Miasto

25 listopada 2019, 11:11:55

Kończy się nabór wniosków oraz realizacja ostatniego etapu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta Tychy na lata 2016 – 2020.

kominy

Mieszkańcy, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, a są zainteresowani uzyskaniem dotacji na wymianę kotła, mogą to zrobić jeszcze przez miesiąc: do 20 grudnia 2019r. w Punkcie Obsługi Klienta Programu Ograniczenia Niskiej Emisji przy ul. Barona 30.

W przyszłym roku rozpocznie się realizacja piątego i ostatniego etapu Programu Ograniczenia niskiej emisji dla miasta Tychy, opracowanego na lata 2016 – 2020. 

 - Ze względu na dużą liczbę niezrealizowanych wniosków, V etap będzie etapem dwuletnim, tak by wszyscy mieszkańcy zapisani do programu, wymienili stare kotły na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Planujemy w tym czasie wymienić ich 660. Dziękuję mieszkańcom za tak duże zainteresowanie programem i za wszystkie złożone wnioski. To dowód na to, że jesteśmy coraz bardziej świadomi i gotowi podejmować decyzje, których stawką jest zdrowie nasze i naszych dzieci.  W tym czasie będziemy pracować nad nowym gminnym Programem Ograniczenia Niskiej Emisji – mówi Aneta Moczkowska – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Mieszkańcy, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, a są zainteresowani uzyskaniem dotacji na wymianę kotła, mogą to zrobić do 20 grudnia 2019r. w Punkcie Obsługi Klienta Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, zlokalizowanym przy ul. Barona 30.

- Wraz z zakończeniem naboru wniosków o wymianę źródła ciepła, zawieszona zostanie działalność Punktu Obsługi Klienta Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Działalność POK zostanie wznowiona w styczniu 2020r. po podpisaniu umowy z Operatorem odpowiedzialnym za realizację V etapu Programu – mówi Anna Warzecha – naczelnik wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Tychy.

Od 20 listopada 2019r. obowiązuje także zaktualizowany „Regulamin określający zasady i tryb udzielania oraz rozliczania dotacji na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła, działań termomodernizacyjnych w budynkach indywidualnych w ramach Programu ograniczenia niskiej emisji dla miasta Tychy. Zmiana dotyczy przede wszystkim czasu obowiązywania programu z trybu „ciągłego” na czasowy, w nowym regulaminie doprecyzowano także standardy wymiany kotła na paliwo stałe zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego.

W tym  roku wykonanych zostało łącznie 455 modernizacji polegających na wymianie źródła ciepła oraz termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W sumie w latach 2016 do 2019 - wymieniono 1342 kotły na ekologiczne. 

Tychy były pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło w 2003 roku I Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Wówczas wymieniono 2200 kotłów węglowych na nowe i bardziej ekologiczne źródła ciepła. Wydano na ten cel w sumie 23 mln 849 tys. złotych, z czego sama dotacja wyniosła ponad 15 milionów złotych.

Załączniki

Bezpłatna cyfrowa mammografia

Bezpłatna cyfrowa mammografia

Wszystkie Panie w wieku od 50 do 69 lat zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne, które będzie można wykonać w dniach 30 i 31 stycznia przy sklepie Auchan przy Alei Bielskiej 107 w Tychach.

Rusza projekt Śląskie Lokalnie 2020

Rusza projekt Śląskie Lokalnie 2020

Celem projektu jest rozwój młodych organizacji, grup nieformalnych, grup samopomocowych z terenu województwa śląskiego, poprzez zorganizowanie konkursu mikrograntowego. Realizatorzy będą mogli starać się o mikro granty w wysokości od 1000 do 5000 złotych.

Seniorzy idą na studia

Seniorzy idą na studia

27 i 28 stycznia br. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tychach będzie prowadził zapisy dla nowych słuchaczy. W ubiegłym roku akademickim na zajęcia uczęszczało 1450 słuchaczy.

Praca dla seniora

Praca dla seniora

Powiatowy Urząd Pracy w Tychach zaprasza do udziału w VI edycji Programu „Praca dla Seniora”. W ramach programu będzie można m.in. dowiedzieć się gdzie i w jaki sposób szukać pracy. Chętni mogą się zgłaszać do 5 lutego br.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×