Szeroki kąt

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: Muzeum Miejskie w Tychach | pl. Wolności 1

Podczas wielokulturowych i multisensorycznych zajęć polska i ukraińska młodzież w wieku 11–14 lat nauczy się zaangażowanej obserwacji i dostrajania uważności do miejsca, w którym żyje. Przed nimi fotografowanie, „zbieranie” faktur, dźwięków, kolorów, tworzenie kolaży, pamiątek i opowieści o danym miejscu. Rozbudzimy świadomość architektoniczno-urbanistyczną, ekologiczną (przyroda w mieście) oraz dotyczącą sposobów doświadczania przestrzeni zabudowanej.

Warsztaty towarzyszą wystawie fotografii Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON („Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978–1983”), którego członkowie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku fotografowali hałdy, kolonie robotnicze i tereny przemysłowe. To pierwsza krytyczna wystawa, a odbędzie się 40 lat po rozwiązaniu grupy.

Punktem wyjścia do warsztatów są fotografie Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON. W trakcie warsztatów przyjrzymy się sposobom przedstawiania miasta, podwórka czy śląskich terenów poprzemysłowych na czarno-białych zdjęciach. Wybierzemy się na fotograficzne i obserwacyjne spacery, a także wspólnie zaprojektujemy idealne osiedle. Będziemy rozmawiać o wyobrażeniach i oczekiwaniach wobec miejsc, w których żyjemy, o tym, jak zmienia się Śląsk. Osoby uczestniczące w warsztatach będą mogły prowadzić dziennik, a także stworzyć autorskie pocztówki i kolaże.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.Natalia Sitko (Muzeum Miejskie w Tychach) – edukatorka w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach; arteterapeutka, artystka sztuk wizualnych. Absolwentka interdyscyplinarnego kierunku arteterapia na trzech śląskich uczelniach (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach). Ukończyła również edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych (Uniwersytet Śląski w Cieszynie, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie) i studia podyplomowe taniec w terapii i rozwoju na Uniwersytecie SWPS.

Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia działa w obszarze szeroko pojętych wykluczeń: przestrzennych, ekonomicznych, społecznych, kulturowych. Ich aktywności skupiają się wokół animacji kultury i edukacji; chętnie sięgają przy tym po aparat i rejestrator dźwięków, wykorzystują działania performatywne i inne formy artystycznej działalności. Każda z członkiń i członków ma zaplecze antropologiczne, które stanowi wspólną bazę teoretyczną i ułatwia im uważną, krytyczną obserwację wielu rzeczywistości, w których działają.

Agnieszka Karpiel (Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia) – kulturoznawczyni, fotografka, animatorka i badaczka (doktorantka nauk humanistycznych w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach); wiceprezeska Stowarzyszenia Przestrzeń Otwarcia, gdzie współtworzy warsztaty i działania edukacyjne. Zajmuje się antropologicznymi badaniami praktyk turystycznych, a także antropologią wizualną. Jako edukatorka i animatorka kultury łączy drogi antropologiczne i artystyczne w przestrzeniach wykluczonych, współprowadzi też międzykulturowe działania integracyjne dla dzieci i młodzieży.

Jessica Kufa (Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia) – historyczka sztuki i kulturoznawczyni; współzałożycielka Stowarzyszenia Przestrzeń Otwarcia, w którym realizuje działania animacyjne i badawcze (doktorantka nauk humanistycznych w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego). Ma doświadczenie w planowaniu i realizacji projektów z zakresu kultury i sztuki (m.in. jako managerka w Galerii Architektury SARP w Katowicach); współpracowała z takimi instytucjami, jak Muzeum Śląskie, Instytucja Filmowa Silesia Film, Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, CSW Kronika, BWA w Katowicach.

Anna Leśniewska (Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia) – kulturoznawczyni i animatorka kultury; absolwentka Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, poszerzonych o elementy teorii i estetyki muzyki na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach; stypendystka drugiej edycji programu Joseph Conrad Fellowship. W działaniach badawczych zajmuje ją problematyka kształtowania się polskiego ludoznawstwa/etnologii/etnografii na tle nauk o kulturze. Interesuje się artystycznymi praktykami intermedialnymi. W działaniu stowarzyszeniowym szczególnie pociąga ją wspólna, zespołowa praca (i długie włóczenie się po hałdach). Na co dzień uczy języka hiszpańskiego w szkołach językowych, pisze teksty naukowe i recenzuje dla „ArtPapieru”. Interesuje się praktyką wizażową i korektą wszelkich tekstów.

tłumaczy: Sofiia Moseichuk
współpraca: Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia
zapisy przez formularz zgłoszeniowy: https://tiny.pl/c9hvn
więcej informacji: 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

organizator:
Muzeum Miejskie w Tychach

współpraca:
Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia

fot. z archiwum Stowarzyszenia Przestrzeń Otwarcia

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.