Nikiszowiec to unikalne miejsce na mapie Katowic, którego przedstawiać chyba nie trzeba. Wśród budynków z czerwonej cegły oprowadziła pasjonatów fotografii przewodniczka Joanna Siedlaczek-Pluta, mieszkanka Nikiszowca, przekazując dawkę wiedzy nie tylko o miejscu, ale przede wszystkim o tworzących je ludziach i o współczesnych przemianach.
W galerii Tęczy wielokrotnie TTF-owicze pokazywali wystawy, będące efektem wielu lat zainteresowania jakimś tematem: dekada przemiany centrum Katowic, kilka wyjazdów na Islandię albo do Holandii czy lata spędzone na fotografowaniu obrzędów słowiańskiej grupy religijnej. Tym razem jest całkowicie inaczej. Wszystkie fotografie powstały w ciągu jednego dnia w maju 2024 roku, a właściwie w czasie zaledwie paru godzin. To rejestracja ulotnego momentu, tu i teraz. Momentu, który potrafi bardzo szybko przeminąć, co pokazują losy restauracji, w której uczestnicy pleneru regenerowali się kawą i ciastem – wkrótce po spacerze została zamknięta, ale zdjęcie z jej wnętrza pojawi się na wystawie.
Autorki i autorzy zdjęć: Irek Kapler, Ewelina Kosma, Ewa Ożdżyńska, Janusz Panejko, Agnieszka Seidel-Kożuch i Marcin Zimnal
Wystawa w galerii na I piętrze „Tęczy” będzie czynna do 10 marca, wstęp jest wolny. Organizatorzy wystawy: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza” Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard” i Tyskie Towarzystwo Fotograficzne. SDK „Tęcza” znajduje się w Tychach przy Alei Niepodległości 188.
Wydarzenie na FB: facebook.com/events
Równocześnie w Oknie na kulturę w galerii handlowej Gemini Park Tychy do końca stycznia oglądać można wystawę zbiorową TTF-u pod tytułem „Decydujący moment”, w której 22 osoby mierzą się z interpretacją pojęcia stworzonego przez słynnego francuskiego fotografa Henri Cartier-Bressona. Kuratorem jest Rafał Klimkiewicz. Finisaż w czwartek, 30 stycznia.
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne to grupa pasjonatów fotografii z Tychów i okolic, do której należą zarówno amatorzy, jak i zawodowi fotografowie. Spotykają się regularnie, aby oglądać swoje fotografie, zarówno najnowsze jak i sprzed lat oraz dyskutować o nich. Organizują pokazy zdjęć, spacery fotograficzne, warsztaty fotograficzne oraz wystawy wspólne i indywidualne. Wydali pierwszą książkę fotograficzną, w której znalazły się czarno-białe zdjęcia Starych Tychów. Od trzech lat podsumowują kolejne lata publikując ziny fotograficzne. Ostatnio najczęściej spotykają się w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza”. Debiutowali w 2015 r. wystawą i pokazem zdjęć „Tyskie szelki”, których tematem były tyskie trolejbusy.
foto. Marcin Zimnal