Herbaciano-gruzińskie wspomnienia

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: Muzeum Miejskie w Tychach | pl. Wolności 1

„Tyszanie pamiętają umieszczoną na jednej ze ścian dużą panoramę Tbilisi (stolica Gruzji), kelnerki ubrane w stroje gruzińskie oraz szeroki wybór herbat: herbatę gruzińską podawaną z miseczką bakalii (migdały, rodzynki, suszone śliwki), herbatę z mlekiem albo po rosyjsku z rumem, konfiturami i cytryną.”
„Jak budowano Nowe Tychy. Materiały VI Tyskiego Sympozjum Historycznego” [w:] „Tyskie Zeszyty Historyczne”, Tychy 2011, s. 28–29.


Stanisław Mazuś, „Tibilisi”, olej, płótno (x3) – element wystroju kawiarni Gruzińskiej na pl. B. Bieruta w Tychach (obecnie pl. K. K. Baczyńskiej), 1972, fot. Grzegorz Krzysztofik


Zainspirowani prezentowaną na wystawie „Stanisław Mazuś. Mniej znany” ponaddwumetrową panoramą stolicy Gruzji – Tbilisi, dekorującą przestrzeń Herbaciarni Gruzińskiej, pragniemy zaprosić do wspólnego wspominania i zachwycania się na nowo herbacianymi smakami. Spróbujemy na chwilę przenieść się do lat 70. XX wieku i wraz z gościnią spotkania, Agatą Zaskórską, odtworzyć dawne mieszanki oraz stworzyć nowe napary, które uczestnicy i uczestniczki zabiorą do domów. Zapraszamy tych, co dzielą wspomnienia z tym miejscem oraz tych, co znają je tylko ze słyszenia – będzie to czas wzajemnego wsłuchiwania się w opowieści i anegdoty z „Gruzińskiej”.

Warsztaty rozpoczniemy od wspólnego zwiedzenia wystawy czasowej „Stanisław Mazuś. Mniej znany”.

prowadzi: Agata Zaskórska – mieszka w Częstochowie. Jest zielarką i edukatorką. Kształci się w tych materiach od ponad 10 lat. Swoją wiedzę i praktykę zdobyła m.in. w Akademii Terapii Naturalnych we Wrocławiu, Europejskim Studium Przygotowania Zawodowego i Wiedzy Praktycznej w Międzyborowie, Poradni Zdrowego Odżywiania Dietetycznie Poprawni w Warszawie, Zielarni Primum non nocere w Gliwicach, Centrum Terapii Naturalnych Hagalaz we Wrocławiu, Centrum Naturoterapii ATYDE w Kudowie Zdroju. Jest również członkinią Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów. Prowadzi praktykę zielarską, tworząc wiele fitoreceptur (leczniczych i kosmetycznych), sezonowo organizuje warsztaty, wykłady i spacery edukacyjne. Jest szczerze i bez pamięci zakochana w przetwórstwie zielarskim. Ponadto pasjonuje się litoterapią, psychosomatyką, aromaterapią i profilaktyką żywienia. Dodatkowo, poprzez działania twórcze, uprzyjemnia czas sobie i bliskim poprzez arteterapię: począwszy od rękodzieła po rysunek i malarstwo. Wszystko chętnie opiera na starych botanicznych rysunkach, księgach zielarskich i medycznych, żywych odcieniach oraz przyjemnej dla oka i dotyku fakturze. Dużą wagę przywiązuje do przyrody, życia i kolorów, a także uważności i wdzięczności. Pomaga w zrozumieniu działania roślin leczniczych, tłumaczy działanie tych metod tak, aby można było użyć ich we własnym zakresie w codziennym życiu. Specjalizuje się nie tylko w zielarstwie, czyli pozyskiwaniu, przetwarzaniu i metodach przechowywania roślin, ale, dzięki praktyce, zna dostępne na rynku wyroby zielarskie, kosmetyczne, leki roślinne oraz suplementy diety.

więcej o wystawie czasowej „Stanisław Mazuś. Mniej znany”

koszt: 10 zł od osoby
uwaga! 
obowiązują przedpłaty na konto bankowe Muzeum Miejskiego w Tychach:
88 1240 1330 1111 0010 7496 4324 PEKAO S.A.
Muzeum Miejskie w Tychach
pl. Wolności 1
43–100 Tychy
W tytule przelewu prosimy o wpisanie: „warsztaty herbaciano-gruzińskie wspomnienia 28.01.2023 – imię i nazwisko uczestnika lub uczestniczki”
Potwierdzenie przelewu należy przesłać na podany powyżej adres e–mail.

 

fot. autor nieznany, lata 70. XX wieku, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.