Warsztaty - Pomiary dźwięku

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: Klub Urbanowice MCK | ul. Przejazdowa 8

„Korkowe Laboratorium Pomiarowe”
W nowym cyklu zajęć naukowcy z Laboratorium Pana Korka zapraszają do „Laboratorium Pomiarowego”, gdzie poznamy tajemnice metrologii.
Metrologia to dziedzina wiedzy obejmująca wszystko, co związane jest z pomiarami. Człowiek zaczął mierzyć już w czasach prehistorycznych. Najstarsze były pomiary długości i odległości, objętości substancji płynnych i sypkich, masy oraz czasu. Wymiary przedmiotów mierzono porównując je z częściami ciała człowieka. Stąd wykształciły się takie jednostki długości jak piędź, stopa czy łokieć. Odległości odnoszono do pracy zwierząt — np. staja to odległość przebyta przez konia pomiędzy dwoma odpoczynkami. W pomiarach czasu naturalnym wzorcem był okres obrotu Ziemi wokół osi, czyli doba. Czasy krótsze od doby mierzono za pomocą zegarów słonecznych i klepsydr. Objętość ciał sypkich i cieczy mierzono objętością naczyń, w których je przechowywano. Nazwy jednostek pochodziły od nazw naczyń: grecka amfora, rzymska urna, staropolski garniec i korzec. Zastanawiające jest to, że w epoce zaawansowanych pomiarów astronomicznych nie potrafiono powiązać objętości z długością i wprowadzić jednostki typu stopa czy łokieć sześcienny. Dotyczyło to również powierzchni, którą mierzono czasem pracy wkładanej w jej uprawę. Średniowieczna morga była obszarem, który może zaorać w ciągu dnia para wołów.
W cyklu 6 warsztatów „Korkowe Laboratorium Pomiarowe” uczestnicy będą mierzyć odległość, temperaturę, czas, masę, prędkość, objętość a nawet częstotliwość. W tym celu przeprowadzimy różne eksperymenty, by zmienić temperaturę badanej substancji, wprowadzić jakiś przedmiot w ruch lub zmienić jego wymiary. Na każdych warsztatach będziemy konstruować prosty przyrząd pomiarowy lub urządzenie wykorzystywane podczas eksperymentów. Wśród nich będzie termometr cieczowy, generator dźwięku, czy pojazd odrzutowy. Na zajęciach uczestnicy otrzymają także specjalne karty, gdzie będą notować wyniki swoich pomiarów.

15 stycznia — Pomiary dźwięku
Pierwsze zajęcia pn. „Pomiary dźwięku” odbędą się 15 stycznia. Dźwięk, podobnie jak i światło, jest falą. W przeciwieństwie do światła, mogącego rozchodzić się w próżni, dźwięk rozchodzi się w ośrodkach sprężystych, takich jak powietrze, woda, stal, korek czy napięty sznurek. Żyjemy w świecie pełnym dźwięków. Dzięki możliwości wytwarzania i odbioru fal akustycznych możemy się z sobą komunikować (rozmowa), uprzyjemniać sobie czas (muzyka), ale także określać pozycje okrętów podwodnych (sonar) i oglądać płód w łonie matki (USG — ultrasonografia). Na warsztatach uczestnicy, pod czujnym okiem naukowców z Laboratorium Pana Korka, będą mierzyć częstotliwość i amplitudę oraz poziom natężenia dźwięków, zarówno tych przyjemnych, jak i nieprzyjemnych (hałas). Zbadamy też, jaki zakres dźwięków słyszy człowiek i czy zmienia się on wraz z wiekiem. Efektem ubocznym naszych eksperymentów z dźwiękiem będzie aerofon, który każdy uczestnik zabierze do domu — ku uciesze reszty domowników

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.