Miasto

3 lipca 2019, 11:18:26

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest prowadzona Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Ciąża bez alkoholu.”

Witaj w Tychach - powitanie noworodków

W Tychach od ponad 10 lat są realizowane działania związane z edukacją w zakresie szkód wynikających z picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Niestety, pomimo działań prowadzonych zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym, nadal możemy stwierdzić, iż:

  • spożycie alkoholu wśród kobiet w wieku rozrodczym na przestrzeni ostatnich lat wzrasta;
  • ponad połowa lekarzy ginekologów nie informuje swoich pacjentek, u których stwierdza ciążę o konieczności zaprzestania picia alkoholu w czasie ciąży;
  • alkohol ze względu na swoją toksyczność jest najczęstszą przyczyną zaburzeń neurorozwojowych u rozwijającego się płodu przejawiających się uszkodzeniem mózgu i OUN oraz wadami wrodzonymi.

Ma to swoje konsekwencje w dalszym życiu, wpływając w istotny sposób na problemy zdrowotne dziecka, problemy w uczeniu się i trudności w zachowaniu.

Jak wykazały badania prowadzone przez PARPA, w Polsce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych występuje co najmniej u 1 na 50 dzieci w wieku 7-9 lat. To 20 razy więcej niż dzieci z Zespołem Downa.

Jednak FASD można w 100% zapobiec. Wystarczy zachować abstynencję w czasie ciąży!

Dlatego tak ważne jest wzmocnienie działań edukacyjnych prowadzonych w tym obszarze oraz poszukiwanie nowych dróg dotarcia do odbiorców!

Zwracamy się z prośbą o pomoc w promowaniu wiedzy nt. szkodliwości spożywania alkoholu w ciąży. Pierwszym krokiem do zmiany przekonań może być promowanie działań edukacyjnych w mediach społecznościowych. Im więcej osób dowie się o szkodliwości przysłowiowej lampki czerwonego wina w ciąży tym większa będzie świadomość  nt. FAS.

Można to zrobić za pomocą udostępniania informacji o :

Do współpracy zaproszono Ambasadorów Kampanii, wśród których w 2018r. byli m.in.: Anna Skórzyńska (bizneswoman), Anna Wendikowska (dziennikarka, aktorka), Dorota i Radosław Pazurowie (aktorzy), Kamila Lićwinko (mistrzyni olimpijska), Magdalena Korzekwa-Kaliszuk (prawnik, psycholog),  Weronika Kostrzewa (dziennikarka), Agnieszka Cudzich (piosenkarka), Monika Gomułka (vlogerka), Kamila Szczawińska (modelka). W  bieżącym roku Ambasadorką Kampanii jest Agnieszka Kaczorowska (tancerka, aktorka).

Wracają upały, może być burzowo

Wracają upały, może być burzowo

Jutro w Tychach może być burzowo, a w sobotę i niedzielę powrócą upały i temperatury sięgające od 27 do 31 stopni. W związku z nagłą zmianą pogody, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał prognozę niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych.

Zakończyła się rekrutacja do tyskich szkół średnich

Zakończyła się rekrutacja do tyskich szkół średnich

Niemal wszyscy absolwenci z podwójnego rocznika, którzy rywalizowali o miejsca w szkołach średnich w Tychach, dostali się do wybranej szkoły. Do szkół zakwalifikowało się 2134 uczniów spośród ok. 2180 biorących udział w rekrutacji.

Wojskowe samoloty nad Tychami

Wojskowe samoloty nad Tychami

W czwartek 15 sierpnia nad Tychami przelecą wojskowe statki powietrzne - jest to związane z centralnymi obchodami Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Katowicach.

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

Nowy numer "Tyskiego Informatora Samorządowego"

W najnowszym numerze "Tyskiego Informatora Samorządowego" zachęcamy do wspólnego "odkorkowania" Paprocan i korzystania z miejskiej komunikacji oraz Tyskiego Roweru.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×