Miasto

3 lipca 2019, 11:18:26

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest prowadzona Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Ciąża bez alkoholu.”

Witaj w Tychach - powitanie noworodków

W Tychach od ponad 10 lat są realizowane działania związane z edukacją w zakresie szkód wynikających z picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Niestety, pomimo działań prowadzonych zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym, nadal możemy stwierdzić, iż:

  • spożycie alkoholu wśród kobiet w wieku rozrodczym na przestrzeni ostatnich lat wzrasta;
  • ponad połowa lekarzy ginekologów nie informuje swoich pacjentek, u których stwierdza ciążę o konieczności zaprzestania picia alkoholu w czasie ciąży;
  • alkohol ze względu na swoją toksyczność jest najczęstszą przyczyną zaburzeń neurorozwojowych u rozwijającego się płodu przejawiających się uszkodzeniem mózgu i OUN oraz wadami wrodzonymi.

Ma to swoje konsekwencje w dalszym życiu, wpływając w istotny sposób na problemy zdrowotne dziecka, problemy w uczeniu się i trudności w zachowaniu.

Jak wykazały badania prowadzone przez PARPA, w Polsce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych występuje co najmniej u 1 na 50 dzieci w wieku 7-9 lat. To 20 razy więcej niż dzieci z Zespołem Downa.

Jednak FASD można w 100% zapobiec. Wystarczy zachować abstynencję w czasie ciąży!

Dlatego tak ważne jest wzmocnienie działań edukacyjnych prowadzonych w tym obszarze oraz poszukiwanie nowych dróg dotarcia do odbiorców!

Zwracamy się z prośbą o pomoc w promowaniu wiedzy nt. szkodliwości spożywania alkoholu w ciąży. Pierwszym krokiem do zmiany przekonań może być promowanie działań edukacyjnych w mediach społecznościowych. Im więcej osób dowie się o szkodliwości przysłowiowej lampki czerwonego wina w ciąży tym większa będzie świadomość  nt. FAS.

Można to zrobić za pomocą udostępniania informacji o :

Do współpracy zaproszono Ambasadorów Kampanii, wśród których w 2018r. byli m.in.: Anna Skórzyńska (bizneswoman), Anna Wendikowska (dziennikarka, aktorka), Dorota i Radosław Pazurowie (aktorzy), Kamila Lićwinko (mistrzyni olimpijska), Magdalena Korzekwa-Kaliszuk (prawnik, psycholog),  Weronika Kostrzewa (dziennikarka), Agnieszka Cudzich (piosenkarka), Monika Gomułka (vlogerka), Kamila Szczawińska (modelka). W  bieżącym roku Ambasadorką Kampanii jest Agnieszka Kaczorowska (tancerka, aktorka).

Znaczniki dla niewidomych i słabowidzących

Znaczniki dla niewidomych i słabowidzących

W Tychach zainstalowano 27 znaczników Totupoint, które pomagają osobom z dysfunkcją wzroku w poruszaniu się. Znajdują się one w najważniejszych punktach miasta, wybranych przez samych zainteresowanych.

Aktywniejsi, bezpieczniejsi

Aktywniejsi, bezpieczniejsi

Straż Miejska zaprasza panie z Tychów i okolic na kurs samoobrony, który od 9 listopada będzie się odbywał w każdą sobotę od godziny 11:00 do 13:00 w hali sportowej Klubu Sportowego Gwardia Tychy przy ulicy Wejchertów 20. Udział w kursie jest bezpłatny.

Autobusem na Perłę Paprocan

Autobusem na Perłę Paprocan

20 października w Tychach odbędzie się XXXII Perła Paprocan. Zawodnicy biorący udział w imprezie oraz wszyscy, którzy chcą im kibicować mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów liniami autobusowymi S17 i S18. W poprzedniej edycji biegu wzięło udział ponad 1000 biegaczy!

E-aktywni mieszkańcy

E-aktywni mieszkańcy

Gmina Miasta Tychy wraz z Partnerem Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizują projekt grantowy w ramach "E-AKTYWNI MIESZKAŃCY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO I OPOLSKIEGO".

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×