tworząc bibliotekę dźwięków.
Co czeka pierwszego dnia warsztatów? 20 lutego 2025 (czwartek), godz. 11.00–15.00
Uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, czym jest słuch i jak reagujemy ciałem na jego obecność – w domu, w mieście, w szkole. Stworzą słowniczek słuchania: nauczą się, jak mówić o dźwięku i jak słuchać. Będą poszukiwać wygody w słuchaniu i zaaranżują wspólne oazy dźwiękowe, zastanawiając się, gdzie można odnaleźć takie w Tychach. Będą przysłuchiwać się, jak brzmią codzienne czynności domowe. Rozgrzeją swoje głosy, posłuchają siebie samych przez mikrofon i różne efekty audio.
Co czeka drugiego dnia warsztatów? 21 lutego 2025 (piątek), godz. 11.00–15.00
Uczestniczki i uczestnicy porozmawiają o udźwiękowieniu i budowaniu dźwiękowej metafory. Przyjrzą się ulubionym kreskówkom, by zrozumieć, na czym polega audio humor. Przybliżą postać artysty-dźwiękowca. Spróbują wykreować identyfikację dźwiękową wymyślonej postaci. Zaczną nagrywać, zastanawiając się, jak „łapać” dźwięk. Będą eksperymentować z cyfrowymi dyktafonami, szukając ciekawych zjawisk dźwiękowych w miejskim otoczeniu.
Co czeka trzeciego dnia warsztatów? 22 lutego 2025 (sobota), godz. 11.00–15.00
Uczestniczki i uczestnicy wspólnie poeksperymentują z brzmieniami – będą generować tony, szumy i świergoty przy pomocy instrumentów elektronicznych. Zbadają, jakie dźwięki mogą stworzyć sami za pomocą własnego ciała. Będą imitować głosem dźwięki miasta. Stworzą warsztatową bibliotekę dźwięków. Rozpoczną przygodę z edycją i montażem dźwięku. Poznają telefoniczne aplikacje do zabawy z dźwiękiem.
Paulina Pikiewicz – od kilku lat działa jako freelancerka w obszarze sztuki radiowej i dźwiękowej. Zajmuje się realizacją dokumentów dźwiękowych i słuchowisk, które samodzielnie reżyseruje, montuje, udźwiękawia, pisze scenariusze, a czasami nawet dubbinguje. Tworzy autorskie podcasty oraz audycje na zamówienie. Eksperymentuje jako sound designerka, a szczególnie interesuje ją udźwiękowienie gier wideo. Jako publicystka pisze o współczesnej sztuce dźwiękowej. W swojej pracy lubi łączyć różne media – dźwięk, grafikę, performans, buduje też instalacje artystyczne.
Radek Sirko – artysta dźwiękowy, producent muzyczny, kulturoznawca, kurator. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (doktorat obroniony w 2020 roku), obecnie wykłada na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzicwta Narodowego (stypendium „Młoda Polska” otrzymane w 2014 roku), współtwórca wydawnictw Audile Snow i Aural Prism. Autor filmu „Pogłos/Reverberation”; jako Duy Gebord występował na żywo między innymi na festiwalach Tauron Nowa Muzyka, Sacrum Profanum i Cocart. Członek muzyczno-aktywistycznego kolektywu DESTITUTE, wielokrotnie współpracował z magazynem „Glissando”, Biurem Dźwięku Katowice i katowickim Bazarem. Regularnie prowadzi warsztaty dźwiękowe i wydaje albumy na różnych nośnikach.
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzą: Paulina Pikiewicz i Radek Sirko
zapisy z wyprzedzeniem, do 15 lutego 2025 roku (liczba uczestniczek i uczestników ograniczona): 887 450 212 (także SMSem), k.grobelna@muzeum.tychy.pl
koszt: 150 zł od osoby za 3-dniowy warsztat (cel i zamysł warsztatów wymagają 100% obecności, nie ma możliwości uczestnictwa w warsztacie w wybranym dniu)
uwaga! obowiązują przedpłaty na konto bankowe Muzeum Miejskiego w Tychach:
88 1240 1330 1111 0010 7496 4324 PEKAO S.A.
Muzeum Miejskie w Tychach
pl. Wolności 1
43–100 Tychy
W tytule przelewu prosimy wpisać: „warsztaty Świetlica dźwiękowa 20–22.02.2025 – imię i nazwisko uczestniczki lub uczestnika”
Potwierdzenie przelewu prosimy przesłać na podany powyżej adres e–mail.
Podczas warsztatów uczestniczki i uczestnicy pozostają pod opieką twórców pomysłu, prowadzących oraz edukatorki z Muzeum Miejskiego w Tychach. Organizator nie zapewnia wyżywienia.
Warsztaty - Świetlica dźwiękowa
Informacje
- Data: sobota, 22 lutego 2025, 11:00-15:00
- Adres: Plac Wolności 1, 43-100 Tychy
- Strona: https://kultura.tychy.pl/wydarzenia/swietlica-dzwiekowa/
- E-mail: dyrekcja@muzeum.tychy.pl
- Telefon: +483271820-22
O imprezie
- Miejsce wydarzenia: Muzeum Miejskie w Tychach | pl. Wolności 1