Miasto

5 listopada 2018, 17:1:40

Lekcje patriotyzmu, turnieje, wystawy, projekcje filmów czy koncerty to tylko kilka przykładów tego, w jaki sposób tyszanie upamiętnią 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Flaga

Oprócz tego urząd miasta przygotował 2000 biało-czerwonych flag samochodowych dla mieszkańców miasta. 

Przygotowania do obchodów trwały w mieście od wielu miesięcy. Od września odbywało się wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych. Kulminacyjnym momentem będzie jednak najbliższy weekend 9-11 listopada - wtedy o 100- leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości będzie się mówiło najwięcej.

W piątek (9 listopada) o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędą się lekcje patriotyzmu dla szkół i przedszkoli: Kto ty jesteś? Polak mały.  

O godz. 12.00 Marsz dla Niepodległej - przemarsz uczniów tyskich szkół z flagą ulicami: Edukacji - Bocheńskiego – pl. Baczyńskiego organizowany przez Zespół Szkół nr 1 w Tychach.

- Flaga ma 100 metrów długości i 3 metry szerokości. Na Plac Baczyńskiego będzie ją niosło 100 uczniów naszej szkoły, po drodze będziemy śpiewać pieśni patriotyczne, a na koniec     wspólnie z obecnymi na Placu Baczyńskiego mieszkańcami odśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego - mówi Artur Chochorowski z Zespołu Szkół nr 1 w Tychach.

W Tyskiej Galerii Sportu o godz.16.00 Tyszanie w biało-czerwonych barwach - zwiedzanie wystawy stałej TGS ze specjalnymi opowieściami o reprezentantach kraju z Tych ó w. Trzy godziny później (godz. 19.00) w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu Popiół i diament   w reżyserii Andrzeja Wajdy, a na zakończenie piątkowego wieczoru o godz. 20.45 na Stadionie Miejskim w Tychach mecz GKS Tychy - Odra Opole – z narodową oprawą

- Przed meczem na murawę zostanie wniesiona stumetrowa flaga przygotowana przez naszych kibiców, wspólnie odśpiewamy także hymn polski - mówi Krzysztof Trzosek – rzecznik spółki Tyski Sport. 

W sobotę ( 10 listopada) odbędą się dwa wydarzenia sportowe: w hali MOSiR Tychy o godz. 7.00 ruszyTurniej Amatorów w Piłce Nożnej Halowej z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości, a o 11.00Rodzinny Turniej Badmintona w Hali Sportowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego (ul. Budowlanych 156) organizowany przez KS Polonia Tychy.

Wieczorem, o godz. 19.00 odbędzie się koncert   Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO   Nikola Kołodziejczyk: „Wolność " w Sali Koncertowej Mediateki.

- Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO zaprezentuje się wyjątkowo, nie pod batutą Marka Mosia (który w tym czasie wystąpi w Chicago w bazylice św. Jacka wraz z Chicago Filharmonic w koncercie „Muzyczne dekady wolności"), ale pod batutą kompozytora Nicoli Kołodziejczyka. Znakomitymi gośćmi koncertu będą puzonista Samuel Blaser (szwajcarski instrumentalista i kompozytor, znany ze współpracy m.in. z legendą perkusji Pierrem Favre, pianistą Halem Galperem i saksofonistą Michaelem Blakiem) oraz trębacz Tomasz Dąbrowski (m.in. lider nominowanej do Fryderyka grupy Tom Trio)   – mówi Piotr Szczepanik, z-ca dyrektora Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.

W dniu odzyskania przez Polskę Niepodległości - 11 listopada chętni będą mogli wziąć udział w I Tyskim Biegu Niepodległości - biegi przełajowe dla dorosłych i dla dzieci odbędą się w Parku Jaworek o godzinie 11.00.

O godz. 12.00, mszą świętą w intencji ojczyzny, w kościele p. w. Marii Magdaleny (ul. Konstantego Damrota 22) rozpoczną się Miejskie Obchody Dnia Niepodległości.

- 11 listopada w wyjątkowy sposób powinniśmy docenić to, czym od 100 lat możemy się cieszyć – wolność i niepodległość. Z tej okazji serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania i udziału w przygotowanych z okazji Święta Niepodległości wydarzeniach. Pokażmy tego dnia solidarność, wzajemne zrozumienie i szacunek, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Po mszy za ojczyznę (ok. godz. 13.20) rozpocznie się przemarsz sprzed kościoła św. Marii Magdaleny w kierunku Urzędu Miasta prowadzony przez orkiestrę dętą KWK Piast.

Około godz. 14.15 nastąpi odsłonięcie Pomnika Niepodległości z udziałem werblistów Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach. Będzie to również okazja do wspólnego odśpiewania hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego.

Po odsłonięciu pomnika zasadzony zostanie „Dąb Niepodległości”, którego inicjatorami byli wieloletni radny Rady Miasta w Tychach – Klaudiusz Slezak oraz Wojciech Gieburowski.

O godz. 15.30 na placu pod Żyrafą rozpocznie się Niepodległa - Koncert Piosenki Polskiej w wykonaniu tyskich zespołów muzycznych: Paganda, Mantra, Eloi, Projekt GMO oraz   wokalistów : Łukasz Miśka, Piotr Jankowski, Klaudia Miszczyk, Krzysztof Kulbicki oraz Patrycja Mrowiec.

- W trakcie koncertu usłyszymy nowe aranżacje najwięks zych przebojów muzyki polskiej: „Jolka, Jolka", „Ale w koło jest wesoło", „Dorosłe dzieci", „Konstytucje", „Chcemy być s o bą", „To co czujesz", czy „Jeszcze w zielone gramy" - mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor MCK w Tychach.

O godz. 18.00 Niepodległa - Koncert Piosenki Polskiej - finał w wykonaniu zespołu SKALDOWIE.

Oprócz wydarzeń na placu pod Żyrafą o godz. 16.00 złożone zostaną kwiaty ku czci poległych przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Czułowie.

W tym samym czasie w Hali Sportowej MOSiR rozpocznie się Turniej Amatorów w Piłce Nożnej Halowej z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. O godz. 17.00 w Teatrze Małym w Tychach - Żeby nie było śladów - spektakl Teatru Polonia w reżyserii Piotra Ratajczaka, a o godz. 18.00 koncertMała Klasyka Wielkiej Niepodległości w wykonaniu Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile w Kościele p.w. św Marii Magdaleny.

Urząd Miasta w Tychach przygotował także dla mieszkańców 2000 flag samochodowych (do odbioru w Biurze Obsługi Klienta UM Tychy za okazaniem dowodu rejestracyjnego). Flagi będą wydawane od 6 listopada w godzinach pracy urzędu (jednorazowo można otrzymać dwie flagi).

Podczas uroczystości odzyskania Niepodległości rozdanych zostanie także 2000 kotylionów przygotowanych przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tychach.

Znaczniki dla niewidomych i słabowidzących

Znaczniki dla niewidomych i słabowidzących

W Tychach zainstalowano 27 znaczników Totupoint, które pomagają osobom z dysfunkcją wzroku w poruszaniu się. Znajdują się one w najważniejszych punktach miasta, wybranych przez samych zainteresowanych.

Aktywniejsi, bezpieczniejsi

Aktywniejsi, bezpieczniejsi

Straż Miejska zaprasza panie z Tychów i okolic na kurs samoobrony, który od 9 listopada będzie się odbywał w każdą sobotę od godziny 11:00 do 13:00 w hali sportowej Klubu Sportowego Gwardia Tychy przy ulicy Wejchertów 20. Udział w kursie jest bezpłatny.

Autobusem na Perłę Paprocan

Autobusem na Perłę Paprocan

20 października w Tychach odbędzie się XXXII Perła Paprocan. Zawodnicy biorący udział w imprezie oraz wszyscy, którzy chcą im kibicować mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów liniami autobusowymi S17 i S18. W poprzedniej edycji biegu wzięło udział ponad 1000 biegaczy!

E-aktywni mieszkańcy

E-aktywni mieszkańcy

Gmina Miasta Tychy wraz z Partnerem Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizują projekt grantowy w ramach "E-AKTYWNI MIESZKAŃCY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO I OPOLSKIEGO".

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×