Wernisaż - „Rajza z heksą po Nikiszu”

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: Spółdzielczy Dom Kultury Tęcza | al. Niepodległości 188

Nikiszowiec to unikalne miejsce na mapie Katowic, którego przedstawiać chyba nie trzeba. Wśród budynków z czerwonej cegły oprowadziła pasjonatów fotografii przewodniczka Joanna Siedlaczek-Pluta, mieszkanka Nikiszowca, przekazując dawkę wiedzy nie tylko o miejscu, ale przede wszystkim o tworzących je ludziach i o współczesnych przemianach.

W galerii Tęczy wielokrotnie TTF-owicze pokazywali wystawy, będące efektem wielu lat zainteresowania jakimś tematem: dekada przemiany centrum Katowic, kilka wyjazdów na Islandię albo do Holandii czy lata spędzone na fotografowaniu obrzędów słowiańskiej grupy religijnej. Tym razem jest całkowicie inaczej. Wszystkie fotografie powstały w ciągu jednego dnia w maju 2024 roku, a właściwie w czasie zaledwie paru godzin. To rejestracja ulotnego momentu, tu i teraz. Momentu, który potrafi bardzo szybko przeminąć, co pokazują losy restauracji, w której uczestnicy pleneru regenerowali się kawą i ciastem – wkrótce po spacerze została zamknięta, ale zdjęcie z jej wnętrza pojawi się na wystawie.

Autorki i autorzy zdjęć: Irek Kapler, Ewelina Kosma, Ewa Ożdżyńska, Janusz Panejko, Agnieszka Seidel-Kożuch i Marcin Zimnal

Wystawa w galerii na I piętrze „Tęczy” będzie czynna do 10 marca, wstęp jest wolny. Organizatorzy wystawy: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza” Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard” i Tyskie Towarzystwo Fotograficzne. SDK „Tęcza” znajduje się w Tychach przy Alei Niepodległości 188.


Wydarzenie na FB: facebook.com/events

Równocześnie w Oknie na kulturę w galerii handlowej Gemini Park Tychy do końca stycznia oglądać można wystawę zbiorową TTF-u pod tytułem „Decydujący moment”, w której 22 osoby mierzą się z interpretacją pojęcia stworzonego przez słynnego francuskiego fotografa Henri Cartier-Bressona. Kuratorem jest Rafał Klimkiewicz. Finisaż w czwartek, 30 stycznia.

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne to grupa pasjonatów fotografii z Tychów i okolic, do której należą zarówno amatorzy, jak i zawodowi fotografowie. Spotykają się regularnie, aby oglądać swoje fotografie, zarówno najnowsze jak i sprzed lat oraz dyskutować o nich. Organizują pokazy zdjęć, spacery fotograficzne, warsztaty fotograficzne oraz wystawy wspólne i indywidualne. Wydali pierwszą książkę fotograficzną, w której znalazły się czarno-białe zdjęcia Starych Tychów. Od trzech lat podsumowują kolejne lata publikując ziny fotograficzne. Ostatnio najczęściej spotykają się w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza”. Debiutowali w 2015 r. wystawą i pokazem zdjęć „Tyskie szelki”, których tematem były tyskie trolejbusy.

 

foto. Marcin Zimnal

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.