Miasto

24 kwietnia 2020, 10:2:54

Chcesz załatwiać online sprawy urzędowe, ale nie masz konta w banku, który umożliwia założenie profilu zaufanego (PZ)? Załóż tymczasowy profil zaufany, a z urzędnikiem Ministerstwa Cyfryzacji spotkaj się online.

komputer

Jak „standardowo” można założyć PZ:  

  • Najprościej zrobić to przez bank – możliwość założenia i jednoczesnego potwierdzenia PZ daje 10 największych banków w Polsce. Ich lista dostępna jest na stronie www.pz.gov.pl. Jeśli korzystamy z bankowości elektronicznej w jednym z nich, założenie profilu zaufanego trwa kilka minut. Wszystko dzięki temu, że bank ma nasze dane – nie musimy więc ich dodatkowo potwierdzać.

WAŻNE! Z tej możliwości można korzystać bez zmian.

  • Druga możliwość założenia profilu zaufanego to wypełnienie wniosku na stronie www.pz.gov.pl, a następnie wizyta w punkcie potwierdzającym. Takich punktów na terenie całej Polski jest ponad 1500. To urzędy gmin, starostwa powiatowe, poczty, oddziały ZUS czy NFZ. Nie każdy jednak może się tam pojawić, a część instytucji w związku z COVID-19 ograniczyła bezpośredni dostęp dla klientów.

Co więc miałyby zrobić osoby, które nie mają konta w odpowiednim banku, nie chcą wychodzić z domu, chcą za to załatwiać online sprawy urzędowe? To właśnie z myślą o nich Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało to rozwiązanie - TYMCZASOWY PROFIL ZAUFANY.

Tymczasowy PZ, tak samo jak zwykły, pozwala załatwiać większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Różni się tym, że jest ważny trzy miesiące. Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku. Nie jest też konieczna wizyta w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem Ministerstwa Cyfryzacji zostało przeniesione do Internetu.

Pierwszym i najważniejszym krokiem do posiadania tymczasowego profilu zaufanego jest wizyta na portalu www.GOV.pl. Tam należy wybrać usługę „Załóż profil zaufany”, a w niej – tymczasowy profil zaufany. Następnie klikamy przycisk „Załóż tymczasowy profil zaufany”. Od teraz system będzie nas prowadził za rękę.  
Po wypełnieniu wszystkich danych, użytkownik podaje adres e-mail, numer telefonu i wybiera termin video rozmowy z urzędnikiem! Zanim go wybierzemy musimy się upewnić, że nasz sprzęt (telefon, tablet, laptop) ma kamerę i mikrofon.

Następnie należy sprawdzić wszystkie swoje dane, które podaliśmy i wysłać wniosek, Na podany numer telefonu otrzymamy kod autoryzacyjny. Wpisujemy go w odpowiednie pole i klikamy „Dalej”.

Na podany adres poczty elektronicznej dostaniemy dwie wiadomości:

  • pierwsza - potwierdzenie założenia konta w serwisie Profil Zaufany,
  • druga - potwierdzenie wysłania wniosku.

WAŻNE! W drugiej wiadomości znajdziemy numer wniosku. Będzie potrzebny podczas rozmowy z urzędnikiem.

Jak wygląda videorozmowa:

  • Urzędnik zadzwoni do nas i poda nam numer naszego wniosku. Należy sprawdzić, czy numer się zgadza z tym, który dostaliśmy w potwierdzeniu. Jeśli tak, możemy kontynuować rozmowę.
  • Na nasz adres e-mail dostaniemy link do rozmowy video. Rozmowa odbędzie się za pomocą aplikacji wskazanej we wniosku. Klikamy przesłany link (w aplikacji Skype klikamy dodatkowo zielony przycisk Zadzwoń).
  • Urzędnik poprosi nas o potwierdzenie, że dane we wniosku są prawdziwe i aktualne. Przedstawi zasady korzystania z tymczasowego profilu zaufanego i poprosi o okazanie dowodu tożsamości w taki sposób, by mógł przeczytać jego treść.  
  • Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, nasz profil zaufany zostanie potwierdzony przez urzędnika. Potwierdzenie założenia PZ dostaniemy na swój adres e-mail.

Gotowe! Możemy załatwiać wiele spraw urzędowych on-line bez wychodzenia z domu.

Źródło i szczegółowe informacje

Kontraruch w Tychach: gdzie obowiązuje i jakie są jego zasady?

Kontraruch w Tychach: gdzie obowiązuje i jakie są jego zasady?

W Tychach na pięciu jednokierunkowych ulicach obowiązuje kontraruch rowerowy. Już niebawem ta liczba wzrośnie i rozszerzy się o kolejne lokalizacje. Co to oznacza dla rowerzystów? Przed wyruszeniem w miasto warto poznać zasady kontraruchu rowerowego, nawet jeżeli jest się pieszym czy kierowcą.

Powstaną kolejne wysepki dla pieszych

Powstaną kolejne wysepki dla pieszych

Na tyskich przejściach dla pieszych już niebawem pojawiają się kolejne azyle. Wysepki, które pozwalają przejść przez jezdnie na dwa razy. Wszystko po to, by podnieść poziom bezpieczeństwa ruchu w naszym mieście.

Powszechny Spis Rolny odbędzie się w całej Polsce od 1 września do 30 listopada

Powszechny Spis Rolny odbędzie się w całej Polsce od 1 września do 30 listopada

Wyniki spisu rolnego pozwolą na wieloprzekrojowe scharakteryzowanie polskiego rolnictwa i ukazanie zmian, jakie w nim zaszły w ostatnim dziesięcioleciu. Pomogą władzom i przede wszystkim polskim rolnikom w podejmowaniu trafnych decyzji strategicznych.

Tychy przyjazne Dużej Rodzinie

Tychy przyjazne Dużej Rodzinie

Podczas Plenerowego VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Warszawie miasto Tychy otrzymało Certyfikat Samorządu Przyjaznego Rodzinie. Wyróżnienie w sobotę zostało przekazane z rąk przewodniczącej ELFAC - Reginy Maroncelli Florio.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×