Tyski Bank Kultury – projekty 2023

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: Gemini Park Tychy | ul. Towarowa 2

Pierwszy z nich to Mozaiki SŁOWOmocne. Autorka Aneta „Touanda” Mlaś stworzyła pięć ceramicznych mozaik w kształcie koła o średnicy 50 cm każda, których centralnym elementem jest jedno spośród pięciu haseł, nawiązujących do promowania idei self-care: JESTEM OK, LUBIĘ, AKCEPTUJĘ, DOCENIAM, SZANUJĘ.

 

Słowa mają moc. Nie tylko te, które wypowiadamy do kogoś, ale co ważniejsze, te, które kierujemy do samych siebie. Najpierw przybierają formę myśli, powtarzanych w głowie za każdym razem, gdy coś nam nie wyjdzie, gdy się boimy lub gdy wygramy i zrealizujemy jakieś zadanie. Potrafią nam wówczas dodać odwagi lub ją odebrać


mówi Aneta „Touanda” Mlaś.

Drugim zrealizowanym projektem jest „[R. O. D], czyli Rodzinna Opowieść Działkowa” album fotograficzny dokumentujący cykl życia, które to na działce spędzał dziadek Michała Janusińskiego (autora projektu). Kluczowymi elementami projektu są starannie wybrane fotografie i skany notatek, które powstawały na przestrzeni wielu lat (1991-2016). W latach 2007-2018 autor dokumentował swoje wizyty u dziadka, jego działkowych przyjaciół i ich więzi oraz zmieniającą się przyrodę.

Trzecim tematem TBK jest książka autorstwa Bartłomieja Szymczyka „Powrót Barubara”, czyli kontynuacja „Przygód Zbója Barubara”, która łączy wątki bajkowe i fantastyczne osadzone w realiach Tychów. Czytelnik rozpozna tu znane sobie miejsca, zdarzenia, a nawet... osoby. Autor adresuje książeczkę do całych rodzin, ale także do tych, którzy wciąż mają w sobie „wewnętrzne” dziecko, poczucie humoru i dystans do otaczającego świata.

Ostatnim prezentowanym projektem jest „Muzyka Natury” autorstwa Przemysława Schellera. W ramach projektu zostały skomponowane oraz nagrane trzy utwory dla duetu w składzie: Piotr Gach – wiolonczelista, kameralista, kompozytor i aranżer, absolwent klas wiolonczeli w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, a także w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2011-2015) oraz Przemysław Scheller – kompozytor i sound designer, który ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Conservatoire National Supćrieur de Musique et Danse Lyon (Francja). Kompozycje nagrano w technologii ambisonicznej 3. rzędu i zakodowano w formacie binauralnym. Technika ta pozwala na uchwycenie immersyjnego, trójwymiarowego dźwięku niedostępnego tradycyjnymi metodami. Odgrywa ona kluczową rolę w projekcie – w utworach pojawiają się elementy interakcji z elementami natury (np. śpiew ptaków, szum drzew). Dźwięki przyrody są integralną częścią muzyki dzięki wykorzystaniu ich w tworzeniu warstwy elektronicznej.

Wystawę będzie można oglądać w „Oknie na kulturę” w Gemini Park Tychy od 16 lutego do 29 marca. 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.