Miasto

29 maja 2020, 13:1:9

W środę, 27 maja został zdemontowany zabytkowy krzyż znajdujący się przy ulicy Oświęcimskiej w Tychach. Pochodzący z 1876 roku krzyż jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Kapliczka przy ul. Oświęcimskiej

- To krzyż w typie Męki Pańskiej, czyli taki, u góry którego znajduje się krucyfiks z figurą Chrystusa, a pod nim, na cokole umieszczona jest postać Matki Boskiej. Takie przedstawienie było bardzo popularne na Górnym Śląsku – mówi Anna Syska – Miejski Konserwator Zabytków w Tychach. 

Demontaż jest elementem planowanej konserwacji, która zostanie przeprowadzona w ramach Budżetu Obywatelskiego. Będzie ona polegała m.in. na oczyszczeniu i usunięciu wt órnych przemalowań, uzupełnieniu ubytków, a także zabezpieczeniu przeciwwilgociowym. Pracom renowacyjnym zostanie poddane także metalowe ogrodzenie. Górna cz ęść zabytku, czyli krzyż z pasyjką zostanie zrekonstruowana, odkuta z piaskowca. Po wykonaniu prac konserwatorskich, które potrwają kilka miesięcy, zabytkowy krzyż zostanie z powrotem ustawiony na tym samym miejscu.

Trwają także prace konserwatorskie drugiego krzyża, znajdującego się przy  ul. Celmickiej, który jesienią ubiegłego roku został zniszczony.Koszt renowacji obu tych krzyży to 118 tysięcy złotych.

Spotkanie na 30-lecie samorządności

Spotkanie na 30-lecie samorządności

W tym roku świętujemy 30-lecie samorządności w Polsce. To szczególny czas w historii naszego kraju – okres przełomowych zmian, których samorządy w znaczącym stopniu były kreatorami. To trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców zakończone sukcesem.

Projekty prozdrowotne w Reptach

Projekty prozdrowotne w Reptach

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka zaprasza mieszkańców województwa śląskiego do udziału w darmowych projektach zdrowotnych. Kierowane są one do osób zmagających się z chorobami układu kostno-stawoweg oraz do osób z chorobą niedokrwienną lub niewydolnością serca.

W wakacje zostań żołnierzem

W wakacje zostań żołnierzem

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach w ramach wakacyjnej Kampanii ,,Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” zachęca wszystkich zainteresowanych służbą wojskową do odwiedzenia swojego promocyjnego stoiska 13 lipca i 16 sierpnia na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany.

Psy ze „schroniska” w Radysach trafią do Tychów

Psy ze „schroniska” w Radysach trafią do Tychów

Od kilku dni media informują o skandalicznych warunkach, w jakich przebywały zwierzęta w zamkniętym już „schronisku” w Radysach. Chęć przyjęcia zwierząt zgłosiło także tyskie schronisko. Dziś rano stowarzyszenie „Pogotowie dla zwierząt”, poinformowało, że 10 psów trafi do Tychów już 3 lipca.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×