7 września 2017 15:45

Wrzesień 2017 przynosi zmiany w prawie lokalnym, ale też w prawie ogólnopolskim.

Lokalna uchwała "antysmogowa" zaczęła obowiązywać 1 września 2017 r. i narzuca zmiany w postępowaniu na mieszkańców Śląska. Rozporządzenie dotyczy z kolei skali ogólnopolskiej i producentów urządzeń grzewczych.
Wymogi dotyczące standardów dla kotłów doczekały się weryfikacji – 5 września w Dzienniku Ustaw RP opublikowano podpisane przez ministra Morawieckiego rozporządzenie eliminujące przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku. Rozporządzenie wchodzi w życie 1 października 2017 roku i zakazuje produkcji kotłów na paliwa stałe klasy niższej niż 5. Kotły niższej klasy wyprodukowane przed 1 października 2017 r. będzie można sprzedawać do 1 lipca 2018 roku.

Zmiany w prawie dotyczącym urządzeń i paliw grzewczych były postulowane od dawna zarówno przez organizacje społeczne (Polski Alarm Smogowy), jak i Najwyższą Izbę Kontroli oraz ekspertów zajmujących się tematyką kotłów.

„[…] każdego roku na polskim rynku sprzedawano około 150 tys. „kopciuchów”, czyli pozaklasowych kotłów na węgiel. Produkują one nawet do 20 razy więcej zanieczyszczeń niż nowoczesne kotły. Ten patologiczny proceder właśnie się kończy. Kopciuchy przestaną wreszcie zatruwać powietrze, którym oddychamy – mówi Andrzej Guła, z Polskiego Alarmu Smogowego.

Ministerstwo Rozwoju i Finansów wykonało jeden z zapowiadanych kroków w stronę poprawy jakości powietrza w Polsce. Wciąż czekamy na pozostałe zapowiedziane jeszcze w styczniu, m.in. na zmiany w dopuszczonych do sprzedaży normach węgla. Eksperci mówią o konieczności zaostrzenia tych wymogów, a z drugiej strony – o potrzebie uruchomienia długo wyczekiwanych programów, które pomogą w wymianie ogrzewania i ociepleniu domów. Tyski magistrat, już w przyszłorocznej edycji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, planuje rozszerzyć zakres dofinansowania o działania związane z termomodernizacją budynków, wymianą okien i drzwi oraz zabudową ogniw fotowoltaicznych.

LINK do rozporządzenia:

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1690/1

LINK do rekomendacji KERM dla Rady Ministrów z 17 stycznia 2017:

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/decyzje-rzadu/rekomendacje-komitetu-ekonomicznego-rady-ministrow-w-sprawie-dzialan.html

Źródło: SmogLab.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.