23 lutego 2018 9:30

Realizator: Muzeum Miejskie w Tychach

Okres realizacji projektu: 2018 r. – 2020+ r.

Grupa docelowa projektu: mieszkańcy osiedla Osada w Czułowie i okolic

Opis projektu:

Projekt ma na celu ograniczenie zjawiska wykluczenia społecznego wśród mieszkańców terenów rewitalizowanych poprzez podniesienie kompetencji kulturalnych i wykształcenie umiejętności interpersonalnych. Ponadto, celem jest wywołanie korzystnej zmiany w sposobie postrzegania Osady w Czułowie – zarówno miejsca, jak i zamieszkującej go społeczności. Projekt zakłada realizację wydarzeń artystycznych – stworzenie dzieł streetartowych we współpracy ze społecznością lokalną (m.in. przez realizację cyklu warsztatów streetartowych, w tym fotograficznych). Warsztaty są dedykowane przede wszystkim młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Równolegle do działań artystycznych realizowane będą działania integracyjne, animacyjne oraz mające na celu wykształcenie w środowisku lokalnym kompetencji liderskich (szansa na zdobycie przydatnych kompetencji społecznych). Projekt zakłada, że aktywizacja twórcza mieszkańców Czułowa będzie korzystnie wpływała na działania reintegracyjne i profilaktyczne, a także będzie ciekawą formą spędzania wolnego czasu, motywującą do rozwijania zainteresowań i uzupełniania wiedzy.

Działania zaplanowane w projekcie:

  • przygotowanie projektu – dyskusja z mieszkańcami Osady oraz przedstawicielami MOPS w celu wybrania grupy docelowej, zdefiniowanie jej potrzeb i możliwości,
  • stworzenie programu warsztatów streetartowych i fotograficznych, w tym dobór i zaproszenie odpowiednich artystów,
  • prezentacja efektów warsztatów w czasie pokazów finałowych (wystawa w przestrzeni Muzeum Miejskiego oraz prezentacja w przestrzeni publicznej – wystawa plenerowa lub slide-show).

Zakładane rezultaty:

  • stworzenie nowej przestrzeni dla społecznej i kulturalnej aktywności dla młodych mieszkańców zagrożonych wykluczeniem społecznym,
  • wzmacnianie kreatywności młodych osób, wspieranie procesu rozwijania kompetencji kluczowych, a także talentów,
  • prezentowanie kultury i dziedzictwa kulturowego młodym osobom w nowym świetle – realizowane w ramach projektu warsztaty będą atrakcyjne w formie i treści, nietypowe i prowadzone w sposób dostosowany do oczekiwań osób młodych. Pozwolą pokazać, że kultura nie jest nudna i że każdy może spróbować swoich sił jako jej twórca.

Finansowanie: Projekt rewitalizacyjny jest finansowany ze środków budżetu miasta Tychy w ramach Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy do roku 2023.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.