Grać jak Iga i Hubert

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: Tyska Galeria Sportu | ul. Edukacji 7

To spotkanie nie tylko dla zainteresowanych tenisem ziemnym, ale też dla osób, które zamierzają dopiero rozpocząć swoją przygodę z tenisem – z pewnością znajdą odpowiednie wskazówki.

Tenis ziemny stał się w Polsce bardzo popularną dyscypliną sportu za sprawą światowej rangi sukcesów Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Wcześniej polski tenis kojarzył się z wielkimi sukcesami Agnieszki Radwańskiej, Wojciecha Fibaka i Jadwigi Jędrzejowskiej.

Podczas spotkania będzie można zapoznać się z historią tego sportu w mieście i sukcesami tyskich tenisistów. To także okazja do podzielenia się swoimi tenisowymi historiami i doświadczeniami.

Tenisowe tradycje w Tychach sięgają lat 30. XX wieku. Ludwik Musioł w „Tychy. Monografii historycznej” z 1939 roku opisuje: „Stadion Tychy, >>przedsiębiorstwo kąpielowo-gastronomiczne<<, położone na terenach dawnych łąk gminnych i parafialnych, tuż przy stacji kolejowej, mieści na swych terenach boisko sportowe, kort tenisowy, strzelnicę małokalibrową, basen pływacki, skocznie, ślizgawki wodne, szatnie i pawilony kasowe”. Z opisu wynika więc, że warunki do uprawiania tenisa mieszkanki i mieszkańcy Tychów zyskali już w 1931 roku, z chwilą oddania do użytku Stadionu Tychy. Po II wojnie światowej kort nie został odbudowany w tym miejscu. Tyszanki i tyszanie mieli za to od lat 70. XX wieku do dyspozycji korty ziemne na tyłach stadionu przy ul. F. Engelsa (obecnie Edukacji). Obecnie w mieście działają: Klub Tenisowy Tennis Team (przy ul. gen. St. Grota-Roweckiego 4d) oraz Akademia Tenisowa Servicom Tychy (przy ul. Szkolnej 69). W obu tych ośrodkach w tenisa gra kilkaset osób – od dzieci po osoby dorosłe. Dwa korty znajdują się również w kompleksie sportowym Paprocany.

Gościem specjalnym spotkania będzie Barbara Olsza, jedna z najlepszych zawodniczek w historii polskiego tenisa. W trakcie długiej kariery reprezentowała barwy Baildonu Katowice i GKS–u Katowice. 29-krotna mistrzyni Polski, reprezentantka kraju, potem również trenerka (była m.in. kapitanem reprezentacji w Pucharze Federacji) i pracowniczka naukowa Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Jej córka, Aleksandra Olsza, w 1995 roku jako pierwsza Polka wygrała juniorski turniej wielkoszlemowy – na kortach Wimbledonu w singlu oraz w deblu w parze z reprezentantką Zimbabwe Carą Black.

Goście: Barbara Olsza i Bartłomiej Kuchta (Klub Tenisowy Tennis Team Bartłomiej Kuchta)

fot. Grzegorz Krzysztofik

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.