Koncert - „Gloria in excelsis Deo!”

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: Parafia pw. św. Marii Magdaleny | ul. K. Damrota 62

Koncert finałowy Tyskich Wieczorów Kolędowych to moment, na który wszyscy z pewnością najbardziej wyczekują. To dzień, w którym zostaną wyłonieni zwycięzcy konkursu chórów, a świątynię pw. św. Marii Magdaleny wypełni brzmienie klasycznych, polskich kolęd w aranżacjach Henryka Jana Botora, oczywiście pod batutą mistrza!

dr hab. Henryk Jan Botor – kompozytor, organista, dyrygent, pianista. Naukę gry na fortepianie pobierał najpierw prywatnie pod kierunkiem Ewy Szymiczek-Tuszyńskiej, później w szkołach muzycznych w Tychach i Bielsku-Białej pod kierunkiem Barbary Bock, Aleksandry Dębnickiej oraz Marii Świerczek-Niedziela. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie z następującymi dyplomami: Wychowania Muzycznego (1984 r.), kompozycji w klasie prof. Marka Stachowskiego (1989 r.) oraz organów w klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy ( z wyróżnieniem w 1989 r.). W 1988 r. pobierał naukę improwizacji u Jana Jongepiera w Holandii oraz w Letniej Akademii Organowej w Haarlem pod kierunkiem Hansa Haselböcka i Andersa Bondemana. W 1997 roku zdobył I nagrodę na konkursie kompozytorskim Vox Basilicae Calisiensis w Kaliszu za utwór na chór a cappella. Również w 2002 r. zdobył I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie za Koncert na organy, orkiestrę smyczkową, dwie trąbki i perkusję. W 2004 roku zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Muzyka Ogrodowa w Krakowie. W 2016 roku napisał znaną na świecie Missa Joannis Pauli Secundi na chór i orkiestrę symfoniczną na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Dedykował swoje utwory takim osobom jak: św. Jan Paweł II, Ojciec Święty Benedykt XVI, aktor i reżyser Mel Gibson, Krzysztof Penderecki, Jan Jongepier, Kaja Danczowska, Anna Górecka, Julian Gembalski, Stanisław Krawczyński i innym.
Utwory jego były wykonywane na różnych festiwalach min. Festiwal Prawykonań oraz Śląskie Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Pax et Bonum per Musicam, jak również w tak prestiżowych miejscach jak katedra Notre-Dame w Paryżu.
Jego pieśń-hymn Misericordias Domini napisany na zamówienie Międzynarodowej Federacji XXXIV Kongresu Pueri Cantores zdobył wielką popularność i jest śpiewany przez chóry w Europie, Ameryce, Afryce i Azji. Jego zainteresowania obejmują również muzykę filmową. Jego muzyka znalazła się w filmach dokumentalnych Jerzego Ridana oraz Izabeli Drobotowicz-Orkisz. W 2014 roku został uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Tychy w Dziedzinie Kultury. W 2016 roku został laureatem XLIII Edycji Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia oraz otrzymał brązowy Medal Komisji Edukacji Narodowej. Natomiast w 2017 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką honorową za Zasługi Dla Województwa Śląskiego. Pracuje na stanowisku profesora w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertował w Polsce, Holandii, Niemczech i Meksyku, wykonując również własne kompozycje i improwizacje.

W programie koncertu finałowego usłyszymy m.in. „Noel Oratorio” Camille'a Saint-Saensa.

I część – występ laureatów konkursu chórów, wręczenie nagród
II część – koncert finałowy w aranżacji Henryka Jana Botora

Wykonawcy:
Jolanta Kowalska – sopran
Magdalena Spytek – alt
Estera Wityńska – kontralt
Rafał Kobyliński – tenor
Tomasz Jarosz – bas
Michał Botor – organy
Antoni Adamus – trąbka
Krzysztof Laksa – trąbka
Agnieszka Kaczmarek – harfa
Akademicki Chór Politechniki Śląskiej
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Henryk Jan Botor – dyrygent

Czas trwania: ok. 1 godz. 40 min.

Koncert realizowany jest w ramach 34. edycji festiwalu Tyskie Wieczory Kolędowe finansowanego z budżetu Miasta Tychy. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezydenta miasta Tychy Macieja Gramatyki oraz Archidiecezji Katowickiej. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest dr hab Henryk Jan Botor.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.