Po co nam obrazy?
Realizator: Muzeum Miejskie w Tychach
Okres realizacji projektu: 2018 r. – 2020+ r.
Grupa docelowa projektu: mieszkańcy osiedla Osada w Czułowie i okolic
Opis projektu:
Projekt ma na celu ograniczenie zjawiska wykluczenia społecznego wśród mieszkańców terenów rewitalizowanych poprzez podniesienie kompetencji kulturalnych i wykształcenie umiejętności interpersonalnych. Ponadto, celem jest wywołanie korzystnej zmiany w sposobie postrzegania Osady w Czułowie – zarówno miejsca, jak i zamieszkującej go społeczności. Projekt zakłada realizację wydarzeń artystycznych – stworzenie dzieł streetartowych we współpracy ze społecznością lokalną (m.in. przez realizację cyklu warsztatów streetartowych, w tym fotograficznych). Warsztaty są dedykowane przede wszystkim młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Równolegle do działań artystycznych realizowane będą działania integracyjne, animacyjne oraz mające na celu wykształcenie w środowisku lokalnym kompetencji liderskich (szansa na zdobycie przydatnych kompetencji społecznych). Projekt zakłada, że aktywizacja twórcza mieszkańców Czułowa będzie korzystnie wpływała na działania reintegracyjne i profilaktyczne, a także będzie ciekawą formą spędzania wolnego czasu, motywującą do rozwijania zainteresowań i uzupełniania wiedzy.
Działania zaplanowane w projekcie:
- przygotowanie projektu – dyskusja z mieszkańcami Osady oraz przedstawicielami MOPS w celu wybrania grupy docelowej, zdefiniowanie jej potrzeb i możliwości,
- stworzenie programu warsztatów streetartowych i fotograficznych, w tym dobór i zaproszenie odpowiednich artystów,
- prezentacja efektów warsztatów w czasie pokazów finałowych (wystawa w przestrzeni Muzeum Miejskiego oraz prezentacja w przestrzeni publicznej – wystawa plenerowa lub slide-show).
Zakładane rezultaty:
- stworzenie nowej przestrzeni dla społecznej i kulturalnej aktywności dla młodych mieszkańców zagrożonych wykluczeniem społecznym,
- wzmacnianie kreatywności młodych osób, wspieranie procesu rozwijania kompetencji kluczowych, a także talentów,
- prezentowanie kultury i dziedzictwa kulturowego młodym osobom w nowym świetle – realizowane w ramach projektu warsztaty będą atrakcyjne w formie i treści, nietypowe i prowadzone w sposób dostosowany do oczekiwań osób młodych. Pozwolą pokazać, że kultura nie jest nudna i że każdy może spróbować swoich sił jako jej twórca.
Finansowanie: Projekt rewitalizacyjny jest finansowany ze środków budżetu miasta Tychy w ramach Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy do roku 2023.