Miasto

5 sierpnia 2020, 14:48:56

W Tychach na pięciu jednokierunkowych ulicach obowiązuje kontraruch rowerowy. Już niebawem ta liczba wzrośnie i rozszerzy się o kolejne lokalizacje. Co to oznacza dla rowerzystów? Przed wyruszeniem w miasto warto poznać zasady kontraruchu rowerowego, nawet jeżeli jest się pieszym czy kierowcą.

Zdjęcie przedstawiające drogę rowerową - wymalowany znak na czerwonej nawierzchni.

Co to jest?

Kontraruch rowerowy to możliwość poruszania się rowerem w kierunku przeciwnym na drogach jednokierunkowych. Dzięki nim rowerzyści mogą jechać zgodnie z ruchem samochodowym lub „pod prąd”. Jak rozpoznać ulicę z kontraruchem? Najłatwiej po znakach. - Kontraruch nie wymaga wyznaczania pasa ruchu dla rowerzystów – mówi Piotr Tarach, główny inżynier ruchu Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. – W tym celu stosuje się znaki pionowe „droga jednokierunkowa” i „zakaz wjazdu” ze strony przeciwnej z tabliczką „nie dotyczy rowerów”. Ulice z kontraruchem mogą też posiadać dodatkowe znaki poziome. W Tychach stosujemy znak P-27 „kierunek i tor ruchu roweru”, który przypomina kierowcom samochodów, że może spodziewać się rowerzysty z naprzeciwka. Tam gdzie szerokość jezdni na to pozwala stosowane są wyspy separacyjne na wlocie na skrzyżowanie - dodaje Tarach.

W tym sezonie kontraruch rowerowy wprowadzono na trzech tyskich ulicach: Einsteina, Estkowskiego i na bocznym odcinku ul. Orzeszkowej. Wcześniej zastosowano go również na ul. Baziowej i Rybitwy. W najbliższych planach są jeszcze ulice Gajowa oraz Bukowa.

Jak poruszać się po ulicach z kontraruchem?

Co ważne, kontraruch rowerowy nie wywraca do góry nogami zasad ruchu drogowego.  Podstawowe założenie gwarantujące dobrą jazdę brzmi – trzymaj się prawej strony ulicy. - Na ulicach z kontraruchem rowerowym poruszamy się zawsze prawą stroną jezdni, niezależnie czy jedziemy w kierunku takim samym jak samochody, czy rowerem „pod prąd” – wyjaśnia Tarach i dodaje: – Tak samo jest z pierwszeństwem przy omijaniu przeszkody, na przykład zaparkowanego pojazdu. To omijający ustępuje pierwszeństwa jadącemu z naprzeciwka – tak jak na drodze dwukierunkowej.

Kierowcy, którzy na ulicach objętych kontraruchem zobaczą rowerzystę jadącego pod prąd, nie powinni naciskać na klakson. Pamiętajmy też, że na ulicach z kontraruchem rowerzysta ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeżeli ten jest na przejściu dla pieszych.

Zalety kontraruchu

Kontraruchy rowerowe posiadają szereg zalet. Największa to skracanie pokonywanego przez rowerzystę dystansu bez szkody dla ruchu samochodowego. - Kontraruch stwarza możliwość maksymalnego wykorzystania mobilności, jaką daje rower – mówi Tarach - Przewaga tego środka transportu polega między innymi na tym, że ze względu na mały rozmiar roweru, cykliści mogą korzystać z udogodnień niedostępnych pojazdom silnikowym, skracając przy tym drogę przejazdu.

Choć mogłoby wydawać się, że umożliwienie rowerzystom legalnej jazdy pod prąd na ulicach jednokierunkowych jest rozwiązaniem mało bezpiecznym, to badania mówią co innego. Kontraruch poprawia bezpieczeństwo, a dowodzą tego statystyki z miast, które od lat wdrażają tego typu rozwiązania. - Trzymamy się prawej strony drogi, jedziemy uważnie, patrzymy na znaki i pamiętamy o ogólnych zasadach ruchu drogowego – podsumowuje.

Kręć kilometry i walcz o nagrody!

Kręć kilometry i walcz o nagrody!

Lubisz rowerowe wyprawy? Jeździsz na rowerze dla zdrowia lub traktujesz go jako główny środek transportu? Kręć kilometry w walce o tytuł Rowerowej Stolicy Polski i wygraj jedną z trzech głównych nagród!

Nowy parking Park & Ride powstanie w Tychach

Nowy parking Park & Ride powstanie w Tychach

Parking wielopoziomowy Park&Ride oraz Bike&Ride powstanie u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Edukacji w Tychach. Urząd Miasta Tychy otrzymał właśnie informację o przyznaniu 11,5 milionów złotych dofinansowania na realizację tej szacowanej na 14,9 miliona złotych inwestycji.

"Codzienność niecodzienna" - wernisaż wystawy Piotra Witkowskiego

"Codzienność niecodzienna" - wernisaż wystawy Piotra Witkowskiego

Codzienne sytuacje ukazane w sposób nietypowy będą tematem wystawy fotografii Piotra Witkowskiego, której wernisaż odbędzie się w piątek, 25 września o 18.00 w galerii Spółdzielczego Domu Kultury "Tęcza".

Opieka w demencji – szkolenia

Opieka w demencji – szkolenia

Miasto Tychy po raz pierwszy organizuje bezpłatne szkolenia dla osób opiekujących się osobami chorymi na demencję. W trakcie szkoleń organizator zapewnia w razie potrzeby opiekę nad osobami chorymi.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×