Wystąpią:
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach to jedna z najważniejszych polskich orkiestr symfonicznych, a także wszechstronnie działająca instytucja kultury.
Historia zespołu sięga 1935 r. i nierozerwalnie łączy się z osobą Grzegorza Fitelberga, któremu powierzono zadanie stworzenia pierwszej w Polsce samodzielnej radiowej orkiestry symfonicznej. Zespół zadebiutował na antenie 2 października 1935 r. i od tamtej chwili jest stale obecny na falach Polskiego Radia. Po II wojnie światowej orkiestra została reaktywowana w Katowicach, a jej odbudowę powierzono w 1945 r. Witoldowi Rowickiemu. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie nospr.org.pl.
Justyna Sobczak-Dylla urodziła się w Szczecinie. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w klasie gitary mgr Beaty Vykysali, w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Szczecinie, kontynuując naukę u mgr Piotra Pałaca w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. Ukończyła studia pierwszego stopnia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego i mgr Łukasza Kuropaczewskiego. W roku 2012 rozpoczęła studia drugiego stopnia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Aliny Gruszki, które ukończyła z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra sztuki.
Marcin Dylla zaliczany jest przez wielu krytyków muzycznych i melomanów do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej ilości nagród na konkursach muzycznych. W latach 1996-2007 dziewiętnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i USA. Wielokrotnie honorowany był nagrodami publiczności oraz orkiestr, z którymi występował. W 2002 roku na 7. Międzynarodowym Konwencie Gitarowy w Alessandrii Marcin Dylla otrzymał nagrodę krytyków muzycznych „złotą gitarę“ dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty. Płyta CD nagrana dla wytworni Naxos, znalazła się w dziesiątce najlepiej sprzedających się albumów tej firmy w roku 2008, natomiast płyta DVD „Wawel o zmierzchu” została nominowana do nagrody „Fryderyki” w roku 2010.
Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński to duet łączący pasję, wyjątkową muzykalność oraz technikę gry na najwyższym poziomie. Niebywała głębia interpretacji, jakość dźwięku, finezja oraz wysublimowane aranżacje sprawiły, że Kupiński Guitar Duo to dziś jeden z najbardziej docenianych duetów gitarowych.
Gitarzyści są absolwentami Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a także Universität der Künste w Berlinie i Hochschule für Musik w Weimarze. Występowali z recitalami w większości krajów Europy, USA, Meksyku, Chinach, Japonii, Tajwanie. Oprócz działalności koncertowej zajmują się też pracą pedagogiczną. Ewa posiada tytuł naukowy doktora habilitowanego i kształci studentów w Katedrze Muzyki Uniwersytetu im. J. Długosza w Częstochowie. Dariusz posiada stopień doktora sztuk muzycznych, jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Regularnie zapraszani są do prowadzenia kursów mistrzowskich w kraju i za granicą.
W 2011 roku nakładem wydawnictwa QBK ukazał się ich debiutancki album ‘Spanish Music’ z muzyką I. Albéniza, E. Granadosa, M. de Falli. Ich druga płyta CD ‘Recital’ /2016/ zawiera głównie autorskie aranżacje utworów F. Chopina, G. Rossiniego, A. Piazzolli oraz G. Gershwina. Ideą najnowszej płyty ‘Kupinski Guitar Duo Goes Modern’ /2021/ było zarejestrowanie nowej, nieznanej i nieutrwalonej jeszcze na nagraniach oryginalnej literatury na duet gitarowy.
Skład koncertowy:
dyrygent – Dawid Runtz
Wykonawcy:
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Ewa Jabłczyńska – gitara
Dariusz Kupiński – gitara
Marcin Dylla – gitara
Justyna Sobczak-Dylla – gitara
W programie m.in.:
Jakov Gotovac – Sinfonischer Kolo op. 12
Joaquín Rodrigo – Concierto andaluz na cztery gitary i orkiestrę
Jules Massene – Suita baletowa z opery Le Cid